

Věřil v boha a věřil v televizi. A především v politickou moc. Jeho náboženství hledalo nepřátele, jeho politika nástroje, jak je potírat. Evangelický kazatel Pat Robertson mluvil víc o peklu a trestu než o citu a lásce. Hluboce ovlivnil americkou politiku a neuvěřitelně zbohatl. Zemřel ve čtvrtek 8. června 2023, bylo mu 93 let.
Autor: Getty Images
Abychom nahlédli, jak konzervativní byly jeho náboženské postoje, jimž opatřoval politickou sílu, připomeňme nejprve některé jeho výroky. Své postoje v nich neučesával, neupravoval je ani racionalitou, ani přemírou lidskosti.
Autor: Getty Images
Společenská akceptace homosexuality vede k hurikánům, zemětřesením, tornádům, teroristickým pumovým útokům, prohlásil. S jistou opatrností však detailněji upřesnil, že „pravděpodobně též k pádům meteorů“.
Autor: ČTK
„Plánované rodičovství vyučuje děti smilstvu, nevěře, bestialitě všeho druhu, homosexualitě, lesbismu, všemu, co Bible odsuzuje,“ nastínil jindy.
Autor: Getty Images
„Feministická agenda neusiluje o rovná práva pro ženy. Je to socialistické, politické hnutí proti rodině, které podněcuje ženy, aby opouštěly své manžele, aby zabíjely své děti, praktikovaly čarodějnictví, zničily kapitalismus a staly se z nich lesby,“ prohlásil též.
Autor: ČTK
Jeho terčem byly především ženy, sexuální menšiny, přirozeně ateisté, ale též jiná náboženství. Jeho svátostmi učení Bible, jak si ho vykládal, a kapitalismus. Jeho nástrojem tak tmářské výhrůžky, že je třeba se ptát: Jak z něj mohla vyrůst tak působivá postava, že ho v roce 2001 označil komentář v The New York Times za „nejvlivnější osobnost americké politiky posledního desetiletí“?
Autor: Getty Images
Narodil se v roce 1930 do rodiny elity. Otec byl vlivný senátor, matčin rod byl spojený hned se dvěma americkými prezidenty. Vystudoval dvě vojenské akademie, sloužil v Koreji. Zatímco později líčil svá bojová nasazení, jeho někdejší vojenští kolegové popisovali, že se díky konexím držel mimo boje a staral se pouze o sklad alkoholu a prostitutky.
Autor: Getty Images
Po návratu studoval práva, především se však dal na cestu víry. Stal se duchovním jižních baptistů. Seznal, že ovládá glossolalie, „mluvení neexistujícími jazyky“. Stal se členem charismatického evangelikálního hnutí, které věří například na proroctví a uzdravování modlitbou. A též na vnuknutí, jeho přitom prý Bůh v roce 1960 postrčil k nákupu malé televizní stanice. Pojmenoval ji Christian Broadcasting Network, CBN, a byl to vpravdě boží počin.
Autor: ČTK
Robertson v ní vklouzl do své ikonické polohy: třpyt v oku, fixní, prkenný úsměv, doslova jako parodie umělé křečovitosti. Jeho vlajkovou lodí se stal pořad Klub 700, vymodeloval z něj křesťanskou talk show.
Autor: ČTK
Především však projevil podnikatelského ducha. CBN, která redefinovala křesťanské vysílání propojením náboženství, politiky a zpravodajství, dosáhla na vlastní kabelovou síť. Byla jednou z prvních, která v Americe zavedla satelitní vysílání. Na snímku je studio Klubu 700.
Autor: Getty Images
Jenže Robertsonovy ambice však televizí nekončily. Chtěl zdolat separaci mezi náboženstvím a politikou, vlastně prolamoval i tu mezi církví a státem. Snažil se stát republikánským kandidátem na prezidentský úřad pro volby v roce 1988.
Autor: ČTK
Neúspěšně, ale do politiky si našel cestu. Skrze formaci Christian Coalition získal enormní vliv v Republikánské straně. V roce 1994 se Christian Coalition povedlo zvolit republikánský kongres, první po dlouhých desetiletích. Měla rozpočet 25 milionů dolarů.
Autor: Getty Images
Vybudoval infrastrukturu moderního konzervativního křesťanství, s pomocí bezpočtu organizací, spolků, konexí a peněz. V čele jeho flotily stojí kromě jeho mediálního impéria též Regent University ve Virginia Beach. Právníci, které produkuje, dobývají pozice v soudním soustrojí amerických států a spolu s Americkým centrem pro právo a spravedlnost šíří ideje konzervativního křesťanství: boj proti potratům, feminismu, LGBT komunitě.
Autor: Getty Images
Svou televizní síť nakonec prodal, v roce 1997, za téměř dvě miliardy dolarů, vysílala ve dvoustovce zemí. Pořad Klub 700 zůstal, stanice CBN též. Jsme v první linii kulturní války od šedesátých let dodnes, chlubí se, usiluje například o zavedení modliteb do všech škol.
Autor: Getty Images
Pat Robertson aktivistickým předvojem kulturního válčení opravdu byl. Vyhrožoval, prorokoval. Ne-křesťany označil za termity, tornáda, která v roce 2012 vyplenila americký Středozápad, přičítal tomu, že se tamní obyvatelé nedostatečně modlili. Ženám kázal, že v manželství mají přijmout podřízenou pozici.
Autor: ČTK
Ne vždy se mu dařilo. Když v roce 1998 přivolával v Klubu 700 přírodní katastrofu na Floridu a společnost Disney World za podporu Gay Days, zpustošil nejbližší hurikán domov jeho pořadu ve Virginia Beach, floridskému sídlu Disney World se vyhnul.
Autor: Profimedia.cz
V politice však úspěchu došel, jeho vliv byl enormní. Dočkal se propojení republikánské politiky a evangelikánského křesťanství, zažil trumpovské hnutí. Prozatímní vítězné protipotratové tažení je součástí jeho agendy.
Autor: Getty Images
Naposledy svůj Klub 700 vedl ještě v roce 2021, v jednadevadesáti letech. Do světa politiky však svá biblická přesvědčení vnášet nepřestal. Těsně po ruském vpádu do Ukrajiny vysvětlil, že prezidenta Putina k invazi přiměla právě Bible. Agrese měla být předehrou k Armegedonu. „Bůh je připravený udělat něco ohromného. A to se naplní,“ uvedl.
Autor: ČTK
Co bude s jeho dědictvím? Jeh političtí stoupenci ukazují na mladou generaci a její postoje k genderu a sexualitě. A dovozují, že Robertsonovy vize americká náboženská pravice potřebuje víc než jindy. „Země se musí dramaticky změnit,“ uvedl někdejší republikánský senátor a uchazeč o prezidentskou nominaci Rick Santorum.
Autor: ČTK