Nevolte ho, nosí ženský korzet aneb podlé předvolební kampaně

aktualizováno 
Během zápolení o poslanecká křesla u nás létala vajíčka i silná slova, přesto ale zachovejme chladnou hlavu. Předvolební kampaně otevírají stavidla hanebností všude na světě a rozhodně to není nemoc moderní doby. Špinavá předvolební propaganda má dlouhou historii.

William Jennings Bryan měl politiky právem dost | foto: Profimedia.cz

Jednou z nejvulgárnějších předvolebních kampaní v dějinách Spojených států byl podle historika Josepha Cumminse souboj o prezidentské křeslo v roce 1800. John Adams, který úřad obhajoval, byl v tisku napadán například jako muž "odporně hermafroditní osobnosti". Těmito slovy, ať znamenají cokoli, ho přitom počastoval pisálek, jehož si potají na černou práci nenajal nikdo jiný než ctihodný Thomas Jefferson.

Později v devatenáctém století zase americký politik Davy Crockett prohlásil o svém konkurentovi Martinu Van Burenovi, že nosí ženský korzet (a navíc prý těsnější, než má většina dam). A odpůrci Jamese Buchanana využívali toho, že má kvůli vrozené vadě hlavu na stranu, a plivali kolem sebe smyšlenku, že za to může jeho neúspěšný pokus o sebevraždu oběšením.

V roce 1896 pak přichystal magazín Times stojící na straně Williama McKinleyho výheň přímo psychiatrickou pro jeho soka Williama Bryana. V celé sérii článků na jeho stránkách diskutovali se vší vážností lékaři o tom, zda je Bryan normální. "Nemyslím si, že je bláznivý běžným způsobem… vyšetřoval bych ho jako degenerovaného zvrhlíka," napsal jeden z nich.

Lepší to nebylo ani ve století dvacátém. V roce 1912 Theodor Roosevelt o svém konkurentovi Williamovi Taftovi prohlásil, že je to "krysa v koutě". Nebylo to naposledy, co se při politickém duelu v Americe odkazovalo do říše hlodavců. V roce 1936 označil Franklin Delano Roosevelt svého oponenta Alfa Landona za "bílou myšku, které se zachtělo žít v Bílém domě".

Šlohneme mu ta jeho lejstra

S pestrou paletou špinavostí v ruce maloval v roce 1964 svou volební kampaň prezident Lyndon Johnson. Aby byla porážka jeho rivala, republikána Barryho Goldwatera co nejjistější a největší, zapojil do hry skupinu šestnácti lidí, kteří měli vést anti-kampaň a dostat do lidové kultury negativní obrázek Goldwatera. Vydali o něm knihu vtipů, jinou publikaci pak zacílili na děti voličů. Na hravých, žertovných barevných obrázcích Goldwater pobíhal v hábitu Ku Klux Klanu.

Agent CIA E. Howard Hunt nakonec skončil před soudem kvůli aféře Watergate

Johnsonovi chlapi na špinavou práci psali dopisy do tisku, v nichž se vydávali za občany znepokojené případným Goldwaterovým vítězstvím, a manipulovali s médii. O nich neměl jejich šéf valné mínění. "Reportéři jsou loutky," byl si Johnson jistý.

Vrcholný úspěch se jeho tajné skupině povedl, když poslala agenta CIA do Goldwaterova volebního štábu. Nastoupil tam jako dobrovolník a podařilo se mu získat kopie Goldwaterových projevů. Od té doby se republikán nestačil divit, jak snadno ho Johnson ve všem přetrumfnul.

Lump, pokrytec a satanisti

"Vyřiďte viceprezidentovi, že je lump," řekl západním novinářům nigerijský úřadující prezident Olusegun Obasanjo v roce 2007. Důvod? Jeho vlastní podřízený byl zároveň jeho soupeřem v kampani o prezidentský úřad pro další období. Atiku Abubakar pak zaúkoloval novináře jako kurýry podruhé a poslal je zpátky. "Vzkažte prezidentovi, že nemohu zaručit, že to budou nenásilné volby."

