Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejhorší katastrofy dějin: mor, zemětřesení, sopečné výbuchy

První morová epidemie za sebou nechala během jednoho roku až sto milionů mrtvých, druhá pětadvacet. Milosrdnější ale nebyla ani španělská chřipka, na počátku minulého století připravila o život až pětasedmdesát milionů lidí. Představujeme vám katastrofy, které stály největší počet lidských životů.

Oběti výbuchu Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu. Historie na něj nezapomněla, zná ale i horší katastrofy. | foto: Profimedia.cz

Morové rány (541 až 542, 1347 až 1665)

Začínalo to nenápadně. Člověka kousla blecha, čehož by si zřejmě ani nevšiml, kdyby se mu v místě kousnutí neobjevil hnědý flek a následně i boule na mízních uzlinách. Dostal vysokou horečku, byl zchvácený, hnisavé boule se zvětšovaly, a pokud praskly, došlo k celkové otravě organismu. Plicní mor se mohl přenášet kapénkovou infekcí, smrt však nebyla o nic příjemnější.

Morové epidemie dokázaly v rekordně krátkém čase zpustošit celou populaci. První byl takzvaný Justiniánský mor, který řádil mezi lety 541 a 542 zejména ve Středomoří. Nákaza nejprve propukla v Konstantinopoli, kam se dostala zřejmě z egyptských přístavů, odkud se přiváželo obilí. Odtud se potom šířila po celé Evropě. Denně umíralo pět tisíc lidí a celkový počet obětí odhadují historici na čtyřicet až sto milionů.

Druhá morová epidemie se zapsala do dějin jako černá smrt a prohnala se Evropou mezi roky 1347 a 1665. Za oběť jí padlo přibližně pětadvacet milionů lidí. Předpokládá se, že do Evropy doputovala morová nákaza ze střední Asie.

Zemětřesení v Egyptě (1201)

Zemětřesení, které zasáhlo v roce 1201 Egypt a Sýrii, má v žebříčku katastrof zvláštní postavení. Jeho dokumentace je, vzhledem k datu, značně obtížná a liší se i líčení toho, k čemu vlastně došlo.

Historici se domnívají, že možná došlo dokonce ke dvěma silným zemětřesením, která následovala za sebou v rozmezí jen několika týdnů. První, silnější mělo udeřit v květnu a jeho síla se podle popisu škod odhaduje na 7,6 stupňů Richterovy stupnice. Druhé, poněkud slabší (podle odhadů 6,8 stupňů Richterovy stupnice) možná udeřilo v červnu nebo červenci.

Ničivé zemětřesení zasáhlo obrovskou oblast a kromě Sýrie a Egypta jej pocítili i na Sicílii nebo třeba v Iráku. Zničena byla řada měst a zahynulo víc než milion lidí. I zde se však názory historiků liší. Jedni tvrdí, že všechny oběti zemřely při samotném zemětřesení, druzí považují za pravděpodobnější, že při něm zemřelo kolem padesáti tisíc lidí a za zbytek může následná tsunami a především hladomor, který po katastrofě následoval.

Výbuch sopky Tambora (1815)

Ačkoli je nejznámější sopkou Vesuv, z hlediska počtu obětí je jeho výbuch až na čtvrtém místě tragického sopečného žebříčku (zemřelo při něm pravděpodobně přibližně třicet tisíc lidí). Smutnému pořadí vévodí sopka Tambora na indonéském ostrově Sumbawa, která vybuchla v roce 1815.

Chrlila lávu, popel a kameny po celých pět dní od 10. do 15. dubna a rozsah katastrofy byl nepředstavitelný. Vyvrženo bylo třicet kilometrů krychlových lávy, 150 kilometrů krychlových popela a 400 milionů tun sirných plynů. Popel se snášel na zem 1 500 kilometrů daleko od místa výbuchu a jeho množství bylo tak obrovské, že se v okruhu pětašedesáti kilometrů pod jeho vahou propadaly střechy domů.

Kaldera sopky Tambora

Při výbuchu vznikl kráter o průměru sedmi kilometrů a hluk exploze byl slyšitelný i na místech vzdálených téměř tři tisíce kilometrů. Zničen byl veškerý život nejen na samotném ostrově Sumbawa, ale totálně zničeno bylo i několik okolních. Při pozdějších vykopávkách byly mimo jiné nalezeny i skleněné předměty denní potřeby tehdejších obyvatel, které žhavý popel zcela roztavil. Sirných plynů vyvržených do atmosféry bylo dokonce takové množství, že následující rok ovlivnily klima na celé planetě. Teplota významně poklesla a rok 1816 vstoupil do dějin jako "rok bez léta". Následkem sopečného výbuchu zemřelo sto tisíc osob.

Záplavy na Žluté řece (1887)

Žluté řece se přezdívá "hoře Číny" a je to příhodná přezdívka. Dostává se do ní totiž množství částeček zeminy, které se usazují na dně a každý rok ho tak zvyšují o několik centimetrů. Tok Žluté řeky je proto sevřený ochrannými hrázemi, jejichž výška se musí neustále zvyšovat.

Nejvyšší hladiny dosahuje řeka v červenci a srpnu, kdy zem bičují vydatné monzunové deště. Právě tehdy se odehrávají katastrofické záplavy, které za sebou nechávají stovky tisíc mrtvých. Nejhorší záplavy postihly Čínu v roce 1887, kdy se po dlouhotrvajících a vydatných deštích hladina řeky v soutěskách zvedla o dvacet metrů a na volné ploše o pět metrů. Šlo o nejhorší dokumentované záplavy, přišlo při nich o život téměř milion lidí. Zničeno bylo jedenáct velkých měst a stovky vesnic. Dva miliony lidí zůstaly bez domova.

Epidemie španělské chřipky (1918 - 1919)

Pětatřicet až pětasedmdesát milionů mrtvých (podle některých odhadů dokonce sto milionů), takový byl účet za epidemii španělské chřipky, která kosila světovou populaci v letech 1918 a 1919.

Vysoce infekční choroba měla nezvykle rychlý průběh a umírali na ni nejčastěji lidé ve věku od dvaceti do čtyřiceti let. Nemoc totiž zhoršoval silný imunitní systém, protože virus vyvolal jeho přehnanou reakci. Kromě toho se virus dokázal dostat až do plic a rozmnožovat se v nich (obvyklé chřipkové viry se rozmnožují v horní části dýchacích cest), oběti většinou umíraly na velmi těžký zápal plic. Ke smrti docházelo obvykle v průběhu prvních pěti dní od nákazy a nemocní se doslova udusili vlastní krví.

Autor:
  • Nejčtenější

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodloužené lebky, pilované zuby. Vikingům sloužily modifikace i jako znamení

14. dubna 2024

Dokazovaly absolvování iniciačních rituálů, ale sloužily i jako tajná poznávací znamení, která...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...