Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Neolit přinesl dělbu práce podle pohlaví. Oceňoval mužskou i ženskou

Rozdělení manuální práce s ohledem na biologické pohlaví se v Evropě odehrálo před pěti tisíci let. Díky šíření zemědělství. A neznamenalo to mužskou nadvládu, ženská kvalifikovaná manuální práce byla v oněch společnostech ceněná, tvrdí studie.

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz / foto: Profimedia.cz

„Úloha a přínos žen ve velmi raných lidských společnostech jsou často upozaďovány. My jsme však ukázali, že ženy se v prvních zemědělských komunitách chápaly velmi aktivní role,“ tvrdí vedoucí práce Alba Masclans Latorre z Barcelony.

Jeho týmu to vyjevily artefakty z šesti pohřebišť z neolitu neboli mladší doby kamenné, mezi nimiž bylo zastoupeno i naleziště ve Vedrovicích u Znojma, kromě toho se vědci vydali na Slovensko, do Německa a Francie.

Neolit se podle vědců začal psát na Středním východě zhruba před dvanácti tisíci lety, aby se postupně šířil i na východ. Do Řecka dorazil před devíti tisíci lety, ještě další čtyři tisíce roků trvalo, než začal zemědělský životní styl prostupovat a formovat střední Evropu. Přinesl domestikaci zvířat, pěstování plodin, především obilí, též výrobu pracovních nástrojů broušením tvrdších kamenů.

Řádně stařené maso: paleontolog servíroval 50 tisíc let starého bizona

Bizonovi se dochovaly i majestátní rohy.

Pro osm lidí stačil kousek masa z krku. K tomu cibule, česnek, mrkev, brambory a dusit. Maso mělo silnou chuť, docela příjemně zemitou. Aby ne, patřilo pravěkému bizonovi a v zemi čekalo padesát tisíc let, než ho paleontolog Dal Guthrie vyprostí.

Právě do tohoto období a skrze pracovní nástroje se pokusili nahlédnout autoři práce, kterou vydal magazín PLOS ONE. Hroby ze všech nalezišť jich vydaly na čtyři stovky a vědci zkoumali, i s pomocí mikroskopické analýzy jejich opotřebení, k čemu sloužily. Obdobně pečlivě se věnovali kostrám, aby s pomocí analýzy izotopů v kostech a osteologických dat rozpoznali ženské a mužské. Následně je zajímalo, s jakými nástroji byli na svou poslední cestu vyprovázeni muži a s jakými ženy. Aby získali vhled do možné dělby práce v neolitických komunitách.

Seznali, že nástroje byly v ženských a mužských hrobech rozdistribuovány podle jistého vzorce. Předměty, které vědci označili za pracovní pomůcky pro zpracování kožešin a kůže, ležely u ženských koster, uvádí server Science Daily. Naopak mužské ostatky byly pohřbeny ve společnosti nástrojů na zpracování dřeva a masa, lov a pro „mezilidské násilí“, jak píše studie.

Souvislost mezi pohlavím a druhem nástrojů byla zřejmá, autoři práce však dodávají dva postřehy. Zaprvé, fakt, že dotyčný nebo dotyčná byli pohřbeni s konkrétními nástroji, nutně neznamená, že by práce s nimi určovala jejich konkrétní zapojení se do společnosti. V jejich hrobech se mohly ocitnout prostě proto, že „reprezentovaly činnosti, které byly typicky vykonávány tím nebo oním pohlavím“. Pohřební rituál je nebožtíkovi přisoudil jako symboly genderové dělby práce.

Pravěký člověk nesl dítě, minul je mamut. Vědci četli ze stop dávné pouti

Vědecká rekonstrukce pravěkého putování dává nahlédnout do jednoho příběhu...

Je to působivá, fascinující anatomie pravěké vycházky. Ony stopy jsou staré přes 11,5 tisíce let, táhnou se kilometr a půl, je jich na čtyři stovky. Je to záznam o nejdelší pravěké cestě, který máme. Vědci z něj sestavili celý příběh oné pouti.

