Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Operátor jaderného reaktoru: Dělám to, co Homer Simpson. Jen lépe

Rukama mu protékají milióny kilowatthodin elektrické energie. Je cvičen na nejhorší možné havárie. Pokud by udělal chybu, bude to stát stovky tisíc až miliony korun. Jadernou bezpečnost však prý operátor reaktoru v Temelíně Tomáš Hubálek vážněji ohrozit nemůže. Systém nedává lidské chybě šanci.

Homer Simpson se ve "své" jaderné elektrárně nudí, Tomáš Hubálek rozhodně ne | foto: Jiří ŠvorcXman.cz

V temelínské blokové dozorně, odkud se řídí chod jaderného reaktoru, je klid. Ticho ruší jen hukot počítačů zpracovávajících desetitisíce údajů o teplotě, tlaku, průtocích a nejrůznějších radiačních veličinách. Vtom se rozezní hlasitý, uširvoucí alarm a rozsvítí se poplašná světla.

"Roztrhlo se primární potrubí. Za pár sekund vyteče všechna voda," hlásí závažnou havárii operátor primárního okruhu. Ještě než to dořekne, země se pod ním zachvěje. Nejsilnější zemětřesení, které kdy jižní Čechy zažily, zanechává elektrárnu navíc bez elektrického napájení z vnější sítě.

Pro jistotu trojnásobná záloha

Zhruba tak nějak vypadá nejhorší havarijní situace, která může operátora dvacet metrů vysokého reaktoru potkat. Na simulátoru. V havarijních postupech se přitom všichni operátoři procvičují minimálně desetkrát ročně, aby si uměli za všech možných okolností stoprocentně poradit. A to přesně podle daných postupů. Bez improvizace.

Ke zvládnutí kritického momentu pomáhají operátorovi důmyslné bezpečnostní systémy, které při výše popsané situaci automaticky spustí diesel generátory a začnou do reaktoru pouštět vodu záložním potrubím. A když i tohle praskne, je tu ještě jedno jištění. A pro jistotu ještě jedno. "Všechny bezpečnostní systémy jsou v Temelíně vybudovány hned třikrát," vysvětluje dvaatřicetiletý operátor reaktoru Tomáš Hubálek, který tu pracuje už devět let.

Na simulátoru musí operátor stoprocentně obstát

Jeho počínání na simulátoru a u ústních zkoušek jednou za dva roky bedlivě sleduje přísná komise složená ze zástupců Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, zaměstnanců ČEZ i profesorů technických vysokých škol. Pokud by cvičnou situaci nezvládl správně, nevyletěla by tak do povětří elektrárna, ale nejspíš by z továrny letěl on.

Tomáš Hubálek zatím však vždy obstál na výbornou. A prošel skvěle i přes všechna znalostní přezkoušení i přes náročné psychologické, zdravotní i bezpečnostní prověrky, které ostatně čekají každého zájemce o tuto práci.

Režim skoro jako na vojně

"Vládne tu takový polovojenský režim," líčí s nepatrnou nadsázkou. Veškerá činnost v jaderné elektrárně probíhá na základě předem popsaných postupů vyžadovaných jadernou legislativou. Pro jeho pozici je prý předpisů snad nejvíc.

"Třeba při každoroční pravidelné odstávce reaktoru máme celkem devět tisíc údržbářských prací, pro jejichž bezpečné provedení musíme na bloku vytvořit podmínky. Každou činnost je třeba zdokladovat, což po nás vyžadují ostatní útvary elektrárny i Státní úřad pro jadernou bezpečnost, " popisuje. A nedává najevo nechuť k náročné administrativě. Je mu jasné, že díky několikanásobné kontrole je chod elektrárny co nejbezpečnější.

Neproklouzne ani myška

Nekompromisní režim panuje i při pohybu po temelínském areálu.Než se pan Hubálek dostane na své pracoviště, projde přes bezpečnostní kontrolu s rentgenem, je identifikován na základě geometrie ruky, dále ho čeká detektor radioaktivity a pak už jen několik zamřížovaných turniketů, které se otočí jen při vložení správné karty a pinu. To vše pod neustálým dohledem kamer.

