Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Nejbohatší muž světa Carlos Slim nosil plastové digitálky

Pokud si myslíte, že nejbohatším na světě je pořád Bill Gates, žijete v omylu. Dávno ne. Teď je to Mexičan Carlos Slim Helú. To není vtip. A vlastně je to Libanonec. Ani to není vtip.

Během minulých dvou let si vydělával 27 milionů dolarů denně. Pětina Mexičanů méně než dva dolary. | foto: Profimedia.cz

Neřekli byste to do něj. Tlustý chlápek, který budí dojem, že je nejspokojenější, když se nacpe burritos s černými fazolemi. Dobrácký výraz. Jenže tenhle mexický tlouštík je zatraceně hbitý, když dojde na peníze. Carlos Slim Helú má majetek ve výši 74 miliard, poctivě spočítáno časopisem Forbes, a k tomu žraločí instinkt.

A taky obyčejné způsoby seňora z mexického maloměsta. Nemá žádný privátní ostrov a dlouho chodil s obyčejnými plastovými digitálkami. Má sice laptop, ale dává najevo, že ho nepoužívá: "Jsem muž papíru, ne elektroniky." Nemá vlastně nic, tedy kromě svých miliard a dvou domů. Žádné haciendy, žádné paláce v Las Vegas nebo Los Angeles, žádné domy v Paříži nebo Londýně, žádné jachty. "Hotel je levnější a navíc se o něj nemusíte starat," říkává.

Carlos Slim je sice ve světě téměř neznámý, zato Mexičané na něj narážejí celý život. Pořád mu sypou pesa do kapsy. Už je to tak zařízené. Velmi pravděpodobně se narodili v jeho síti nemocnic Star Medica a při porodu svítila elektřina, kterou tam přiváděly kabely či dráty jeho firmy Condumex. Tatínek si je vezl domů po silnici postavené jeho obřím stavebním koncernem Cilsa a předtím natankoval benzín vyrobený z ropy, kterou vytěžila jeho firma Swecomex.

Jak malí Mexičané narození v jeho porodnicích vyrůstají, jsou pojišťováni v jeho pojišťovnách, chodí do jeho restaurací i obchodních sítí a kouří jeho cigarety, ale hlavně telefonují z pevných linek a mobilů, jejichž sítě mu patří. Carlos Slim totiž vlastní firmy, které obhospodařují 90 procent všech pevných linek v Mexiku a velkou většinu mobilních sítí.

Samozřejmě začínal úplně nenápadně.

Co ho naučil libanonský tatínek

Nejbohatší člověk světa vlastně ani není Mexičan. Je to Arab. Libanonský křesťan. I když otázka je, jestli ještě mluví arabsky.

Jméno Slim, které působí docela americky a vzhledem k jeho fyzickému vzhledu i komicky, protože v angličtině znamená "štíhlý", je ve skutečnosti arabsky Selim.

Tatínek Julian Selim Haddád přijel do Mexika v roce 1911 a vlastně tam prchal. Bylo to v dobách Otomanské říše, která si odváděla patnáctileté chlapce do armády. Jeho rodiče o to nestáli, a tak ho ve čtrnácti posadili na loď směr Mexiko. Azyl už tam našli jeho starší bratři.

Založil si brzy obchod s potravinami pro arabskou klientelu a pojmenoval ho Hvězda Orientu. V roce 1911, kdy Mexiko procházelo jednou z periodických politických bouří, využil poklesu cen a koupil dům v hlavním městě. Od té doby stále bohatl. Tuhle lekci později stále připomínal svým synům, které měl s jednou libanonskou kráskou, a vypadá to, že nejvíc si ji k srdci vzal Carlos.

Děti prošly kupeckým drilem: tatínek jim pořídil účetní knížky a na konci týdne vždy všichni dohromady hodnotili, jestli nakoupené věci za ty peníze stály a zda to nešlo vyřešit jinak.

