Pět zkoušek, které prověří váš vztah. Jak je zvládnout?

aktualizováno  0:02
První společné ráno, seznámení s jejími rodiči nebo výpověď z práce. V životě jsou momenty, které jsou pro vás i partnerku mnohem důležitější než jiné. Jsou to zátěžové zkoušky, které váš vztah buď posílí, nebo rozloží.

Nezvládnete-li některý z klíčových okamžiků vašeho vztahu, skončí to přinejmenším takhle | foto: Profimedia.cz

První společné ráno

Je jedno, kolik partnerek jste už za svůj život měli, první společné ráno po prožitém sexu bude mít vždy zcela výsadní postavení. Sexuální styk měl z evolučního hlediska vždy mimořádný význam a to, jak se zachováte poté, co dostanete ženu do postele, jí napoví, co od vás může očekávat v budoucnu a zda budete ochotni a schopni postarat se o vaše případné potomky.

"Je logické, že ženy vyžadují víc záruk z citového i materiálního hlediska než muži," říká psycholožka Edita Kloubková. "Velmi pragmaticky řečeno, muž si v případě neúspěchu může najít novou partnerku a zplodit s ní další děti. Odvržená žena ale zůstane sama s potomky, o něž se musí starat a kteří ji v jistém smyslu ´komplikují´ navazování nových vztahů. Odborníci se domnívají, že právě to je důvodem, proč ženy mnohem více otálejí se sexem a vyžadují od muže emoční zainteresovanost."

Pokud se tedy ráno po prvním sexu budete nejvíc ze všeho zajímat o snídani, případně o další číslo, příliš kladných bodů nezískáte.

Seznámení s rodiči

Jen málo událostí souvisejících se vztahem má tak zoufalou pověst jako první povinný nedělní oběd u rodičů partnerky. Jenže právě první dojem, který zanecháte, bude pro váš vztah zcela klíčový.

"Je prokázané, že pro utváření prvního dojmu jsou nejdůležitější první čtyři minuty kontaktu. Pokud v této době nezapůsobíte kladně, budete to jen velmi obtížně měnit, protože prvního dojmu se lidé jen neradi vzdávají a platí tím víc, pokud jde o dojem negativní," uvádí psycholožka.

"Přitom se většinou uvádí, že osmdesát až devadesát procent prvního dojmu tvoří neverbální složky. Mimořádně důležitý je tedy váš vzhled, postoj, mimika a gestika."

Snažte se být co nejvíc přirození a na nic si nehrát. Jestliže jste nervózní nebo nejistí, mnohem lépe zapůsobíte, pokud tuto skutečnost přiznáte. Jak dokazuje výzkum provedený na University of Columbia, většina lidí je schopna okamžitě a spolehlivě odhalit nepřirozený "hraný" úsměv a jeho nositeli a priori přisoudí negativní vlastnosti, jako je nedůvěryhodnost, lstivost či neupřímnost.

První dovolená

Myslíte si, že když spolu bydlíte, nemůže vás první společná dovolená překvapit, protože přece sdílíte společnou domácnost a víte, co od sebe čekat? Omyl. Podle psychologů je první společná dovolená skutečným prubířským kamenem vztahu.

Nezvládnete-li některý z klíčových okamžiků vašeho vztahu, skončí to přinejmenším takhle

"I když spolu dva lidé bydlí, při společné dovolené se dostávají do poněkud odlišné situace," vysvětluje psycholožka. "Jednak jsou spolu naprostou většinu dne, což představuje zvýšené požadavky na toleranci a vzájemný respekt. Detaily, které se v běžném životě jevily jako nepodstatné, mohou po několika dnech těsného kontaktu nabýt na extrémní důležitosti.

Dalším faktorem je potom očekávání, která partneři na dovolenou kladou. Předem si naplánují a vysní, jak idylicky bude všechno probíhat, a případné problémy či neshody pak nesou mnohem hůř, než by tomu bylo v běžném životě."

Zkuste se na svou dovolenou podívat s nadhledem, plánujte jen rámcově a raději nechte událostem volný průběh. Budete tak minimalizovat zklamání a zvýšíte naději, že spolu budete chtít zůstat i po vybalení kufrů.

Výpověď jednomu z partnerů

Ať už spolu chodíte, nebo jste manželé, pokud jeden z vás dostane výpověď, na vašem vztahu se to zcela jistě odrazí. "Z mých zkušeností nesou výpověď hůř muži než ženy. Souvisí to zřejmě s tím, že muž vnímá sám sebe jako živitele rodiny a ztrátu této pozice nese velmi těžce. Výpověď si bere osobně, vnímá ji jako křivdu a ostudu. Častou reakcí jsou pocity viny, ale třeba i agresivita obrácená ke své rodině, která je nejbližším cílem, na němž se může vybít."

Logickým důsledkem jsou hádky a konflikty. Ztrátu práce snášejí přirozeně lépe lidé, kteří jsou materiálně zajištění a jimž výpověď neohrožuje uspokojení základních potřeb. V každém případě se však pokuste zůstat co nejvíc nad věcí a přistupujte k problému pragmaticky a racionálně. Jestliže přijde o práci vaše partnerka, je nutné, aby zaznělo, že se o ni postaráte, že má vaši podporu a společnými silami nepříjemnou situaci zvládnete.

Narození dítěte

Narození dítěte představuje jednu z nejtěžších zkoušek, kterou partnerský vztah projde. "Změna dosavadního stylu života je po narození dítěte zcela zásadní. Mění se i množství času a energie, které si partneři mohou navzájem věnovat. Žena je unavená po porodu, ale musí veškerou svou energii věnovat péči o dítě. Muž zase většinou očekává, že se po narození dítěte obnoví pozornost, kterou mu žena upírala v posledních týdnech těhotenství. Nenaplněná očekávání poté vedou ke konfliktům a pocitům nespokojenosti," říká psycholožka.

Po narození dítěte je potřeba najít si nový životní styl, sladit znovu svoje potřeby a nároky. V jistém smyslu je to stejné, jako kdybyste spolu znovu začínali chodit, hledali kompromisy a vytyčovali si hranice. "Říká se, že největší zkouškou pro vztah je první rok po porodu prvního dítěte. Pokud tuto zkoušku vztah zvládne, vypovídá to o zralosti partnerů," uzavírá psycholožka.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: Hrajete si rádi s jídlem? Zkuste brunejský ambuyat

Ambuyat (ve větší míse vlevo) je vlastně takový výživný dopravník chuti.

Je to pokrm, který bude chutnat tak, jak chcete. Sám o sobě je totiž ambuyat chuťově neutrální, slouží pouze jako...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz