Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kuriozity mužské módy. Vycpaný poklopec byl znakem moci

Měl cudně skrývat intimní partie, nakonec je však groteskně zdůrazňoval. Vystavoval se společnosti, čněl pánům v rozkroku, baňatý, nafouknutý do nepřirozených proporcí, našňořený brokátem, damaškem, zdobený šperky, okrášlený střapci a cetkami. Vycpaný poklopec byl v renesanční době prohlášením mužské moci.
Poklopec Antonia Navagera byl výstavní (rok 1565).

Poklopec Antonia Navagera byl výstavní (rok 1565). | foto: commons.wikimedia.org/Giovanni Battista MoroniCreative Commons

„Sladká tvář, jemný vous, sličné tělo,“ chvástavě vypočítává své přednosti postava v pozdně renesanční alžbětinské divadelní komedii Okouzlený Willy. Do výčtu však muž dodává ještě jednu položku, pro kterou by se po něm měly ženy otáčet: „Hýřící poklopec“.

Vskutku, byl to jeden z nejokázalejších prvků mužského šatníku patnáctého století. Absurdní, bizarní, nafoukaný.

Prohlédněte si sbírku groteskních renesančních poklopců

Móda odhalila, skryla – a vystavila

Na jeho původu se historici povětšinou shodnou. Byl podle nich reakcí na vývoj mužského oblékání a měl ryze praktickou funkci. Na konci čtrnáctého století se pánský oděv skládal z haleny nebo kabátce, punčoch a pláště. Punčochy byly vlastně dvě oddělené nohavice, někdy se navlékaly na tenké plátěné spodky, přichyceny byly k haleně, podobaly se rybářským nohavicím pro brodění se vodou.

Postupem doby však móda haleny a kabátce zkracovala, stejně tak pláště. Punčochy se nahoře prodlužovaly, na zádech se dokonce spojily, ovšem vepředu, v rozkroku, zůstávaly stále rozevřené. S mezerou. Právě v oblasti genitálií. Haleny, které dřív otvor decentně zakrývaly, však již k rozkroku nedosahovaly. Intimní partie se nestoudně odhalovaly světu.

„Je stěží překvapivé, že styl, který ony partie odhaloval, nebyl každému po chuti. A moralisté ho začali vbrzku odsuzovat,“ cituje server Cambridgské univerzity Victorii Bartelsovou, která renesančnímu poklopci věnovala studii. Například františkán Bernardin Sienský v kázání z roku 1429 napomínal rodiče, jejichž synové se procházejí v halenách, které „dosahují pouze k pupku“, a v punčochách, které „ukazují hodně masa sodomitům“. V Anglii nařídil v roce 1463 mužům zakrývat své intimní partie dokonce parlament Eduarda IV.

Proto se objevila nová část mužské garderóby, trojúhelníkový kus látky, který partie cudně zakrýval. Dole byl přišitý k punčochám, nahoře se připíchl k haleně. Jenže u této modernizace nezůstalo. Nový prvek se brzy emancipoval.

Naparujme se, naparujme

Nejprve ve Španělsku a Itálii, popisuje list The New Yorker, dočkal se vycpání a vypouklého tvaru, též šněrování. A vydal se na tažení celou Evropou. To, co mělo být pomocníkem uměřenosti, se stalo extravagantní součástí módy princů, šlechticů i nižších vrstev. Poklopec jako by se vymkl kontrole, vyrostl do nepřirozených proporcí – z rozkroku pánů trčel, jako by měli permanentní erekci.

Podle mnohých interpretací o to vlastně šlo. Vypouklý poklopec, který se klenul z mužova klína jako zoban, boule, ostruha, byl prohlášením o mužově moci, síle, které podtrhovalo jeho fyzickou, sexuální zdatnost, ale i ekonomické, sociální, vojenské postavení. Maskulinita byla v Evropě šestnáctého století silnou kartou a vycpaný, vypouklý poklopec se stal jejím nástrojem. Nešetřilo se na něm, byl protkávaný stříbrem, osazovaný šperky, podobal se ozdobě na vánočním stromku. Francouzsky se mu říkalo „braguette“, angličtina pro něj měla název „codpiece“ – „cod“ bylo označení pro šourek.

