Největší ztracené poklady světa: zlatý důl i jantarová komnata

Truhly plné diamantů, zlaté cihly, stříbrné pruty, překrásné šperky. O nalezení pokladu sní snad každý malý kluk. Některým z nich tyto touhy vydrží celý život a hledání ztracených pokladů zasvětí dlouhé roky. Limský poklad, ztracený zlatý důl, poklad kapitána Kidda či jantarová komnata patří k jejich největším cílům.

Ani s dnešními nejmodernějšími technologiemi nedokážeme přijít některým záhadám na kloub | foto: Profimedia.cz

Bájný limský poklad

Dvě stovky truhel se šperky, 113 náboženských sošek ze zlata, tři sta zdobených mečů, tisíc diamantů, stovky zlatých kalichů a cihel a především dva metry vysoká socha Panny Marie z ryzího zlata. To všechno by měl obnášet bájný poklad, který údajně před dvěma sty lety odvezli Španělé z Limy v Peru.

Pohádkový poklad převážela loď pod vedením kapitána Williama Thompsona. Ten však během cesty nechal zabít všechny španělské důstojníky a pokladu se zmocnil sám. Kam ho odvezl a ukryl, zůstává předmětem dohadů a neustále to jitří fantazii hledačů pokladů. Za nejpravděpodobnější lokaci zakopaného pokladu se považuje Kostarika, respektive Kokosový ostrov, který k ní náleží. Za posledních sto let se sem vypravilo téměř tři sta expedic, neuspěla ale ani jedna.

Ztracený zlatý důl

Má být největším zlatým dolem na světě a ukrývá se údajně kdesi v arizonském pohoří Superstition Mountain. Aspoň podle legendy. Nikdo ho totiž ještě neviděl – kromě německého prospektora Jacoba Waltze, který ho měl objevit a po němž získal jméno Lost Dutchman´s Gold Mine ("Dutchman" je americkým slangovým výrazem pro Němce, odvozeným ze slova "Deutsch").

Ztracený zlatý důl Jacoba Waltze se má ukrývat v Superstition Mountain v Arizoně

Jacob Waltz údajně při svých průzkumech v 60. letech devatenáctého století v Arizoně objevil neuvěřitelné množství zlata. V dole jej mělo být tolik, že ho člověk mohl seškrabovat pouhým nožem. Tyto domněnky živil sám Waltz, který se prý do hor vracel každým rokem a pokaždé si odtud odnesl obrovské množství zlata. Za zlaté nugety vysoké kvality potom ve městě pořádal divoké pitky.

I když se po jeho stopách vypravily tisíce lidí chtivých jeho tajemství vypátrat, žádný z nich neměl úspěch a ztracený zlatý důl tak stále čeká na své objevení. Podle některých verzí příběhu měl Waltz ještě parťáka, který o úžasném bohatství skrytém kdesi v horách referoval těsně před svou smrtí.

Poklad kapitána Kidda

Legenda o pokladu kapitána Kidda inspirovala v roce 1883 Roberta Louise Stevensona k napsání knihy Ostrov pokladů (i když zde byl přejmenovaný na poklad kapitána Flinta). O jeho nalezení se snaží hledači pokladů už více než tři sta let, ale zatím neměl nikdo úspěch. I když se čas od času vynoří nové a "zaručeně pravé" mapy, které mají polohu zakopaného pokladu určovat.

William Kidd žil v sedmnáctém století a svou pověst krvelačného piráta získal víceméně omylem. V roce 1695 totiž podepsal v Londýně korzárskou smlouvu, podle níž se mohl zmocnit kterékoli pirátské nebo francouzské lodi. Problém byl v tom, že o tři roky později přepadl loď Quedagh Merchant, vrchovatě naloženou zlatem a drahými kameny. Loď sice měla francouzský průvodní list, ale ve skutečnosti patřila vlivným arménským kupcům, kteří si stěžovali až u indického panovníka.

Po Kiddově smrti se vyrojily desítky map s lokací jeho bájného pokladu. Tu pravou prý získal londýnský advokát a sběratel starožitností  Hubert Palmer

Z pirátské loupeže se tak stal skandál, který ohrožoval obchodní zájmy Angličanů v Indii, a William Kidd byl proto postaven mimo zákon a v roce 1701 pověšen. Ještě předtím však stihl svou pohádkovou kořist někde zakopat (soudcům při procesu neúspěšně sliboval, že pokud ho nechají naživu, ukáže jim, kde je zakopáno "tolik zlata, že s ním můžete zasypat Londýn").

Jedna z verzí tvrdí, že poklad byl zakopán na ostrůvku v Čínském moři a údajně už ho našla japonská expedice. Odpůrci tohoto příběhu však tvrdí, že Kidd se v těchto končinách nikdy neplavil a poklad prý ukryl někde poblíž Madagaskaru. Další verze hledačů pokladů umisťuje lup na některý z ostrovů v Karibském moři.

Jantarová komnata

Čtyři a půl tuny vzácného jantaru údajně padly na výrobu jantarové komnaty, které se přezdívá osmý div světa. Na zakázku si ji prý nechal zhotovit pruský král Fridrich I. a v roce 1716 ji daroval ruskému caru Petru Velikému. Skoro dvě stě let pak zdobila Kateřinský palác v Petrohradu.

Původní jantarová komnata v Kateřinském paláci

Za druhé světové války však měli jantarovou komnatu za méně než dva dny rozebrat nacisté a odvézt ji do Královce. Jenže odtud poté zmizela neznámo kam a od té doby je celoživotním snem mnoha dobrodruhů. Většina z nich předpokládá, že se jantarová komnata nachází buď v Německu (například v saské vesničce Duetschneudorf), nebo v Čechách (ve hře je například zaniklá Mikulášská štola v Hoře Svaté Kateřiny), anebo v Litvě.

Podle odborníků ale může být legendární komnata prakticky kdekoli v Evropě. Nebo mohla být zničena či ještě odpočívá na dně moře ve vraku lodi Wilhelm Gustloff. Z původní jantarové komnaty (roku 2003 byl totiž vytvořen i duplikát) se na umělecké aukci objevila jen jedna deska a jedna menší komoda.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Proč říkáme OK. Na začátku byl před 185 lety novinový žert, co se splašil

9. dubna 2024

Jako by tu s námi byl odjakživa. Krátký, sdělný, srozumitelný napříč generacemi i kontinenty. Jenže...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodloužené lebky, pilované zuby. Vikingům sloužily modifikace i jako znamení

14. dubna 2024

Dokazovaly absolvování iniciačních rituálů, ale sloužily i jako tajná poznávací znamení, která...

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Hrál v pornu, utkal se s triádou. Jackie Chan slaví sedmdesát

13. dubna 2024

V dětství prodělal nejpřísnější výuku ve škole čínské opery, poté se objevil v pornu, nato měl...

Bestie z And. Pedro López zneužil, mučil a zavraždil více než sto nezletilých dívek

16. dubna 2024

Premium Po hrůzné noci zabíjel schválně tak, aby s příchodem nového dne zanikla u obětí poslední naděje....

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Znáte shilajit? V Himalájích je brán jako elixír síly a vitality

15. dubna 2024

Advertorial Shilajit, mumio, horská pryskyřice, slzy hor. Názvů pro shilajit existuje celá řada. V Asii je tato...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...