Nejsi-li ve Wikipedii, jako bys nebyl

  13:00aktualizováno  13:00
Staré přísloví říká, že když člověk uspěje v New Yorku, prosadí se všude. Dnes se však zdá, že snem lidí bažících po slávě a úspěchu není ani tak New York jako vlastní stránka se životopisem na internetové encyklopedii Wikipedia, píše agentura Reuters.

Být ve Wikipedii je známkou úspěchu. | foto: Profimedia.cz

Podstatný je v této souvislosti fakt, že na rozdíl od populárních stránek MySpace a Facebook provozovatelé Wikipedie nedovolují uživatelům vytvářet si své vlastní profily. Toto nové potvrzení úspěšné kariéry si totiž musí člověk „zasloužit“.

„Jde o jakousi poctu,“ říká sedmačtyřicetiletý americký novinář Howard Altman. „Na baseballu mi kolega říkal, že jsem první člověk, co zná, který je ve Wikipedii... je to super pocit,“ dodává. To, že se před několika dny dostal do Wikipedie, těší i dvaasedmdesátiletého amerického hudebníka Steva Knighta: „Oceňuji, že jsem považován za důležitou osobu... Je to docela vzrušující.“

„Pokud je někdo slavný nebo důležitý ve svém oboru, skončí ve Wikipedii,“ říká její jednačtyřicetiletý zakladatel Jim Wales.

Novinář Altman si vlastní heslo „zasloužil“ podle svých slov zřejmě proto, že před časem v médiích rozvířil diskusi o věrohodnosti numerologa Johna Patricka Ennise, který mimo jiné předpověděl teroristické útoky z 11. září 2001. Knight se zase do internetové encyklopedie dostal coby „člen rockové kapely Mountain, která se proslavila počátkem 70. let“.

Počet jednotlivců s vlastním profilem ve Wikipedii rychle stoupá. Koncem září v ní mělo životopis 224 785 žijících lidí, což je oproti 177 512 z počátku letošního roku, respektive 93 392 z počátku roku minulého obrovský nárůst.

A všechna tato biografická hesla se velmi dobře čtou. Wikipedia je se svými 52,8 miliony uživatelů za měsíc ve Spojených státech osmým nejnavštěvovanějším serverem. Celosvětově ji měsíčně navštíví přes 200 milionů uživatelů.

Úspěch

Za vzrušení, že se člověk dostal do prestižní společnosti, se ale také „platí“. Nad každým novým heslem, které je do Wikipedie zařazeno, totiž na zvláštních stránkách diskutuje komunita přispěvatelů, kteří mohou jakýkoli životopis také vymazat. „Může to být nepříjemná zkušenost... když je heslo vymazáno, protože komunita se rozhodne, že nejste dost důležitý,“ dodává Wales.

Tuto nelichotivou zkušenost má i herečka a modelka Chelsea Kate Isaacsová, která se na stránky Wikipedie dostala minulý týden coby jedna z „nejatraktivnějších“ modelek Spojených států a Kanady roku 1998. Po několika dnech ji však editoři Wikipedie, jimiž se může stát kdokoli, vymazali. „To je smutné. Docela se mi pomyšlení na to, že jsem ve Wikipedii, líbilo,“ říká Isaacsová.

Ani Stevu Knightovi se myšlenka, že by ho někdo mohl z Wikipedie „sundat“, příliš nelíbí. „Nechci, aby mě smazali. Kdo by také chtěl? Ale doufám, že lidé, kteří mě měli rádi před Wikipedií, mě budou mít rádi i potom, co tam už nebudu“.

Autoři:

Nejčtenější

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli...

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Nepadnoucí paruka, amatérské vzkazy: mizerní špioni nedávné historie

Zadržení amerického špiona Ryana Christophera Fogla v Moskvě (14. května 2013)

Agentury tvořené z chladnokrevných, precizně vyškolených profesionálů. Týmy šlapající podle nadrilovaných manuálů a...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

Najdete na iDNES.cz