Největší mýty o seznamování

aktualizováno 
Na schůzce by měl vždy platit muž a čím víc za svou partnerku utratíte, tím pro ni budete přitažlivější. Seznamování na internetu je zoufalou možností, která stejně nefunguje. Představujeme vám největší mýty o seznamování.

Nepředvádějte se, kolik peněz zvládnete utratit, a netrvejte za všech okolností na tom, že budete platit, radí výzkumy pánům, co míří na rande. | foto: Profimedia.cz

1.mýtus: Na schůzce by vždy měl platit muž

Nejste na tom s financemi nijak dobře, ale poctivě platíte na každém rande, protože máte pocit, že se to prostě předpokládá a že to tak dělají všichni muži? Chyba, výzkumy dokázaly, že toto rozdělení rolí už dávno neplatí. Průzkum z letošního roku zjistil, že ačkoli v současné době naprostá většina žen pracuje a vydělává, jen minimum z nich za sebe na rande platí. Většině ze sedmnácti tisíc respondentů to však vadí a muži by chtěli, aby za sebe ženy zaplatily alespoň občas svou část útraty. Autoři studie zdůrazňují, že tradiční role se už dávno změnily. Původně dávali muži placením na schůzce ženě najevo, že ji i v budoucnu dokáží materiálně zajistit. Nicméně v současné době je zdůrazňována rovnost mezi pohlavími, osmadvacet procent žen vydělává dokonce víc než jejich mužské polovičky, tudíž by se muži neměli ostýchat říci své partnerce o podílení se na společné útratě.

2.mýtus: Čím víc budete na schůzce utrácet, tím budete přitažlivější

Ještě jednou na téma peněz. Zdá se to být logické, čím víc peněz na schůzce za svou partnerku utratíte, tím pro ni budete přitažlivější. Nicméně tomu tak není. Vědci doložili, že přitažlivější jsou ti, kteří na rande drží své utrácivé tendence na uzdě. Mužům, kteří dokáží šetřit, je přisuzována větší sebekontrola, disciplína i silnější osobnost, což je ženami vnímáno veskrze pozitivně. Podle autorů studie je to výsledkem evoluce, kdy mají ženy "zakódováno", že partner, který umí šetřit, zabezpečí potenciální potomky a rodinu lépe než marnotratník, který bez rozmyslu utrácí.

Kromě toho se autoři domnívají, že muži, kteří jsou schopni šetřit, i lépe vypadají, protože stejnou sebedisciplínu uplatňují i ve svém životním stylu, takže například častěji sportují nebo si hlídají složení svého jídelníčku. Zjistilo se dokonce, že pánové, kteří sami sebe v inzerátu popíší jako šetrné, dostávají o čtvrtinu víc odpovědí než ostatní.

3.mýtus: Seznamování na internetu je jen pro zoufalce a nefunguje

Opovrhujete-li internetovými seznamkami a inzeráty s tím, že jde jen o metodu pro zoufalce, děláte chybu. Výzkum z letošního roku odhalil, že páry, které se seznámily přes internet, jsou v manželství spokojenější a méně často se rozvádějí. Internet přitom hraje v seznamování stále větší roli a tímto způsobem se v současnosti dá dohromady jedna třetina manželských párů.

Autoři výzkumu to vysvětlují tím, že pokud spolu lidé při seznamování komunikují nejprve prostřednictvím internetu, jsou k sobě navzájem upřímnější a otevřenější. Navíc je na internetu "k dispozici" mnohem větší okruh potenciálních partnerů, které byste v reálném životě pravděpodobně nepotkali (například kvůli vzdálenému bydlišti apod.).

4.mýtus: Je jedno, kdy se spolu vyspíte

Pokud chcete, aby měl váš vztah dlouhodobější perspektivu, zapomeňte na to, že byste si užili sexu hned při první schůzce. Vědci totiž zjistili, že ženy, které skončí se svým partnerem v posteli hned v počátečních fázích vztahu, jsou z dlouhodobého hlediska ve vztahu mnohem nespokojenější než jejich zdrženlivější kolegyně. Sex do jednoho měsíce od seznámení si užívá přibližně třetina párů, nicméně ženy, jichž se to týká, udávají nižší stupeň spokojenosti než ostatní. To samé platí podle vědců i pro příliš časné sestěhování se. U mužů však nic takového pozorováno nebylo.

Autor:

Nejčtenější

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Jako Woodstock, jen horší. Seznamte se s festivaly, které se nepovedly

Nejprve se s absencí jakékoli pořadatelské aktivity v Powder Ridge hippies...

Powder Ridge, W´99 a Fyre. Tři hudební festivaly, které v odstupu jednoho roku, třiceti a téměř padesáti let odkazovaly...

Najdete na iDNES.cz