Stoupenec Umara YarAdua, který se nakonec stal nigerijským prezidentem

Obasanjo před nimi nakonec změnil taktiku a začal podporovat guvernéra státu Katsina. A Umaru Musa YarDua byl skutečně zvolen.
Pravda, nebylo to fér. Policie podle magazínu Foreign Policy například "laskavě asistovala" lidem ve volebních místnostech při výběru lístků.

Volby to tedy rozhodně nebyly perfektní, ale jak tak trochu filozoficky dodává spokojený Obasanjo, za perfektní nelze, než se dostaneme k Bohu a věčnosti, označit žádný lidský stav věcí. Velmi hlubokomyslné. A praktické.

Abubakar a jeho lidé ale ví, jací zaprodanci ďáblovi se Bohu protiví. Jedním z "nejsilnějších" momentů nigerijské předvolební kampaně bylo totiž vydání knihy, v jejímž názvu nechtěli autoři opominout snad vůbec nic. Jmenovala se Proč musí Alhaji Umaru YarAdua (tedy patologický lhář, pokrytec a samozvanec) a stalinistická a zkorumpovaná Lidová demokratická strana odejít.

Blázen. Sejmout

Pakliže v Americe v devatenáctém století potřebovala zaujatá média ke stanovení psychiatrického profilu kandidáta z opačného tábora odborníky, šéf ruských xenofobních nacionalistů Žirinovskij si vystačí sám.

Vyhraju-li, bude vodka zadarmo. Ruský nacinalista Zirinovskij slíbí cokoli

"Je to lotr. Podívejte se mu do tváře! Je duševně nemocný. Typický schizoid! Každý psychiatr vám řekne, že ten chlap je duševně mimo,” vystavil před dvěma lety anamnézu manažerovi kampaně jednoho ze svých soků liberála Andreje Bogdanova.

A nejen to. Oznámil mu, že mu "rozmázne hlavu”, a nakonec ho odstrkal z televizního studia pryč a nařídil svému bodyguardovi, aby "toho kreténa zastřelil”.

Populista Žirinovskij má za sebou samozřejmě mnoho kampaní s bizarními momenty. V roce 1991 prohlásil, že pokud bude zvolen, bude v Rusku pro všechny vodka zadarmo, jindy voličům zase slíbil bezplatnou distribuci spodního prádla.

Autoři: ,

Nejčtenější

Podvrh s nahou fotkou kongresmanky neprošel. Odhalili ho fetišisté

Alexandria Ocasio-Cortezová je konzervativní Americe trnem v oku. Provokatéři...

Ona fotografie měla zdiskreditovat mladou levicovou americkou kongresmanku. Ale ukázalo se, že nahé nožky ve vaně a...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Věřte si a nikdy se nevzdávejte, vzkazuje MOgirl Lucka

Velkou vášní MOgirl Lucky je fitness.

Žije spokojený život. Chodí do práce, která ji baví, po ní se věnuje koníčkům. Sen, který jí dalo dětství, tedy zahrát...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Další z rubriky

Darwinovy ceny 2018 letí za sentinelským misionářem i českými keškaři

Vyhlašují se od roku 1994 a jsou postaveny na Darwinově teorii přirozeného...

Jsou cynické a ohleduplností k památce zemřelých netrpí. Popravdě řečeno, gratulují jim a vzdávají hold za to, že se...

Pomsta především: židovští spiklenci chtěli zabít šest milionů nacistů

Aba Kovner byl od mládí aktivistou sionistického socialistického hnutí, vůdcem...

Na konci holokaustu bylo na šest milionů zavražděných lidí židovského původu. Poválečný soudní proces v Norimberku...

Bitva o Sidney Street: obří přestřelku v Londýně provází fáma o Stalinovi

Skotská garda zaujala pozice a zvrátila situaci, které do té doby kralovali...

Modernizovala policejní zbraně, zastavila imigraci do země a ukázala, jakou podívanou dokážou nabídnout média....

Najdete na iDNES.cz