Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neolit přinesl dělbu práce podle pohlaví. Oceňoval mužskou i ženskou

Rozdělení manuální práce s ohledem na biologické pohlaví se v Evropě odehrálo před pěti tisíci let. Díky šíření zemědělství. A neznamenalo to mužskou nadvládu, ženská kvalifikovaná manuální práce byla v oněch společnostech ceněná, tvrdí studie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz / foto: Profimedia.cz

„Úloha a přínos žen ve velmi raných lidských společnostech jsou často upozaďovány. My jsme však ukázali, že ženy se v prvních zemědělských komunitách chápaly velmi aktivní role,“ tvrdí vedoucí práce Alba Masclans Latorre z Barcelony.

Jeho týmu to vyjevily artefakty z šesti pohřebišť z neolitu neboli mladší doby kamenné, mezi nimiž bylo zastoupeno i naleziště ve Vedrovicích u Znojma, kromě toho se vědci vydali na Slovensko, do Německa a Francie.

Neolit se podle vědců začal psát na Středním východě zhruba před dvanácti tisíci lety, aby se postupně šířil i na východ. Do Řecka dorazil před devíti tisíci lety, ještě další čtyři tisíce roků trvalo, než začal zemědělský životní styl prostupovat a formovat střední Evropu. Přinesl domestikaci zvířat, pěstování plodin, především obilí, též výrobu pracovních nástrojů broušením tvrdších kamenů.

Řádně stařené maso: paleontolog servíroval 50 tisíc let starého bizona

Bizonovi se dochovaly i majestátní rohy.

Pro osm lidí stačil kousek masa z krku. K tomu cibule, česnek, mrkev, brambory a dusit. Maso mělo silnou chuť, docela příjemně zemitou. Aby ne, patřilo pravěkému bizonovi a v zemi čekalo padesát tisíc let, než ho paleontolog Dal Guthrie vyprostí.

Právě do tohoto období a skrze pracovní nástroje se pokusili nahlédnout autoři práce, kterou vydal magazín PLOS ONE. Hroby ze všech nalezišť jich vydaly na čtyři stovky a vědci zkoumali, i s pomocí mikroskopické analýzy jejich opotřebení, k čemu sloužily. Obdobně pečlivě se věnovali kostrám, aby s pomocí analýzy izotopů v kostech a osteologických dat rozpoznali ženské a mužské. Následně je zajímalo, s jakými nástroji byli na svou poslední cestu vyprovázeni muži a s jakými ženy. Aby získali vhled do možné dělby práce v neolitických komunitách.

Seznali, že nástroje byly v ženských a mužských hrobech rozdistribuovány podle jistého vzorce. Předměty, které vědci označili za pracovní pomůcky pro zpracování kožešin a kůže, ležely u ženských koster, uvádí server Science Daily. Naopak mužské ostatky byly pohřbeny ve společnosti nástrojů na zpracování dřeva a masa, lov a pro „mezilidské násilí“, jak píše studie.

Souvislost mezi pohlavím a druhem nástrojů byla zřejmá, autoři práce však dodávají dva postřehy. Zaprvé, fakt, že dotyčný nebo dotyčná byli pohřbeni s konkrétními nástroji, nutně neznamená, že by práce s nimi určovala jejich konkrétní zapojení se do společnosti. V jejich hrobech se mohly ocitnout prostě proto, že „reprezentovaly činnosti, které byly typicky vykonávány tím nebo oním pohlavím“. Pohřební rituál je nebožtíkovi přisoudil jako symboly genderové dělby práce.

Pravěký člověk nesl dítě, minul je mamut. Vědci četli ze stop dávné pouti

Vědecká rekonstrukce pravěkého putování dává nahlédnout do jednoho příběhu...

Je to působivá, fascinující anatomie pravěké vycházky. Ony stopy jsou staré přes 11,5 tisíce let, táhnou se kilometr a půl, je jich na čtyři stovky. Je to záznam o nejdelší pravěké cestě, který máme. Vědci z něj sestavili celý příběh oné pouti.

A zadruhé, poznamenává server Engineering News, navzdory převládající tendenci studie zaznamenala regionální variace. Ty souvisely s tím, jak se neolitická forma společnosti a dělby práce sunula z východu na západ.

Pohřební obyčeje

Autoři studie upozorňují, že „specializace měla stěžejní úlohu pro vznik vlastnictví, pro akumulaci přebytků, pro koncentraci moci a pro proces společenského vykořisťování“. Dodávají však, že procesy byly povětšinou vykládány bez ohledu na dělbu práce podle pohlaví, to proto se pokusili jít dál.

A jak výsledky zkoumání interpretují? „Studie odhaluje doklady, které mohou podpořit hypotézu o tom, že kořeny genderových nerovností lze zčásti najít v rolích vykonávaných ženami během demografických a technologických změn neolitizace,“ píší autoři. A opatrní jsou i v dalším soudu: „Naše závěry naznačují, že do jisté míry mohla být dělba práce podle pohlaví součástí kolonizace evropského kontinentu zemědělci.“

Zdůrazňují však, jejich data se brání binárnímu uvažování, odmítají neolitické společnosti přiřknout buď charakter naprosté genderové rovnosti, nebo povahu binární genderové hierarchie. „Genderové role nebyly ani zdaleka známkou raných genderových nerovností. Ukazují vlastně, jak dynamické zemědělské společnosti byly a jak si byly vědomy odlišných dovedností členů a členek své komunity,“ cituje server Science Focus spoluautorku studie Penny Bickle z Univerzity v Yorku.

„Úkoly přisouzené ženám spočívaly v náročné manuální práci a doplňovaly práci mužů, dělaly z žen rovné přispěvatelky svému společenství,“ soudí Bickle. Důkaz? „Skutečnost, že předměty najdete v hrobech mužů i žen, právě to ukazuje, jak byli dotyční označováni a oceňováni za práci, kterou odváděli,“ soudí.

Lattore souhlasí. „Jejich role byla tak významná, že činnosti, jimž se ženy věnovaly, se komunity rozhodly použít k tomu, aby je jimi po smrti označily. Totéž však vidíme v mužských hrobech. Naznačuje to, že specificky genderové role existovaly, avšak všechny práce byly pro správné fungování společnosti ohromně významné,“ uvádí.

Autor:
  • Nejčtenější

Když muži ztrácejí půdu pod nohama. Proč dnes přestávají mít rádi ženy

21. dubna 2024  12:10

Premium Mladíkům lezou ženy na nervy. Nemají je rádi. Ve srovnání s předešlými generacemi se s nimi méně...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Chlapy ničí poměřování pindíků. Pak jdou za mnou, říká trenér a mentor

21. dubna 2024

Jeho klienti netouží po obřích svalech, mají spíše už dost neustálého „poměřování pindíků“. Tlaku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

V plaveckém bazénu v Řepích utonul muž, nejspíš měl zdravotní problém

25. dubna 2024  16:09

Ve veřejném plaveckém bazénu v pražských Řepích ve čtvrtek utonul přibližně sedmdesátiletý muž....

Zpívá o kancelářských svorkách i majonéze. Génius se živí hudebním spamem

25. dubna 2024

Premium Zpívá o věcech. Od toaletní mísy po pracovní nástroje. O jídle, o mrtvých zvířatech,...

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...