"Je jako loupeživý baron ze Spojených států devadesátých let 19. století. S tím rozdílem, že Slim je Rockefeller, Carnegie a J. P. Morgan v jedné osobě," charakterizoval mexického boháče pro list The Wall Street Journal investor David Martínez.

Carlos vydělával peníze od malička. Miloval baseball a jako všichni ostatní kluci sbíral kartičky s hráči. Jenže on z toho udělal byznys. Odhadoval, kteří ze začínajících hráčů by mohli být dobří, kupoval jejich kartičky levně od spolužáků a když dosáhli slávy, draze je zase prodával.

Ve dvanácti si otevřel vlastní bankovní účet a někdy v té době nakoupil první akcie Banco Nacional de México.

Rozhodně nebyl hlupák. Když šel studovat na techniku, rovnou tam začal i učit matematiku. Investoval na burze, měl vlastní firmy a když mu bylo šestadvacet,  jeho majetek měl hodnotu 40 milionů dolarů.

S těmihle drobky se však nehodlal spokojit.

Vynikal, když se vše hroutilo

Přišel rok 1982, mexická ekonomika se zhroutila, investoři prchali, peso devalvovalo a firmy byly najednou za babku. Nikdo je ale nechtěl, protože nikdo nevěděl, kdy která zkrachuje. Kupoval je jediný člověk. Carlos Slim.

Vzpomněl si na příklad svého otce a taky na podnětnou knížku amerického futurologa Alvina Tofflera Budoucí šok, jejíž rukopis mu autor ještě před vytištěním poslal s žádostí o názor. Hlavní však asi byl instinkt.

Kupoval všechno od cementáren po hotely. Když koncem 80. let přišlo oživení, nestačil počítat zisky. Největší mexická pojišťovna, za kterou zaplatil 44 milionů dolarů, to dotáhla na 2,5 miliardy. Slušný vývar.

Najednou vlastnil na dvě stovky podniků a patřil k nejbohatším Mexičanům. Jenže pak zavětřil další šanci. Počátkem 90. let vláda prodávala monopolní telefonickou společnost Telmex. Dal se dohromady s France Telecom a Southwestern Bell a vyhrál. Byl to byznys snů.

Pak přišly další obchody, ale ty už jen potvrzovaly, že pan Slim má čich. Třeba v roce 1997 koupil tři procenta akcií společnosti Apple Computers. Firma byla zrovna na dně a vypadalo to, že Slim vyhodil peníze do kanálu. Jenže pak nastoupil do Apple zpátky Steve Jobs a cena akcií vyletěla ze 17 dolarů na stovku, pak na dvě... Znovu je potřeba říct: slušný vývar.

A mexický magnát už pomalu nestačil počítat peníze. Nechal se dokonce slyšet, že neví, co přesně mu patří.

V březnu 2007 předstihl Warrena Buffetta, když se podle časopisu Forbes stal druhým nejbohatším mužem planety. Hned za Billem Gatesem. Vlastnil 53,1 miliardy.

Rád mluví o technologii, v práci ale dává přednost papíru a peru. Stěny jeho sídla, kde hostil například Gabriela Garcíu Márqueze nebo Billa Clintona, zdobí mexické krajinomalby z 19. století. Slim trpí nespavostí a do noci si prý čte o Čingischánovi.

Druhé místo mu vydrželo pět měsíců. V srpnu 2007 už byl první. Měl 59 miliard. Gates o miliardu méně. Pak se ti tři vzájemně předháněli a střídali, ale od loňského března Slim pořád vede. A zvyšuje náskok, byť je to i proto, že Gates a Buffett se části svých peněz vzdávají ve prospěch charity.

Ale tohle už tabulky nezajímá. Slim vede. Možná za tím však nebyl jen úspěch a dobrý nos.

Co takhle dobré styky se seňory nahoře?