Nosili jej muži i hošíci, feudálové i vojáci. „Ideje mužnosti byly úzce spojeny s chápáním vojenské síly. Obranný poklopec byl integrální součástí uniforem německých a švýcarských žoldáků. Na bojišti byl jak ochranným prvkem, tak symbolickým,“ píše Bartelsová.

Největším propagátorem vypouklé bizarnosti se stal anglický král Jindřich VIII., panovník, jehož historici označují za modelového protagonistu módy ve službách moci. Ramena do široka vytažená vycpávkami, takže byl široký tak jako vysoký, bohatýrské klobouky, to vše přitahovalo na jeho postavě pozornost… především však poklopec. Ten nikdy nescházel, útočný, enormní, křiklavý, líčí na serveru Art UK Michael Glover, autor knihy Přerušované obrázkové dějiny poklopce v umění.

Vyšperkovaným a velkým poklopcem se však snažili upoutat pozornost všichni členové královského dvora, nejen anglického. Některé poklopce byly oválné, jiné měly tvar penisu, všechny měly epické proporce. Defilují na Tizianových, Zorzových, Holbeinových i Bruegelových malbách.

Historici však jejich používání přisuzují i jiné motivy než naparování. Například podle kulturní antropoložky Grace Q. Vicary existuje „funkční spojení mezi poklopcem a epidemií syfilidy“. Obávaná nemoc se tehdy léčila směsicemi bylin, odvary, používala se borová pryskyřice, arzenik, síra, důležitou roli hrálo stříbro. K léčbě však byla potřeba schrána, v níž by se do oněch přípravků mohl penis naložit. Jednak aby se vystavil účinkům lektvarů, jednak aby v nich úd ležel zabalený do obvazů a oděv se uchránil následků mokvání. Právě to udělalo podle Vicary první uživatele „externích“ poklopců z německých žoldáků. Právě ti totiž byli prvními oběťmi syfilidy.

Rychlý vzestup, rychlý konec

Stejně tak rychle jako se bizarní prvek mužské módy objevil, tak svižně se ze scény odporoučel. „Jaký byl smysl oné směšné části kalhot odívaných našimi otci?“ ptal se již v osmdesátých letech šestnáctého století francouzský filozof Michel de Montaigne. A extrovertní poklopec označoval za „prázdný a bezúčelný model údu, který dokonce ani nemůžeme decentně nazvat jménem, který však s plnou parádou vystavujeme na odiv veřejnosti“.

Móda zdůrazňování mužských genitálií opustila a vydala se ženštějším směrem. Límce, okruží zdůrazňovaly tvář, nafouknuté krátké kalhoty boky a kyčle. V poslední čtvrtině šestnáctého století se poklopec miniaturizoval, až ve své původní podobě zmizel docela.

Bartelsová groteskní inventář mužské módy šestnáctého století považuje za výpověď o tehdejších pánech. „Oblékáme se tak, abychom si budovali vnější obraz toho, jak vnímáme naše vnitřní já,“ soudí a doplňuje: „Zajímavá věc na módě šestnáctého století je pro mě způsob, jakým odhaluje, co co bylo pro muže oné doby významné – jejich starost o maskulinitu, vojenskou zdatnost a mužnou, sexuální sílu.“

Tehdejší ženy však zůstávaly na zemi, navzdory baňatým a vystrčeným poklopcům. „Jakým údům dáváte přednost, malým, středním, velkým?“ ptá se vtip z rukopisu Detti Piacevoli z konce patnáctého století. „Středním, ty jsou nejlepší,“ zní odpověď. „Proč“ nenechá se odbýt tázající. „Protože žádné velké nejsou,“ dozví se.

Autoři:
  • Nejčtenější

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...