Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Velká Bertha obírala boháče ve vlacích. Stala se podvodnickou legendou

Falešná jména, smyšlené tituly, především však skvostné řečnické schopnosti. Pohotové reakce, schopnost improvizovat. A nebetyčná drzost. Podvodnice Bertha Heymanová dokázala podvést i vlastního soudního žalobce. Podvody úspěšně páchala i z vězení.

Dokázala využít i své korpulentní postavy. Vzbuzovala díky ní důvěru, protože obětem svých podvodů Velká Bertha sugerovala, že je tak objemná, že by nedokázala utéct. | foto: commons.wikimedia.orgCreative Commons

Výška zhruba metr šedesát, hmotnost přes 110 kilogramů, zuby v pořádku. Tak popisují madam Berthu Schlesingerovou, tehdy již provdanou jako Heymanovou, záznamy věznice na Blackwell´s Island. Odpykávala si tam v roce 1886, to jí bylo pětatřicet let, jeden ze svých prvních trestů za podvody.

Fotogalerie

Nakonec však stála před soudem za mnohem menší počet deliktů, než by si zasloužila. Mimořádná podvodnice se totiž zapsala do kronik amerických kriminalistů jako skutečná třída. Relativně sporý počet žalob, jimž čelila, odrážel dokonalost její práce. Soustředila se buď na velké boháče, které připravila o malé jmění, nebo na specializované kolegy podvodníky. Ani jedni, ani druzí neměli na soudním šetření přílišný zájem.

„Nacházela jsem potěšení v tom obírat o peníze muže, kteří si mysleli, že se nedají ošidit,“ prohlásila jednou o svých motivech.

Mluvit, mluvit, mluvit

Postavou skutečně mohutná žena, kterou jednou budou novináři přirovnávat k tažnému koni nebo pancéřovanému tanku, se sama rozhodla těžit ze své fyzické neatraktivity. Vsadila na svou dobráckou tvář a nepřehlédnutelnou figuru „znemožňující útěk“.

Mimochodem, poznámky o tancích a koních na svou adresu nenesla vůbec nelibě. Vypovídaly totiž o její síle a nezdolnosti, díky níž se dokázala vemluvit do přízně i protřelým podvodníkům. Ti se ji většinou pokusili lapit do svých sítí, ale než se nadáli, stali se sami napálenými.

Jaká čísla tedy patřila do jejího repertoáru? Stala se jedničkou takzvaných podvodů z lůžkového vozu.

Lucio Urtubia: anarchista, který málem zničil Citibank

Lucio Urtubia

Takový životní příběh by nevymyslela nejbujnější scénáristova fantazie. Anarchistický bankovní lupič, psanec, přítel André Bretona, falšovatel, který se celý život živil jako zedník. Jeho padělky položily na kolena Citibank, falešnými doklady a penězi zásoboval revoluční gerily po celém světě, unesl z vězení šéfa Černých panterů, chystal únos nacisty Klause Barbieho. Dnes vede Lucio Urtubia život nenápadného penzisty v Paříži.

Erotiku nečekejte. Paní Heymanová, oděna ve slušivý šat dámy z lepší společnosti, přisedla ke skupince gentlemanů do kupé na dlouhé cestě. Pak začala mluvit a už nepřestala. Ostatně, kromě fyziologických údajů bylo na její kartě v blackwellském vězení připsánu též „výtečná řečnice“. Byla to velmi důležitá charakteristika.

V jejích vlakových eskapádách hrála zásadní roli. Madam Bertha totiž pořád mluvila. Povídala o svých známých v politice, o večírcích u guvernéra, o výnosu peněz z burzy a nastřádaném jmění v bance. Brzy společnost přesvědčila o tom, že je velmi zámožná a nejspíš také trošku jednodušší. Takže se jí přítomní obvykle pokoušeli s financemi dobře poradit a pomoci. Samozřejmě tak, aby pomohli spíše sami sobě.

Takoví jsme filutové, mysleli si. Jenže než se nadáli, půjčují jí oni sami velké obnosy peněz, musejí přece dokázat své poctivé úmysly s jejím vybájeným bohatstvím.

Bylo to prosté? Rozhodně, ale také účinné. A vyžadovalo to hodně přesvědčivosti, balancování na hraně uvěřitelnosti. A brilantní rétorické schopnosti. Heymanová byla skutečně výřečná.

Když ji jednou konduktér načapal bez lístku a chtěl ji na další stanici předat policistům, mluví na něj tak přesvědčivě, že nakonec vystoupil on sám. To proto, aby dal výpověď od drah a stal se místo toho správcem jejího domu. Onen dům opravdu existoval a nebožák ho skutečně opečovával – jenže podvodnice si nemovitost jen pronajala. Za úspory pana průvodčího.

Podvedla i státního návladního

Falešný šlechtický původ, falešné směnky a akcie, vybájené miliony. To jsou nástroje, které se v rukou paní Heymanové stávaly zbraněmi hromadného ničení. Jeden čas byla démonem a noční můrou bankéřů z Wall Street. Přetahovali se o jmění této „baronky“, jednou mělo obnášet osm, podruhé 20 milionů dolarů. Platili ji ubytování v luxusních hotelích a zvali ji na drahé večeře. Nakonec to však s akvizicí nedopadne dobře a korpulentní šlechtična zmizela jako pára nad hrncem. Zůstaly po ní jen tučné účty.