Trochu blátíčka

Kritikové nenechávají na Slimovi niť suchou a dolar čistý. Nejdříve mu prý šel na ruku mexický prezident Carlos Salinas, to když kupoval telefony, podruhé to byl další prezident Vicente Fox. Hned si vzal do své vlády Slimova zaměstnance – a zrovna jako ministra telekomunikací.

Celé Mexiko si šušká, že Slim díky svým politickým konexím dokázal vždy přibrzdit konkurenci nebo jí rovnou šlápnout na krk.

Na druhé straně v zemi, kde polovina lidí žije pod hranicí chudoby a kde tisíce riskují životy při hledání místa v USA, je asi pochopitelné, že je magnát jako Slim terčem všemožných pověstí.

Jeho kritici tvrdí, že tím, co všechno vlastní, vlastně brzdí Mexiko v rozletu. Pro zemi se už objevila i přezdívka Slimlandia.

Vyčítají mu rovněž, že nedává své peníze na charitu jako Gates a Buffett. On se brání tím, že pomáhá líp. Peníze směřuje na stavby škol, nemocnic nebo silnic. "Takové projekty vytvoří víc pracovních míst a pomohou lidem lépe než projekty Billa Gatese," řekl jednou Carlos Slim.

Ať tak či tak, je Slim zajímavý tím, že se chová jako barvitá figurka ze staré školy. Při koupi kravaty je ochoten smlouvat o deset dolarů, obleky si kupuje se slevou ve vlastním obchodě. Jediné, na čem prý nešetří, je tequila a doutníky.

Uvidí se, co se svými miliardami udělá a zda vše odkáže jen dětem. "Poznal jsem, že jsou situace, kdy vám není k ničemu ani sebevětší hromada peněz," řekl poté, co mu zemřela manželka a on sám přežil těžký infarkt. "Bůh je neúplatný a rakev nemá kapsy."

Autor:
  • Nejčtenější

Školní premiant. Chtěl vědět, jaké to je bodnout do těla, počkal si na sousedku

Premium Cestu si to ráno krátil polní pěšinou, nepospíchal. Když míjel betonové skruže, uslyšel zasténání. Otočil se. Na dně...

Efektivní hubnutí? Většině pomůže na pásu rychlá chůze do kopce, říká trenér

Premium Oblíbená novoroční předsevzetí zní zhubnout či přibrat svaly. Trenér Oldřich Rek říká, že důležité je nejen správně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak držíš ten volant? Reportér zpět v autoškole zjišťoval, co už zapomněl

Premium Dívám se do motoru a nedokážu určit, kde se nalézá ta která kapalina. Zrazuje mě už samotné názvosloví, protože...

Kořeny antisemitismu. Covid neskončil, ale už za něj mohou Židé, říká expert

Premium Na 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát při té...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povolání kdysi a dnes. Dřív byl třeba asistent stolice, dnes firemní šaman

Premium A skláři nebudou mít co žrát! Hláška z kultovních filmových Pelíšků by se dnes dala uplatnit i na mnoho jiných...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Jsme 109 Sangmu! Po pornu v Severní Koreji slídí zvláštní agenti

Premium Režim je třeba bránit proti ohrožením zvenku i zevnitř. Jedním z nepřátel Severní Koreje je závadné chování, to potírá...

Kuriozity mužské módy. Vycpaný poklopec byl znakem moci

Měl cudně skrývat intimní partie, nakonec je však groteskně zdůrazňoval. Vystavoval se společnosti, čněl pánům v...

OBRAZEM: Kladiny a nacionalismus. Turnverein míchaly sport a politiku

Pečovaly o silná a mrštná těla, pěstovaly kult kamarádství, učily vytrvalosti a disciplíně. Jenže nejen to. Německé...

Příběh za slavným memem: holčička u hořícího domu je v tom nevinně

Záludný úsměv a pohled, který se tváří být nevyřčeným přiznáním viny, doznáním dokonalého zločinu beze stop. Jenže...

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...