A do samotné blokové dozorny, místnosti bez oken, kde tráví Tomáš Hubálek celou svou osmihodinovou směnu, vedou mimo jiné ještě dvoje mohutné železobetonové dveře, kterými nepronikne ani oheň, ani žádný jiný živel.

Jako Homer Simpson se nenudí

Uvnitř blokové dozorny dohlíží na chod jednoho ze dvou bloků elektrárny čtyřčlenná směna. Kromě operátora reaktoru tu sedí ještě operátor sekundárního nejaderného okruhu, vedoucí blokové dozorny a vedoucí celého bloku. "Je to jedna z nejmodernějších blokových dozoren v jaderném průmyslu na světě," hlásí hrdě Hubálek před ovládacími panely starými přes deset let. To prý ovšem pro tyto přístroje není žádný věk. Jejich průmyslový design je navržen tak, aby vydržely fungovat bezchybně dokonce několik desítek let a odolaly i havarijním podmínkám.

jak to funguje

Řízeným štěpením uranu se v jaderném reaktoru uvolňuje tepelná energie, která ohřívá vodu. Voda dopraví teplo do parogenerátoru (tepelného výměníku), kde vzniká pára. Ta následně prouděním roztáčí turbínu pohánějící generátor, v němž se mechanická rotace přeměňuje na elektrickou energii. Z turbíny proudí použitá pára do kondenzátoru, kde ji voda z chladících věží přemění na vodu, a pak opět putuje do parogenerátoru. Vše přitom probíhá v několika uzavřených okruzích a radiací je kontaminovaný jen ten první.

Primární okruh (jaderný): jeho srdcem je jaderný reaktor, v němž vzniká tepelná energie
Sekundární okruh (nejaderný): jeho nejdůležitějším zařízením je turbogenerátor, který vyrábí elektrickou energii

A co tu vlastně operátor reaktoru dělá? "Bohužel to není tak, že bych nic nedělal jako Homer Simpson," směje se Hubálek, který přes stovky schémat na monitoru dohlíží na provoz celého jaderného okruhu. Nejvíce práce má ve dvouměsíčním období odstávky pro výměnu paliva, kdy musí různá zařízení elektrárny odstavit, aby na nich mohla proběhnout kontrola či oprava, a poté je znovu spustit. Jinak jede elektrárna většinou na normálním výkonu a reaktor se "jen" sleduje.

Ale i tak je prý pořád co dělat. "Automat to sám opravdu neuřídí," tvrdí operátor a dodává, že podle přesného denního plánu provádí spoustu činností, například zkoušky provozuschopnosti důležitých zařízení.

Domek pod chladicími věžemi

"Hrajeme sice takovou počítačovou hru, ale musíme za tím vidět ty tuny železa a chovat se k zařízení s respektem," líčí své pocity při práci operátor. Tahle práce se rozhodně nedá dělat v neustálém stresu, že se něco stane nebo pokazí. "Ze svého panelu jsem například schopný rozbít čerpadlo, pokud mu nedodám mazací olej," vysvětluje Hubálek s tím, že jeho chyba bude stát hlavně peníze, nikoli životy. Samotný jaderný reaktor je totiž prý vymyšlený tak, aby ho lidská chyba nemohla nijak ohrozit.

"Je to úžasný pocit, vidět za sebou vyrobenou elektřinu," obdivuje Hubálek s hrdostí naši největší elektrárnu. Práce v ní ho uspokojuje i proto, že si dokonale rozumí s kolegy.

"Máme tu všichni podobný psychologický profil," podotýká. Na své kolegy se tak prý může stoprocentně spolehnout. Vždy udělají, co mají, a celá směna funguje jako jeden organismus. Možná i proto si pan Hubálek začal stavět i vlastní domek na dohled od chladících věží elektrárny. "Když vidím, že jde pára z chladicích věží, vím, že je vše v pořádku," neodpustí si ani doma neustálý monitoring reaktoru.

elitní místo

Operátor primárního okruhu v Temelíně provozuje, odstavuje a najíždí veškerá zařízení primární části bloku a řídí štěpnou jadernou reakci v reaktoru. Pracuje na třísměnný provoz, v průměru pět dní v týdnu po osmi hodinách, při odstávce častěji. Navíc absolvuje pravidelná školení a prověrky.

