Temný obraz

Temný obraz | foto: csfd.cz

Násilí, vulgarita a cynismus. Na tyhle animované snímky děti neberte

  • 20
Pokud si myslíte, že animovaný film je místem jen pro nostalgii a příběhy s dobrým koncem, následující snímky vás vyvedou z omylu. Poetiku pohádek typu Sněhurka a sedm trpaslíků nečekejte a připravte se na litry krve a tuny vážných životních témat. A děti s sebou do kina rozhodně neberte.

Mary a Max (2009)

Max Horowitz je osamělý čtyřicátník, který žije v malém bytě uprostřed New Yorku. Uprostřed šedivého města, jemuž nerozumí a které je pro něj nepřátelské a nepochopitelné. Trpí totiž Aspergerovým syndromem a svět je pro něj jedna velká záhada. Pokud ho cokoliv, byť jen trochu, vychýlí z jeho ustálené denní rutiny, dostane záchvat úzkosti, jehož se zbaví jen přejedením se své oblíbené čokolády v rohlíku.

Jednoho dne mu přijde dopis, který ho nenechá dlouho spát. Dopis od osmileté holčičky z Austrálie, která má na čele znamínko a náhodou si ho vybrala v telefonním seznamu, aby se ho zeptala, zda se i v Americe rodí děti z piva tak jako v Austrálii.

Tak začíná přátelství dvou zoufale zakomplexovaných, asociálních a především osamělých lidí. I přesto, že je snímek animovaný, není určen dětem. Patrně by je odradila už jen úmyslně ošklivá animace, plná neforemných a narušených postaviček, která občas hraničí s morbiditou.

Mary a Max

Mary a Max nám přináší těžko zařaditelný zážitek, ve kterém se mísí infantilita s depresí a černým humorem. Jednu chvíli se budete postavičkám smát a hned nato vám jich bude líto. Ve snímku se řeší skutečné životní problémy s vtipem a nadsázkou, vážnost se ale neztrácí.

Mrtvý vesmír (2008)

Animovaných sci-fi filmů se v posledních letech vyrojilo hned několik: WALL-I, Číslo 9, Terra, Monstra vs Vetřelci. Do našeho výběru ale nejvíce zapadá Mrtvý vesmír, prequel ke stejnojmenné počítačové hře.

Příběh je celkem jednoduchý. Posádka vesmírné lodi USG Ishimura najde v nějakém zapadlém koutu vesmíru velký šutr (náboženský artefakt) a vezme ho na palubu lodi. Netuší, že artefakt promění většinu posádky na zmutovaná, slintající monstra.

Mrtvý vesmír

Mrtvý vesmír jde ve šlépějích Vetřelce a Horizontu událostí. Temné prostředí, vesmírná loď napadená krvežíznivými mimozemšťany a skupinka přeživších, kteří dělají, co mohou, aby zůstali na živu ještě dalších pár vteřin. Film bohužel ztroskotává na slabém příběhu, který je místy až moc roztahaný a prvoplánový.

Zato animace je rychlá a svižná. Tvůrci vsadili, místo dnes oblíbené počítačové animace, na klasickou komiksovou kresbu, laděnou do japonského stylu. Je to fajn, monstra vypadají správně nechutně, krev teče po litrech a údy odpadávají jako na běžícím páse. Jen škoda, že právě kvůli animaci ztrácí snímek tolik potřebnou atmosféru.

Superman – Doomsday (2007)

Možná si říkáte, jak se do našeho výběru dostal animovaný Superman. Vždyť to je pro děti, napadne vás. U filmu Superman – Doomsday tomu ale tak úplně není. Jestli vás štve naivita animáků o superhrdinech, kde se pronášejí kýčovité dialogy a všichni vždy vyváznou bez úhony, Doomsday vás zaručeně potěší.

Je to film pro velké kluky, ve kterém bez nadsázky zařve půlka obyvatel Metropolis a dokonce i Superman. Vše začíná hluboko v podzemních šachtách, kde pracovníci najdou ukrytou vesmírnou loď, starší než lidstvo samo. Samozřejmě ji otevřou a vypustí tak do světa mimozemšťany vytvořeného supervojáka (Doomsday), který nechce nic menšího než vyhladit veškerý život ve vesmíru. Že to myslí vážně, zjistí Superman hned, jak s ním Doomsday vytře půlku Metropolis. Krev teče proudem, tanky vybuchují, budovy se tříští a lidé umírají po tisících. A když už si myslíte, že je po všem, nastoupí druhá várka akce, která je ještě lepší než ta před ní.

