Plešatění: kam mizí vaše vlasy

aktualizováno 
Holá hlava je noční můrou všech mužů. Jenže vědců též, nemohou se totiž shodnout na tom, co plešatění způsobuje. Někteří sázejí na úbytek progenitorů, jiní například na vysokou hladinu jednoho z proteinů.

Pro řadu mužů je plešatění příčinou komplexů. | foto: Profimedia.cz

Hned na úvod vás můžeme utěšit tím, že v plešatění rozhodně nejste sami. Podle statistik se s některou z jejích forem potýká polovina mužů ve věku padesáti let. Další zdroje mluví dokonce o pětaosmdesáti procentech postižených. Nejčastější příčinou řídnutí vlasů je takzvaná androgenní alopecie (v menšině případů může být příčinou infekce vlasové pokožky, autoimunitní onemocnění či například medikace), která stojí za pětadevadesáti procenty případů plešatění. A navzdory všeobecnému přesvědčení to není záležitost stárnoucích mužů, čtvrtina mužů začne plešatět před dosažením jednadvacátého roku.

I když přesnou příčinu plešatění vědci zatím neznají, zřejmé je, že vlasový folikul, tedy tkáň, která vlas obaluje a z níž vlas vyrůstá, se u plešatých mužů zmenší, tudíž produkuje tenčí a kratší vlasy. Postupem času už z nich vyrůstají vlasy tak krátké, že se ani nedostanou nad povrch pokožky a jsou tedy okem neviditelné. Proč tomu tak je však zatím zůstává neobjasněné, respektive existuje hned několik nepotvrzených teorií.

Příčina? Neznámá

V roce 2011 zveřejnila média výsledky amerického výzkumu, který odhalil, že problém u plešatících mužů spočívá v kmenových buňkách, které zodpovídají za růst nových vlasů. Z této teorie také vychází léčba s pomocí kmenových buněk.

Vědci zjistili, že ačkoli vlasová pokožka plešatících mužů obsahuje stejné množství vlasových kmenových buněk jako vlasová pokožka ostatních mužů, je v ní obsaženo menší množství takzvaných progenitorů. To je právě důvod, proč se vlasové folikuly smrští a ačkoli z nich vlasy vyrůstají dál, dosahují jen mikroskopických rozměrů. Autoři výzkumu proto radí, aby se odborníci při léčbě plešatění u mužů zaměřili na způsob, jímž by bylo možné tyto buňky znovu zaktivovat.

Výzkum z roku 2012 však zase zjistil, že za plešatění zřejmě může vysoká hladina proteinu prostaglandinu D2, který blokuje růst nových vlasů. Jiné zdroje mluví o geneticky dané přecitlivělosti proti dihydrotestosteronu (DHT), který negativně ovlivňuje činnost vlasových folikulů.

Zázračný prostředek neexistuje

Typicky začnou vlasy nejdříve ubývat nad čelem, na spáncích a na temeni hlavy, postupně však může pleš zasáhnout celou vlasovou pokožku. Snahy o vyvinutí zázračného krému či pilulky, které by spolehlivě, rychle a bezbolestně navrátily mužům jejich ztracenou hřívu, však zatím selhávají. V současné době se proto nejvíce sází na transplantaci vlasů, prostředky zpomalující průběh alopecie nebo již zmíněnou léčbu kmenovými buňkami.

Ačkoli vás alopecie samozřejmě neohrožuje na životě, je ztráta vlasů spojena s nepříjemnými psychickými dopady, jako je ztráta sebevědomí, stres a komplexy z vlastního vzhledu. Kromě toho byste měli lékaře navštívit vždy, když je ztráta vlasů spojená se zarudnutím, odlupováním nebo bolestivostí pokožky.

Autor:

Nejčtenější

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli...

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

Najdete na iDNES.cz