A zadruhé, poznamenává server Engineering News, navzdory převládající tendenci studie zaznamenala regionální variace. Ty souvisely s tím, jak se neolitická forma společnosti a dělby práce sunula z východu na západ.

Pohřební obyčeje

Autoři studie upozorňují, že „specializace měla stěžejní úlohu pro vznik vlastnictví, pro akumulaci přebytků, pro koncentraci moci a pro proces společenského vykořisťování“. Dodávají však, že procesy byly povětšinou vykládány bez ohledu na dělbu práce podle pohlaví, to proto se pokusili jít dál.

A jak výsledky zkoumání interpretují? „Studie odhaluje doklady, které mohou podpořit hypotézu o tom, že kořeny genderových nerovností lze zčásti najít v rolích vykonávaných ženami během demografických a technologických změn neolitizace,“ píší autoři. A opatrní jsou i v dalším soudu: „Naše závěry naznačují, že do jisté míry mohla být dělba práce podle pohlaví součástí kolonizace evropského kontinentu zemědělci.“

Zdůrazňují však, jejich data se brání binárnímu uvažování, odmítají neolitické společnosti přiřknout buď charakter naprosté genderové rovnosti, nebo povahu binární genderové hierarchie. „Genderové role nebyly ani zdaleka známkou raných genderových nerovností. Ukazují vlastně, jak dynamické zemědělské společnosti byly a jak si byly vědomy odlišných dovedností členů a členek své komunity,“ cituje server Science Focus spoluautorku studie Penny Bickle z Univerzity v Yorku.

„Úkoly přisouzené ženám spočívaly v náročné manuální práci a doplňovaly práci mužů, dělaly z žen rovné přispěvatelky svému společenství,“ soudí Bickle. Důkaz? „Skutečnost, že předměty najdete v hrobech mužů i žen, právě to ukazuje, jak byli dotyční označováni a oceňováni za práci, kterou odváděli,“ soudí.

Lattore souhlasí. „Jejich role byla tak významná, že činnosti, jimž se ženy věnovaly, se komunity rozhodly použít k tomu, aby je jimi po smrti označily. Totéž však vidíme v mužských hrobech. Naznačuje to, že specificky genderové role existovaly, avšak všechny práce byly pro správné fungování společnosti ohromně významné,“ uvádí.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejhorším rokem lidských dějin byl 536, tvrdí historik z Harvardu

Adeptů bylo hodně a do finále je vynesly hrozné a ještě horší katastrofy. Epidemie, války, hladomory. Rok 536 ovšem...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Ustřižené kraťasy a zelený kamion. Zmizení stopařek zůstává nevyřešeno

Premium Ty dvě mladé ženy jsou jistě mrtvé. Doplatily patrně na způsob dopravy, který dnes již téměř vymizel: na autostop....

Náhodného sexu litujeme, pak ho opakujeme. Výčitky nefungují, líčí studie

Spáchat, litovat, chybu zopakovat. Lítost nám v sexu na jednu noc nezabrání, říká studie. JE neproduktivní, zbytečnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Dlouhé potěšení. Kampaň oslavuje sex v pozdním věku

Ony černobílé fotky jsou realistické, bez teatrálnosti a zachycují vlastně docela obyčejné životní chvíle. Prosté,...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Tragédie vzdušného obra. Požár zničil budoucnost vzducholodí

Byl to největší létací stroj všech dob. Na délku měl neuvěřitelných 245 metrů a jeho výkony, například dvojnásobný...

Droga zvaná moc. Proč lidi přitahuje a jak je dokáže změnit

Premium Kdekoho vábí. Kdekdo jí neodolal. Nejeden podlehl. Nejednoho semlela, a některé zničila. Není to ani heroin, ani...

Nejhorším rokem lidských dějin byl 536, tvrdí historik z Harvardu

Adeptů bylo hodně a do finále je vynesly hrozné a ještě horší katastrofy. Epidemie, války, hladomory. Rok 536 ovšem...

Občanská válka uvrhla USA do závislosti na morfiu. Dostal je z ní heroin

Premium Zbavovalo pacienty jakýchkoli bolestí, pro potřeby občanské války to bylo fantastické. Jenže morfium bohužel vojáky...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...