Příliš velké porce cvičení si nemusejí moc rozumět se sexuálním životem, varuje...

Příliš velké porce cvičení si nemusejí moc rozumět se sexuálním životem, varuje věda. | foto: Profimedia.cz

Zabiják libida. Náročné cvičení může kazit sexuální život, říká věda

  • 16
Spojení sexu a cvičení zajímá vědce již dlouho. Převážně se zajímali především o hormonální změny vyvolané cvičením. Autoři nové studie však nechodili kolem a zaměřili se rovnou na to, jaký vliv má trénink na mužské sexuální touhy a život. Ten náročný mu nesvědčí, zjistili.

Dosud se výzkumníci zaměřovali na hormonální změny, které s sebou sportování nese. Zjistili, že některé sportovkyně, jako například maratonské běžkyně, potrestal fyzický stres, jemuž vystavují těla, hormonální nerovnováhou. A jejím následkem pak byly menstruační dysfunkce, snížená schopnost početí, ale i menší zájem o sex.

U mužů vědce tradičně zajímalo především to, jaký dopad mělo cvičení na hladinu testosteronu. List The New York Times přitom poznamenává, že vědci docházeli k rozličným závěrům. Podle některých studií mírné množství fyzické aktivity zvyšuje produkci testosteronu, který by teoreticky měl podporovat sexuální touhu. Jiné práce však tvrdí, že dlouhé a zničující cvičení množství testosteronu redukuje.

Autoři aktuální studie vydané v magazínu Medicine & Science in Sports & Exercise nechali hormonální změny stranou. Rozhodli se prověřit, jak různá míra a intenzita cvičení u mužů ovlivňuje sexuální touhu. Libido.

Hodně cvičení potlačuje libido

Nejprve si vědci na sportovce přichystali dotazníky, byly hned tři. V prvním je vyzpovídali ohledně jejich sexuálního života, zajímalo je například, jak často myslí na sex i jak často ho provozují. S pomocí druhého se pokusili zjistit detaily ohledně jejich sportovního programu; jak často, jak dlouho a s jakou intenzitou své tělo fyzické aktivitě vystavují. Ve třetím zkoumali jejich obecný zdravotní stav a jeho historii.

S pomocí běžeckých, cyklistických a triatlonistických skupin a spolků poté dotazník rozhodili mezi sportovce. Na spolupráci jim kývlo 1 100 z nich, většina byla dlouholetými sportovci, kteří se po roky účastnili závodů.

Při analyzování výsledků vědce samozřejmě zajímalo, jaká spojení mezi intenzitou a délkou tréninku a frekvencí a kvalitou sexuálního života data přinesou. A jasné modely analýza opravdu vyjevila.

Co se týče libida, byli na tom rozhodně nejlépe ti pánové, kteří si dopřávali tréninky mírné či nízké intenzity či doby trvání. Ti vykazovali střední či vysokou úroveň libida mnohem častěji než jejich kolegové, kteří cvičili urputněji či déle. Náročné cvičení je spojeno s nízkým libidem, jsou si proto jistí vědci.

Sami přiznávají několik limitů, které jejich studia má. Její vzorek byl velmi malý, to zaprvé. Nedoložila příčinný vztah, jen souvislost mezi malou sexuální touhou a intenzivním cvičením, to zadruhé. A nakonec vůbec nepátrala po tom, proč by namáhavé sportování mělo libido snižovat.

Přesto ji její autoři považují za důležitou. Byla totiž první svého druhu a otevírá dveře novým směrem. A vedoucí studie Anthony Hackney dokonce spekuluje, proč náročné cvičení sportovce nízkým libidem trestá. Podle něj za to může jednoduše fyzická únava a pokles testosteronu po vyčerpání.

V otázce plánuje se svými kolegy jít dál. Předně by chtěli mnohem přesněji zachytit stopu rozličných cvičebních programů, hormonálních hladin a míry libida. Též by chtěli objasnit, zda má větší vliv na pokles libida délka, nebo intenzita cvičení. Především však zamýšlí najít bod zlomu, po němž se cvičení začíná projevovat poklesem sexuální touhy.

Hackney objasňuje, že úsilí jeho týmu není vedeno čistě intelektuálním zájmem. Mohlo by pomoci například párům, které mají problém s otěhotněním. „Odborníci na plodnost se často ptají na to, zda cvičí ženy, jenže soudě podle našich dat by se měli dotazovat též mužů,“ připomněl. A sám radí, že má-li pár problémy s otěhotněním, měli by muži zkusit věnovat se sportu o trochu méně než obvykle.