Pánové, pozor. Blíží se náš konec?

aktualizováno 
Rok 2050. Po ulicích se procházejí jen samé ženy, porodnice nahradily laboratoře a děvčata se o tom, že kdysi existovali na světě nějací muži, učí v dějepise. Takové vize zatím můžeme nechat sci-fi filmům v čele s kultovní Sexmisí. Smířit se ale musíme s tím, že postavení mužů v moderním světě doznává změn.

Zaberou postavení, které měli dosud ve společnosti muži, ženy? | foto: Profimedia.cz

Na první pohled to dokonce vypadá mnohem tragičtěji. Jako kdyby étos "chlapáctví" mizel ze společnosti a vyklízel v pole ve prospěch metrosexuálů s jejich přecitlivělostí a činčáním se. Přiznejme si to otevřeně: Mnozí z nás sice neumí zatlouct hřebík, zato ví, co je to depilace a rádi chodí nakupovat do obchodů se značkovým oblečením. Za to by nás naši pravěcí předci nejspíš přetáhli mamutí kostí přes hlavu.

Ale nejen to. Adorace metrosexuálů se někomu může zdát spíše úsměvným folklórem, úbytek našich spermií je ale smutnou realitou. Čísla na stránce NasePorodnice.cz mluví jasnou řečí. Norma obsahu spermií v jednom mililitru ejakulátu nutná pro oplodnění se neustále snižuje, aby se do ní vešla většina populace. Zatímco ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století byla její spodní hranice 110 milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu, v dalších obdobích neustále klesala, aby dnes činila pouhých 20 milionů spermií.

Zkrátka je jasné, že se něco děje. "Tento trend skutečně existuje. V případech, kdy musíme přikročit k mimotělnímu oplodnění, je dnes už ze čtyřiceti procent chyba na straně muže," říká Milan Mrázek z centra asistované reprodukce Iscare.

A bude hůř. Mnohým mužům se vůbec nemusí líbit loňská studie, kterou na univerzitě v New Yorku zpracovali sociologové Timothy Biblarz a Judith Staceyová. Zkoumali role rodičů ve výchově dítěte a zjistili, že pár otec a matka není o nic kvalitnějším rodičovským modelem než páry homosexuální. "Myšlenka, že dítě potřebuje oba rodiče mužského i ženského pohlaví je v nás tak zakořeněná, že ji lidé nekriticky přijímají," uvedla Staceyová.

Netvrdí, že děti vychovávané dvěma ženami či muži nevykazují rozdíly oproti těm, které vyrůstají v tradiční rodině. Spolu se svým kolegou ale tyto rozdíly vítá jako něco, co společnost obohacuje.

A to muže zneklidňuje. Mnozí chlapáčtí diskutéři, ale i ženské ctitelky konzervativních hodnot si na blozích a webových fórech ostatně výsledky studie přebrali zkratkovitě po svém: Vědátoři nám teda říkají, že tátové jsou zbyteční!

Český mužský šovinista Josef Hausmann paniku sdílí. "Muži skutečně mizí ze světa. Proč? Protože být mužem se dnes nevyplatí! Je to kvůli sdělovacím prostředkům, které vzývají homosexuály, metrosexuály, ale už padesát let nepředstavily mužský vzor, posledním byl Vinnetou. Na vině jsou tedy média," zná viníka.

Socioložka Hana Havelková, vedoucí katedry gender studií na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, však horké hlavy uklidňuje. "Je to téma, které patří spíše do bulvárních časopisů. Je to klišé. Pro slušné muže je tu prostor úplně stejný, jako vždy byl," míní Havelková. Dodává ale, že v poslední době můžeme mluvit o takzvané pluralitě mužských modelů.

"Něco takového skutečně existuje, vynořily se modely, které zde předtím nebyly, například aktivně pečující otec. Ale i s tím bych byla opatrná. Znám totiž spoustu mužů, kteří se už za komunismu starali o děti, zatímco jejich ženy vydělávaly," říká socioložka, podle níž bychom měli brát katastrofické bití na poplach kvůli tomu, že jsou muži na ústupu, raději s rezervou.

Velký rozhovor na téma Konec mužů? s Terezou Kynčlovou z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy čtěte na Xman.cz ve čtvrtek 4. listopadu.

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: Hrajete si rádi s jídlem? Zkuste brunejský ambuyat

Ambuyat (ve větší míse vlevo) je vlastně takový výživný dopravník chuti.

Je to pokrm, který bude chutnat tak, jak chcete. Sám o sobě je totiž ambuyat chuťově neutrální, slouží pouze jako...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Najdete na iDNES.cz