Výši platu zaměstnavatel nezveřejňuje, ale operátor k němu má nad rámec zaměstnaneckých benefitů (přípěvek na elektřinu, stravování či dovolenou) zajištěnu nadstandardní zdravotní péči zaměřenou na kardiovaskulární a onkologickou prevenci a příspěvky například na relaxaci při sportovních aktivitách.

Požadavky na pozici:

- VŠ technického zaměření,

- psychologický profil: zodpovědný, spolehlivý, schopný vysoké a dlouhodobé koncentrace, odolnost vůči zátěži, psychická stabilita, schopnost rychlé reakce,

- výborný zdravotní stav,

- trestní bezúhonnost.

Pokud kandidát splní základní požadavky, čeká jej dvouleté studium ve školicím středisku v Brně, kam nastupuje zhruba pět adeptů ročně. Po složení státních zkoušek pracuje nejprve pod dohledem služebně staršího kolegy na sekundárním nejaderném okruhu (turbína, generátor), teprve po několika letech samostatné práce se může začít připravovat na operátora primárního okruhu.

Fakta o temelínu

Loni oba bloky elektrárny Temelín dohromady vyrobily 13,8 miliard kWh elektrické energie. To by na 13 let stačilo pokrývat spotřebu pražských domácností.

Od zahájení provozu v prosinci 2000 elektrárna Temelín vyrobila 107 miliard kWh elektrické energie. Společně s jadernou elektrárnou Dukovany pokrývá Temelín třetinu elektrické spotřeby ČR.

Pracuje zde 1 048 zaměstnanců, z toho operátoři primárního okruhu tvoří necelá dvě procenta. Není mezi nimi v současnosti ani jedna žena.

Pravděpodobnost těžké havárie s únikem radioaktivity ohrožující životy lidí je v Temelíně  podle ČEZ 1:100 000 000, tzn., že stát se to může jednou za desítky milionů let. Vzhledem k použité technologii však v Temelíně nehrozí výbuch, k jakému došlo například v Černobylu.

Autor:
  • Nejčtenější

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Už víme, která část mozku je propojena s klitorisem. Vědci zdolali výzvu

Byla to velká neznámá. Zatímco odpověď na otázku, kam se v mozku otiskují reakce penisu, již vědci znali, kam míří...

Lidé, kteří jsou fit, pijí více alkoholu, zjistila studie

Zní to jako paradox, aktuální studie to však vyjevila zcela přesvědčivě. Muži a ženy, kteří nezanedbávají fyzickou...

Příliš lidskosti. Japonce dohnaly ke vzpouře moc důstojné podmínky zajetí

Premium Očekávali peklo, mučení, týrání. Když se jim dostalo důstojného zacházení a pohodlí, ponižovalo je to. Největší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vytetovaná oslava sexuálního umu byla zpackaná a trapná. Musela pryč

Obrázek to byl kryptický. Malá zubící se hlava, nad ní cosi obludného. Nápis dopomáhal, a když napověděl, co tetování...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Příliš lidskosti. Japonce dohnaly ke vzpouře moc důstojné podmínky zajetí

Premium Očekávali peklo, mučení, týrání. Když se jim dostalo důstojného zacházení a pohodlí, ponižovalo je to. Největší...

OBRAZEM: Noční magie. Fotky zachytily divoká zvířata u vodní hladiny

Vystupují ze tmy jako její fantaskní vládci, na jejím černém pozadí na sebe strhávají veškerou pozornost. A jejich...

Nedoručená rozloučení. Dopisy psali vojáci z války, ale i vězni před popravou

Premium Vypadá to, že psané slovo již dávno ztratilo své kouzlo, že je pohřbeno mezi všemi moderními vynálezy. Možná však ještě...

Lov mamutů se bez jedu neobešel, dokládá vědkyně

Nejprve bodací oštěp pro nesmírně riskantní boj zblízka, poté lehčí vrhací. A nakonec metání na velmi dlouhou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...