Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Anatomie nevěry: průměrně trvá dva měsíce, často jde o mazlení

Nejčastěji má podobu líbání, hlazení, až daleko za nimi je vzájemná masturbace a teprve po ní následuje pohlavní styk. A jen zřídkakdy bezprostředně může za rozpad primárního vztahu. Aktuální studie odkrývá realitu partnerského podvádění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Mezi její nejpřekvapivější zjištění patří, že pouze v jednom případu z pěti končí nevěra krachem primárního svazku. Leccos však napoví fakt, že v dalších 27 procentech případů vztahy explodovaly tak jako tak. Jejich konec nebyl přímým následkem nevěry, ale produktem skutečnosti, že byl svazek prošpikován problémy. A ty vývoj nasměrovaly jak k podvádění, tak nakonec k rozchodu.

Druhá skupina svazků však románek přestála. Lehce v ní převládají případy, kdy nevěra zůstala zamlčená, čítají celkem 28 procent ze všech. Přiznané románky, které však vztah ustál, tvořily celkem 22 procent.

Nijak naopak nezaskočí výpovědi, jimiž aktéři zbankrotovaných vztahů vysvětlovali důvody a okolnosti nevěry a rozchodu. Jejich románky jim přinášely větší emocionální uspokojení, lepší sex i pocit intimity. A méně často v nich hrál roli alkohol nebo situační pobídky typu služební cesty nebo dovolené.

Ne vždy hraje prim pohlavní styk

Monogamie škodí. A ženám ubližuje víc než mužům, tvrdí autorka

„Žena hledá sexuální rozkoš a monogamie jí v tom brání,“ říká Wednesday...

Ženy jsou sexuálně výstřednější než muži. A je to tak v pořádku. Uzavření monogamního vztahu škodí ženám a jejich sexuální touze víc než jejich protějškům. Americká autorka Wednesday Martinová tvrdí, že vše, co si myslíme o ženské a mužské sexualitě, je špatně. Od samého začátku.

Práce zveřejněná v magazínu Journal of Sex & Marital Therapy však poukazuje na to, že nevěra nemusí mít vždy sexuální podtext. Vaginálního styku se dopouštělo pouze 53 procent z celkového počtu pěti set zpovídaných nevěrníků a nevěrnic. Zdaleka nejčastější aktivitou bylo líbání, oddávalo se mu 87 procent, mazlení se, to mělo ve svém repertoáru 73 procent respondentů a respondentek. Na 54 procent mužů a žen se vydalo cestou vzájemné masturbace.

Až po ní následoval pohlavní styk, 46 procent pak vsadilo na poskytování orálního sexu, o jedno procento víc ho přijímalo. Jen šest procent si při nevěře užívalo análního sexu, stejné procento zažívalo nevěru bez jakýchkoli sexuálních nebo fyzických projevů.

Prestižní sociální psycholog a sexuální výzkumník Justin Lehmiller přitom ve svém komentáři ke studii poznamenává, že nedominantní fenomén pohlavního styku v rámci nevěry není překvapivý. „Poukazuje to na to, co o záletech víme již dlouho. Mnohé z nich nejsou produktem neupokojených sexuálních potřeb, ale spíše nenaplněných potřeb intimity a duševního propojení,“ uvádí Lehmiller.

Jde-li o pocit sexuální spokojenosti, přinášela ho nevěra oproti primárním vztahům spíše mužům než ženám. Obecně přitom platilo, že sexuální naplnění pociťovali především ti, kdo se nevěry dopouštěli kvůli nedostatku lásky, nedostatku sexu, touze po sexuální rozmanitosti. A rovněž protagonisté románků delšího trvání.

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní chvilky u internetové pornografie nebo na erotickém chatu. Je to už nevěra, nebo ještě ne? Výzkum stanice BBC Radio 5 ukázal, že náhled mužů a žen se liší.

Explicitně sexuální konverzace vedlo 61 procent mužů a žen, které vědci pro studii zpovídali. Ještě o dvě procenta víc však slovy vyjadřovalo náklonnost, zalíbení, něžnosti, ovšem pouze do jisté míry, protože pouze jeden z deseti respondentů a respondentek sáhl po vyjádření „miluji tě“. Milostných vyznání se dopouštěli pachatelé a pachatelky nevěry zejména v případě románků delšího trvání. A jaká vlastně byla životnost vztahů založených na podvádění?