Královna podvodníků a Velká Bertha, jak je u policie na východním pobřeží přezdívána, dokázala vyloudit peníze i ze státního návladního, který ji žaloval. Uvěřil jí, že nějaké jmění skutečně mít musí. Nachytal se.

Dopadená podvodnice však dokázala podnikat i za mřížemi. Nebylo to sice úplně ono, ale i s perem a dopisním papírem se dají dělat velké věci. Třeba sňatkové podvody s pomocí sdružovacích a seznamovacích agentur. Poctivý život pro ni prostě nebyl.

Dokázala nemožné. Po propuštění z vězení v New Jersey dokázala během dvou týdnů na svobodě vylákat přes 2 500 dolarů od nejrůznějších důvěřivců, nakupovala nábytek na cizí účet a zařizovala si byt, za který vlastně nikomu nezaplatila. „Ty peníze jsem získala od lidí, kteří si taky mysleli, že jsou chytří,“ bude se hájit. „Já opravdu nemám žádný zájem na obírání hlupáků.“

Když se ukázalo, že část podvodem získaných peněz přepsala na fond pro sirotky, udělaly jí velkolepou reklamu noviny The New York Times. „Tu ženu nebaví utrácet, ale podvádět!“ shrnuly. A Bertha sama autorovi článku vysvětlila, že když sezná, že muž je hloupý, nechá jej být. Že ji baví dobývat důvěru a kapsy pánů, kteří si jsou namyšleně sebejistí, že by se nikdy nenechali napálit. „Dělá to dobře mé intelektuální hrdosti,“ odtušila.

Železná zápasnice od rány

Pravdou je, že i ona měla slabinu – zlaté šperky a hodinky. Hned několikrát byla dopadena poté, co za ně platila nekrytým šekem. Pětiletý pobyt v káznici, ke kterému je odsouzena v roce 1883, ji silně poznamená. Zatímco jiní tu spíše hubnou, Velká Bertha odtud vyjde jako dvoumetrákové stvoření.

Zamíří na západ a zapojí se do několika menších akcí, ošidí třeba představené místní židovské kongregace. Už to však není ono, život v pohybu ji zmáhá. Poté Velká Bertha vystupuje v kabaretech jako neporazitelná šampionka dopředu smluvených pěstních zápasů a také jako hvězda komických vystoupení parodujících klasická dramata. Například v představení o Romeovi a Julii, v němž nestává pod balkonem zamilovaný mladík, ale Heymanová v titulní ženské roli. Divadelní lešení by ji totiž neuneslo.

Vzpomínejme na ni jako na tu nejlepší z nejhorších

Když v květnu roku 1901 po vystoupení v Chicagu těžkotonážní diva umírá, schází se na jejím pohřbu velmi pestrá společnost. Bývalí manželé, komedianti, novináři. Hold jí přišli vzdát místní podvodníci, kteří se sami často počítali mezi její oběti. Obřadu se účastnil i stárnoucí newyorský detektiv Thomas F. Byrnes, který měl s Heymanovou hodně do činění.

Ve smutečním proslovu vyzvedl, že zesnulá byla pravděpodobně tou nejchytřejší, nejodvážnější a nejmazanější podvodnicí, které zamořily Spojené státy americké. Bylo to hodnocení, které by podvodnici a lhářku svou upřímností jistě potěšilo.

Autoři:
  • Nejčtenější

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Proměna Jakuba Štáfka. Udělal jsem krok mimo komfortní zónu, vysvětluje

Proslavil se jako Matěj Jordán, jedna z hlavních postav nekonečného seriálu Ulice. „Složenky se nějak platit musí,“...

Nejbohatší Čech v historii. Majetek získal skrz zradu a žár boje

Premium Ani dědicové tragicky zesnulého magnáta Petra Kellnera, ani prvorepublikoví továrníci, ba ani panovníci. Nejmajetnějším...

Je nebezpečné spojovat transgender s neurózou, říká terapeutka. Sama byla mužem

Premium Aby se Andrea Porschová stala „skutečným mužem“, dvakrát se „oženila“ a vstoupila do armády, v níž zastávala vysoké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyšší hladina testosteronu souvisí u žen s masturbací, u mužů s nevěrou

U pánů se váže s podváděním, u dam s častější masturbací a sexem s osobami téhož pohlaví. Studie prokazuje, že vyšší...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Florentské monstrum. Nad brutálním sériovým vrahem visí dodnes otazník

Premium V novodobé italské historii nemá onen případ obdoby. Čtrnáct vražd bylo spácháno brutálně, plánovaně. Stejnou zbraní....

Sněz, co můžeš jako sebevražda. Jídelní řetězec šel ke dnu za pár dní

Takto vypadá excelentní příklad neuvážené marketingové akce. Věhlasný jídelní řetězec Red Lobster neodhadl síly a...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

OBRAZEM: Aljaška před sto lety. Staré fotky líčí všední život indiánů

Vznikly v roce 1927, objeveny však byly teprve nedávno. Fotograf a etnograf Edward S. Curtis na snímcích zachytil život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...