Dokážu lidem ukazovat, že to jde, říká mladý podnikatel

aktualizováno 
Jako dítě z podnikatelské rodiny má nejlepší předpoklady pro úspěšnou dráhu byznysmena. Začal tím, že v Praze založil coworkingové centrum. A další projekty odjel Jakub Plojhar realizovat do Ústí nad Labem. Je jedním z nominovaných na ocenění Esquire Man 2019.

Jakub Plojhar sází na coworkingová centra. | foto: Ján Kiripolský

Ve své rodině máte docela slušné podnikatelské zázemí, že?
To ano. Jsem z Českých Budějovic, kde máme papírnictví a fabriku vyrábějící přepravní obaly. Loni naše firma oslavila 130 let od založení. Chvíli jsem tam taky působil, ale pak jsem si řekl, že je ještě moc brzo na to, abych se upíchl v rodinné firmě do konce života, tak jsem šel do Prahy.

Máte v úmyslu se vrátit?
Určitě ano. Teď to patří mému otci a strejdovi a současně tam působí ještě můj starší bratr.

EsquireMan 2019

Jak byste se charakterizoval?
Všeobecně jako naivní optimista, ale pracovně bych se zařadil asi jako podnikatel se zaměřením na nové projekty, nové technologie. Teď působím v Ústí nad Labem, kde s Martinem Hausenblasem rozjíždíme coworkingové inovační centrum. Martin je vizionář, jeden ze zakladatelů Liftaga, má firmu Adler, je ústecký zastupitel a patriot, tak to zkoušíme v Ústí trochu rozhýbat.

V Ústí nad Labem? To jste docela odvážní.
Je to částečně i proto, že Martin je místní, já to tam vůbec neznám, a požádal mě, abych mu s tím pomohl. A proto, že je to trochu díra v zemi, (smích) je tam větší potenciál něco změnit. Ať člověk dělá cokoli, začíná tam jako první od nuly a dají se tam vybudovat zajímavé projekty, alespoň myslím.

Říkal jste coworkingové inovační centrum? V čem to bude inovační?
Spolupracujeme tam s několika organizacemi, ať už je to oficiální Inovační centrum Ústeckého kraje, což je instituce zřízená krajem a univerzitou, nebo s CzechInvest a podobně. Zkoušíme rozjet autonomní mobilitu, protože Ústí je první město v republice, kde se dají v reálném provozu testovat autonomní vozidla čili auta bez řidičů.

Jakub Plojhar

Vystudoval University of Newcastle-upon-Tyne, pracoval ve firmě své rodiny, vedl projektové oddělení ve VOGUE CS, šéfoval Development Sněmovní 7, dělá konzultanta GrowJOB institute a vede Central Node Ústí nad Labem.

Esquire Man - Do 35 let

O titul Esquire Man 2019 se Jakub Plojhar uchází v Kategorii do 35 let, která se zaměřuje na zástupce mladé generace, které leží na srdci budoucnost.

Spolu s ním byl nominací oceněn reportér Jarek Rubeš a konzultant Petr Ludwig.

V Ústí jsou takoví průkopníci?
Přesně tak. Je to zvláštní, já jsem tam přišel v březnu a vůbec jsem nechápal, kam jsem se to dostal. Teď jsem poznal, že jsou tam skvělí lidé a zajímavé projekty. Protože jsem z Budějovic, mohu porovnávat. Budějovice jsou taková spokojená vesnice, kde se nic neděje, nebudeme raději nic dělat, abychom to nezkazili, kdežto v Ústí to lidi nemají rádi, jsou tam nespokojení, proto je tam větší energie ke změně. A jako bonus je to jenom hodinu od Prahy.

Využijete tam svou zkušenost z Prahy?
Určitě. V Praze jsem teď působil například v magazínu VOGUE na pozici project managera. Tam to nápady jen sršelo. Nebo jsem rozjížděl takový klubový coworking ve Sněmovní ulici, který je moc příjemný. A díky tomu jsem se dostal i k tomuhle.

Vážím si lidí, kteří se nevzdávají

Máte vlastní podnikatelskou filozofii?
Když jsem před lety začínal v Budějovicích podnikat, začal jsem chválit úředníky, kteří dělají svou práci dobře. Úplně na začátku, když jsem přišel za paní na magistrátu, abych jí poděkoval, že vysadila nějaký kytky, ani mi nechtěla otevřít dveře, protože se bála, že něco provedla a budu na ni křičet. 

Když jsem jí poděkoval, jak to zvládla, říkala, že něco takového nikdy nezažila. A najednou začala házet nápady, co by všechno mohlo jít. Myslím, že je důležitý ukazovat lidem, že se to dá. Když vám teď vysvětlím, že v Ústí je potenciál, že se tam rozjíždí projekt aut bez řidičů, nebudete mi věřit. My na tom nejsme špatně. Naše republika má v lidech neskutečný potenciál. A já jsem hrdý na to, že dokážu lidem ukazovat, že to jde.