Dva týdny, dva měsíce

Délka nevěry byla přepestrá, nejkratší románky měly podoby „úletů“ kratších než jeden den, nejdelší trvaly přes pět let. Průměr činil dva měsíce, medián poté zhruba dva týdny. Ženy se oddávaly nevěrným vztahům déle než muži, v průměru trvaly 75 dnů oproti 53 dnům v případě mužů.

Delší trvání vykazovala nevěra, k níž vedl nedostatek lásky v primárním vztahu, potřeba zvednout si sebehodnocení a touha po sexuální pestrosti.

A co po zániku mileneckého vztahu mezi nevěrníky? Plná třetina účastníků a účastnic výzkumu zůstala s protějšky svého záletu přáteli. Další třetina je vídala alespoň sporadicky, pouze jeden ze čtyř zpřetrhal jakékoli vazby. A naopak jen jeden z deseti zažil transformaci vztahu postaveného na nevěře v dlouhodobý primární svazek. Takový osud měly nevěrné vztahy, které se neodehrávaly pouze potají, ale žily veřejným životem a byly od počátku prostoupené intimitou.

Podvádění přirozeně volá po utajování, třetina jeho protagonistů a protagonistek pravdu svému partnerovi v primárním vztahu přesto vyjevila. Častěji to přitom byly ženy, ty partnerovi nevěru doznaly v 41 procentech, muži vyšli s pravdou ven pouze ve 30 procentech. Románek měli tendenci tajit především ti, kdo v něm hledali hlavně sexuální pestrost a naplnění – a kdo v něm spokojený sex též našli. Naopak pravdu o svých záletech vyjevovali zejména ti muži a ženy, kdo podváděli kvůli pocitu zanedbávání v primárním vztahu a ze zlosti.

Lehmiller přitom poukazuje na limity studie. Zahrnovala totiž mladé dospělé, kteří kvůli věku povětšinou neměli příliš zkušeností s velmi dlouhodobým svazkem. „Je možné, že trajektorie záletů starších dospělých může být trochu odlišná,“ upozorňuje Lehmiller.

Autoři:

Velikonoce 2021

Nejvýznamnější křesťanský svátek bude v roce 2021 v dubnu, Velký pátek připadne na 2. dubna a Velikonoční pondělí na 5. dubna. O týden dříve, v neděli 28. března začne platit letní čas.

Témata: nevěra, vztah, sex, polibek, BBC
  • Nejčtenější

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Když selže technika, helikoptéra vám dá jen sekundy, říká pilot

Premium Před rokem zahynul v helikoptéře fenomenální basketbalista Kobe Bryant, před týdnem nejbohatší Čech Petr Kellner....

I děvčička nejmenší musela smilniti aneb jak to chodilo mezi adamity v Táboře

Premium Když církev prohlásila reformátora Jana Husa za zatvrzelého kacíře a odsoudila ho k smrti v plamenech, rozhořelo se...

Ježíš zemřel starší, Einstein nepropadl. Znáte historické omyly?

Premium Celá léta se něco tvrdilo, učili jsme se o tom ve škole, ale pak se zjistilo, že pravda je trochu jiná. Historie byla k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krutost s exotickými názvy: španělské grilování i kubánská kravata

Nejsou to názvy módních doplňků nebo exotické gastronomie, ale pojmenování pro nejkrutější metody vraždění a mučení. A...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

VIDEO: Fascinující portréty z bublinek. Výtvarník tvoří obrazy z fólie

Desetitisíce bublin, tisíce injekčních stříkaček. A měsíce práce. Americký výtvarník Bradley Hart vytváří obrazy z...

Přelomový začátek dvacátého století. Jak vypadal život před 120 lety?

Premium V úterý 1. ledna 1901 začalo dvacáté století. Jak se tehdy žilo? Pořád jaksi postaru. Ale už se začínalo blýskat na...

Do ran kapali hnis nemocných. V americké občanské válce se vojáci samoočkovali

Premium Bylo to primitivní, necivilizované. Ve snaze zajistit si „očkování“ proti neštovicím si za americké občanské války a...

OBRAZEM: Vítězové i poražení. Jak obyvatelé oceánů bojují o existenci

Masivní rybolov, znečištění, klimatické změny. To jsou tři hlavní příčiny vymírání mnoha druhů obyvatel moří a oceánů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...