Superman zkrátka potemněl a to je jen dobře. K tomu přidejte napínavý příběh, přirozené dialogy (což je u takovýchto animáků vzácné) a výbornou hudbu. Celkový dojem kazí jen laciná animace, připomínající komiksová osmdesátá léta.

Temný obraz (2006)

Snímek na motivy literární předlohy Philipa K. Dicka nepatří ke klasickým animákům. Byl natočen se skutečnými herci a teprve potom převeden do kreslené formy. Ne však proto, aby přilákal děti. Temný obraz je spíše experimentem plným narkomanů a jiných ztroskotanců, kteří se snaží přežít ve světě, kde se nedá věřit ani nejlepšímu příteli.

Temný obraz

Celý příběh se točí kolem agenta z protidrogového (Keanu Reeves), který se snaží odhalit dealera látky D – drogy, která z vás časem udělá naprostou paranoidní trosku. On sám látku D bere a začíná to na něm být znát. Jeho život se postupně stává pokřiveným obrazem plným neexistujících světů a ztráty osobní identity.

Chvíli vám bude trvat, než přivyknete netradiční animaci a zmatenému příběhu, ale jakmile se trochu rozkoukáte, zjistíte, že jste se octli ve velmi zajímavém světě, podobném tomu našemu, kde nic není takové, jak se na první pohled zdá.

Team America: Světovej policajt (2004)

Teroristé si už zase začínají. Tentokrát chtějí odpálit bombu přímo v centru Paříže (5816 kilometrů východně od Ameriky). Naštěstí je tu Team America, mezinárodní policejní komando, jehož posláním je chránit globální stabilitu. To teroristy zlikviduje, ale nebyl by to film od tvůrců South Parku, kdyby u toho nerozstřílelo půlku Paříže na kusy.

Team America je vynikající parodie, která si rozhodně nebere servítky. Ať už přívalem sprostých slov, nebo utahováním si naprosto ze všeho, od akčních filmů a samotného amerického životního stylu po celebrity, jako je Georg Clooney, Sean Penn nebo ve snímku naprosto nepřekonatelný Matt Damon.

Vše navíc hrají padesát centimetrů vysoké loutky ve stylu Kena a Barbie, které se pohupují na provázkách a pronášejí ty nejkýčovitější fráze, které jen tvůrci dokázali vymyslet. Budete slzet smíchy, ať už u drsného loutkového sexu (bez cenzury), peprných hlášek, nebo u boje hlavních hrdinů s tygry.

Terkel má problém (2004)

Terkel má opravdu problém a ne jeden. Ve škole ho šikanují dva spolužáci, kdosi mu posílá výhružné vzkazy a k tomu jeho rodina připomíná Bohnice na vycházce. Do školy navíc nastoupil suplující učitel Gunnar, který je přímo úchylný na ochranu přírody, a proto vezme třídu pod stan do temného lesa.

Tento dánský animák rozhodně není pro každého a už vůbec ne pro děti. Peprnými výrazy se nešetří, a i když má Terkel do legendárního South Parku hodně daleko, jedná se o dost drsnou zábavu. Tvůrci si dělají legraci snad ze všeho. Když už tlustá holčička nevydrží šikanu a přímo ve třídě vyskočí z okna, učitelé konstatují: "Alespoň, že ta tlustá kráva nikomu nepřistála na hlavě."

Terkel má problém

Se South Parkem má Terkel společnou ještě záměrně naivní a jednoduchou animaci. Postavičky vypadají, jako by je navrhl někdo na tripu, houpají se na křivých nožkách a zubí se retardovanými obličeji s poletujícím obočím.

I přes veškerou nadsázku je Terkel povedeným pohledem do světa dnešních puberťáků a jejich problémů, hlavně se ale jedná o skvělou legraci, kterou na pařbě s přáteli určitě oceníte.

Heavy Metal (1981)

To, že animované filmy pro dospělé nejsou otázkou jen posledních let, dokazuje právě Heavy Metal, který příští rok oslaví třicáté narozeniny. Jde vlastně o povídky, které spojuje jen podivná zelená koule, která skrze čas a prostor ničí v lidech dobro.

Heavy metal jde napříč všemi základními kameny fantastického žánru. Dočkáte se hororu, sci-fi i fantasy. To vše je doplněné o skvělou metalovou hudbu a vnadné krásky, které si musí kupovat podprsenky výhradně v XXL.

Animace i přes své stáří dodnes vyráží dech. Každá z povídek je kreslena jiným autorem a všechny se mohou pyšnit akčními souboji, příšerami, krví, sexem a humorem. Je to zkrátka akční nářez, v němž se skvěle propojuje animace s hudbou.

Škoda poslední povídky, která za ostatními značně pokulhává a tím sráží celkový dojem.