Esquire Man 2019

Už samotná nominace je oceněním. Je totiž certifikátem, že kandidát je:

aktivní ve svém profesním i soukromém životě ● slušný k druhým ● odpovědný za svá rozhodnutí a činy ● svobodný a samostatný, pro svá rozhodnutí nepotřebuje autority ● statečný, staví se k problémům čelem ● čestný, drží slovo  ● rovný rozený lídr s přirozenou autoritou.

Patnáct mužů, pět kategorií

Redakce časopisu Esquire vybrala patnáct mužů, kteří podle ní náročná kritéria splňují. Rozdělila je do pěti kategorií: Human, Sport, Byznys, Art a kategorie Do 35 let.

Hlasujte

O tom, který vám ve svém kategorii personifikuje osobnost Esquire Man nejvíc, můžete hlasovat od 1. srpna do 5. listopadu 2019. Hlasovat můžete v každé kategorii vždy jednou, celkem tedy můžete hlasovat pětkrát.

Hlasujte na esquireman.cz, kde najdete též výčet všech nominovaných ve všech pěti kategoriích.

Čím byste chtěl naplnit svůj čas na této planetě?
Chtěl bych pro ni být určitě přínosem, ať už v podnikání, nebo osobním životě. My lidé máme neskutečnou míru odpovědnosti, respektive máme možnost tu odpovědnost využít. A pak je úžasné, co vše s tím můžeme dokázat. Je jedno, jestli se bavíme o ekologii, která se teď posouvá na udržitelnost životního prostředí. 

Udržitelnost je, že nepoškozuji jiné lidi, přírodu, prostředí, cokoli. Abych si mohl říct, až budu odcházet z tohoto světa, že jsem ho nechal v lepším stavu, než v jakém jsem na něj přišel. Což asi navazuje i na naše rodinné podnikání. Pokusím se ho dostat do lepšího stavu, než v jakém ho převezmu od rodičů.

Jaké vlastnosti by měl mít přirozený lídr?
Měl by být otevřený, přirozený a pozitivní.

Kdo je pro vás hrdina?
V něčem jsme hrdina každý. Ale nejvíc si vážím lidí, kteří se nevzdávají.

Kdybyste měl možnost na světě cokoli změnit, co by to bylo?
Je blbý říct náboj ve společnosti? Nic velkého, jen změnit znamínko z negativního na pozitivní.

Jak to máte v osobním životě?
Tam jsem úplně nadšený. Mám dokonalou manželku, nemůžu si přát víc. Jsme tři roky svoji a pořád na líbánkách.

Časopis Esquire vyhlašuje 6. ročník ocenění Esquire Man

Ocenění Esquire Man uděluje na popud čtenářského hlasování redakce časopisu Esquire. Redakční rada vybere napříč všemi oblastmi lidského snažení patnáct mužů, rozdělí je do pěti kategorií a nechá čtenáře, aby si vybrali toho, kdo je jim nejsympatičtější. Z pohledu redakce je už samotná nominace oceněním práce a chování každého kandidáta. Jde nám o to, představit muže známé i méně známé, kteří mají pozitivní vliv na své okolí i na celou společnost, jejich práce nebo podnikání pozitivně ovlivňuje životy ostatních a jejich působení je pro druhé motivující.

human
53 let, spisovatel a nakladatel
33 let, producent
50 let, neurochirurg Nemocnice Na Homolce
sport
33 let, profesionální cyklista
54 let, handicapovaný sportovec
41 let, pilot
byznys
36 let, obchodní a marketingový ředitel R. Jelínek
42 let, radikální inovátor a městský hacker
30 let, majitel agentury Socialsharks
art
32 let, sklářský výtvarník
32 let, herec a režisér
35 let, vizuální umělec a malíř
do 30 let
31 let, reportér
30 let, podnikatel
33 let, spisovatel
HLASUJTE ZDE
Autor:
  • Nejčtenější

Jsem vesnická holka. A mám ráda uzené a pivko, směje se MOgirl Dona

Vidí se jako citlivka, vtipálek, mazel. „Ale taky jsem náladová a nervák,“ přiznává MOgirl Dona.

První úpravy jsem dělal na Jawě Mustang, směje se světový stavitel motorek

První jízdu absolvoval na Stadionu S11, první úpravy dělal na Jawě Mustang. To mu bylo jedenáct. Dnes je Davidu Zimovi...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Bohatýrské pití je sexuální signál. Jsem silný, neskolí mě to, naznačuje

Je to nemoudré a nebezpečné. Nestřídmým pitím alkoholu na večírcích se však muži podvědomě snaží vysílat signál ženám,...

Podvod jako profese. V Číně hráli cizinci obchodní partnery

Dobrý první dojem napodruhé neuděláte, platí to i v podnikání. Ještě nedávno se proto v Číně držela velmi specifická...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Moulin Rouge, hlavní město kabaretu, slaví 130 let

Když se řekne kankán, vybaví se Moulin Rouge. Kabaret? Moulin Rouge. Noční neřesti, ale ne příliš vulgární? Moulin...

Premium

Večery při svíčkách jako alibi. Yorkshirský rozparovač vraždil třináctkrát

Ve druhé polovině sedmdesátých let žila Velká Británie ve strachu ze sériového vraha, který zabil třináct prostitutek....

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz