Nejpozoruhodnější vězení světa. Někde luxus, jinde deprese

  10:00aktualizováno  10:00
Věznice jako luxusní ubytovna se sportovními centry a koupelnami na pokojích i jako zanedbané a přeplněné zamřížované peklo plné nemocí a agresivity. Seznamte se s vězeními, která jsou ve své kategorii „nej“.

Fitness centra, kurty, televize na pokojích. Justizzentrum Leoben rozhodně není ušmudlaným kriminálem | foto: Wikimedia Commons - Daniela Ebner

San Pedro: nejdražší

Věznice San Pedro v bolivijském La Paz přijde uvězněným poměrně draho. Neexistuje, že by na vězení platil stát. Vězni si musejí své cely financovat sami, stejně jako například stravu.

San Pedro je totiž svět sám pro sebe a najdete tady školu, nemocnici, obuvnictví, pekárnu, kadeřnictví a dokonce i hotel. Podpora vězňů je minimální, a aby tady mohli vůbec fungovat, vydělávají si například úklidem areálu, výrobou suvenýrů, které se prodávají obchodníkům z města, či prací v krámcích uvnitř vězení.

Za peníze si tady ale můžete koupit úplně všechno, od cigaret přes kokain až po luxusní celu se soukromou koupelnou, televizí a kuchyní. Jeví se vám to jako dokonalá idyla? Potom byste možná měli vědět, že věznice původně navržená pro tři sta vězňů dnes poskytuje domov patnácti stům lidí.

Kresty: nejpřeplněnější

Ještě hůř na tom je vězení Kresty nedaleko ruského Petrohradu. Zatímco oficiální kapacita je maximálně dva tisíce vězňů, žije v něm víc než deset tisíc trestanců. Cely navržené původně pro dvě osoby obývá i dvanáct vězňů a průměrně připadají na každého obyvatele čtyři metry čtvereční.

Ruské vězení Kresty je poslední místo na světě, na němž byste se chtěli ocitnout

Jednou za týden si může vězeň dopřát patnáctiminutovou sprchu. Navíc je věznice postavená nedaleko bažin, takže v létě dosahuje vlhký vzduch uvnitř cel teploty až čtyřicet stupňů a vězni čelí náletům komárů.

Justizzentrum Leoben: nejluxusnější

Když vidíte budovu ze skla a kovu, nejspíš vás napadne, že se jedná o luxusní, elegantní hotel. Ve skutečnosti je to ale rakouské vězení.

V jeho útrobách se nacházejí tělocvičny, sportovní centra, krytý kurt na tenis i soukromé pokoje pro hosty. Samozřejmostí je knihovna, multimediální místnost či kaple. Přibližně dvě stovky vězňů žijí v celách s televizí a soukromou koupelnou. Vězení je určeno pro zločince s mírnými tresty a nejdéle zde člověk může strávit osmnáct měsíců.

La Santé: nejdepresivnější

Zdaleka největším počtem pokusů o sebevraždu se může "pochlubit" zařízení La Santé, například v roce 1999 dosáhly rekordního počtu 124. Francouzská věznice, která funguje už od roku 1867, byla od svého vzniku proslulá svými neutěšenými zdravotními poměry. Slamníky zamořily vši, rozšířená byla kožní onemocnění, na vězně útočily houfy krys.

Francouzská věznice La Santé. Místo, kde není o sebevrahy nouze

I když už jsou z tohoto hlediska zdejší podmínky samozřejmě mnohem lepší, údajně zde stále dochází k velkému množství znásilnění, zneužívání i ponižujících metod používaných dozorci.

Alcatraz: nejzabezpečenější

První vězni se v Alcatrazu objevili už na konci devatenáctého století. Americká armáda si Ostrov pelikánů za sídlo věznice vybrala především kvůli jeho poloze. Ledová voda, nebezpečné proudy a žraloci měli učinit z Alcatrazu jediné vězení na světě, z něhož se nedá uprchnout.

Ve třicátých letech došlo k velké přestavbě věznice a k posílení bezpečnostních opatření. Byly postaveny speciální střelecké ochozy, z nichž se dají mimo jiné aktivovat nádoby se slzným plynem v jídelně. Ve věznici je umístěno téměř šest stovek cel, ale ani jedna nepřiléhá k obvodové zdi, takže pokud se vězni podaří prokopat se z cely, příliš si nepomůže. Na jednoho dozorce připadají tři vězni (zatímco průměrný počet vězňů na jednoho dozorce v ostatních věznicích je dvanáct).

Takhle vypadá "pokojíček" v Alcatrazu

Svou pověst nejzabezpečenější věznice si Alcatraz zatím úspěšně drží. Vězni se z něj pokusili uprchnout celkem čtrnáctkrát, ale ani jeden z útěků se nezdařil. Uprchlíci byli buď chyceni, nebo zabiti.

Gulagy v Severní Koreji: nejstrašnější

Jsou umístěny zejména u hranic s Čínou a Ruskem a podle odhadů je v nich uvězněno na dvě stě tisíc lidí. Kvůli nelítostnému mučení, nelidským podmínkám, ale i krutému počasí v nich umírá každým rokem až čtvrtina vězňů, kteří jsou okamžitě nahrazeni novými. Do táborů jsou zavírány i celé široké rodiny, protože tu platí pravidlo, že za hříchy svých rodičů mají být potrestány i děti.

Ke koloritu severokorejských gulagů patří bohužel mučení, vraždy, násilí a hromadná znásilnění.

La Sabeneta: nejnebezpečnější

Pokud se dostanete do věznice La Sabeneta ve Venezuele, měli byste si co nejrychleji opatřit spolehlivou zbraň. Na jednoho dozorce tu totiž připadá sto padesát vězňů, takže pokud si mezi sebou rozhodnou vyřídit účty, jsou většinou strážní bezmocní.

Rekordní byl z tohoto pohledu rok 1995, kdy bylo ve zdech vězení zraněno 624 osob a 196 jich bylo zabito. Průměrně tady každý rok vězni zabijí stovku svých kolegů.


Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

Vězení San Pedro je místo, odkud vězni neutíkají, protože nemají důvod

Jsou v něm zavřeni nejtěžší bolivijští vězni, ale bachaři nad ním nevládnou....

Žádní dozorci uvnitř areálu, čtyři až pět mrtvých měsíčně, svou celu si musíte sami pronajmout. Přesto si odsouzení na...

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Další z rubriky

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

Extrémní gastronomie: Hrajete si rádi s jídlem? Zkuste brunejský ambuyat

Ambuyat (ve větší míse vlevo) je vlastně takový výživný dopravník chuti.

Je to pokrm, který bude chutnat tak, jak chcete. Sám o sobě je totiž ambuyat chuťově neutrální, slouží pouze jako...

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz