Největší mýty o rozvodu

aktualizováno 
Jakékoli, byť i nefunkční, manželství je lepší než rozvod, který vašim dětem zkazí celý život. Jako prevence rozchodu nejlépe funguje společné bydlení před svatbou a narození dítěte. Těmito mýty o rozvodech se ve svém životě rozhodně neřiďte.

Rozvod je nepříjemným krokem, může však uvolnit cestu k lepší budoucnosti pro dospělé i děti. | foto: Profimedia.cz

1.mýtus: jakékoli manželství je lepší než rozvod

Názor, že sebešpatnější a sebenekvalitnější manželství je lepší než vztah rozpustit je ve společnosti pevně zakořeněný. K čemu to vede, naznačil i nejnovější výzkum, podle něhož jedna čtvrtina sezdaných už svého partnera či partnerku nemiluje, patnáct procent by si chtělo vzít někoho jiného a tři z deseti uvažují o rozvodu. Nicméně každý pátý nespokojený člověk s ním váhá. Podle autorů je to právě kvůli společenskému mýtu, podle něhož je rozvod pouze špatným krokem.

Podle jiného výzkumu z letošního roku však může otevřít dveře do lepší budoucnosti a položit základy spokojenějšímu, pevnějšímu a stabilnějšímu manželství. Druhá manželství mají totiž mnohem větší šanci na úspěch, rozpadají se pouze v jednatřiceti procentech, zatímco první manželství končí rozvodem v pětačtyřiceti procentech.

2.mýtus: rozvod vás může potkat kdykoli

Ano, je pravda, že se váš vztah může rozpadnout v jakékoli fázi, bez ohledu na svou délku. Na druhou stranu je prokázáno, že čím déle spolu vydržíte, tím menší je pravděpodobnost rozvodu. Výzkum z letošního roku prokázal, že pokud spolu mladé páry překonají prvních deset let manželství, mají velkou pravděpodobnost, že spolu vydrží stejně dlouho jako manželské páry z generace jejich prarodičů. Zatímco v prvních letech po svatbě máte dvaačtyřicetiprocentní šanci, že se rozvedete, po deseti letech manželství toto riziko klesá na dvacet procent. Po dvaceti letech manželství už se rozvádí jen třináct procent párů a po třicetiletém manželství pouze deset procent.

3.mýtus: společné bydlení před svatbou snižuje riziko rozvodu

Zdá se to být dobrý nápad: sestěhujete se ještě před svatbou, abyste si vyzkoušeli společné bydlení a zjistili, jak jste spolu schopni fungovat v rámci každodenních povinností. Vědci na to mají však zcela odlišný názor. Podle výzkumu, jehož výsledky zveřejnil například deník Telegraph, se páry, které spolu před svatbou bydlely, rozvádějí mnohem častěji. Důvodem je podle vědců to, že se pro svatbu rozhodnou spíše kvůli zvyku, prostě kvůli tomu, že spolu již bydlí, než kvůli tomu, že by spolu skutečně chtěly strávit život. Pravděpodobnost rozvodu je u dvojic, které spolu bydlely i před svatbou, o deset procent vyšší než u těch, které se sestěhovaly až po svatbě.

4.mýtus: rozvod je pro děti vždy utrpením, které je poznamená na celý život

Je samozřejmé, že rozvod není příjemnou záležitostí pro nikoho ze zúčastněných a na děti má velký vliv. Nezpochybnitelnou je také skutečnost, že děti nesou rozvod většinou hůře než dospělí. Na druhou stranu však odborníci tvrdí, že rodiče dopad rozvodu na děti často přeceňují. Podle nich je rozvod pro děti sice bolestnou zkušeností, ale většina dětí se s ní dokáže poměrně rychle vyrovnat. Stejně tak upozorňují na to, že řada dospělých zbytečně zůstává v nefunkčním a defektním manželství jen proto, aby uchránili své potomky před traumatem z rozvodu. Autoři studie tvrdí, že naprostá většina dětí si z rozvodu rodičů "odnese" krátkodobé následky, jako jsou pocity úzkosti, vztek, šok či rozčarování. Ty však typicky vymizí do dvou let, dlouhodoběji poznamená rozvod rodičů pouze naprostou menšinu dětí. Nefunkční soužití rodičů, plné hádek, konfliktů a agrese, je podle psychologů pro děti mnohem větší zátěží.

5.mýtus: rozpadající se manželství zachrání dítě

Pojali jste úmysl počít dítě v naději, že potomek zachrání váš rozpadající se vztah? Omyl. Dítě představuje pro partnery naopak změnu tak obrovského rozsahu, že může ohrozit i fungování zdravého vztahu. Upozorňuje na to mimo jiné i výzkum z letošního roku, v němž vědci upozorňují, že narození dítěte není spojeno jen s radostí a optimismem, ale velmi často i se vztahovými otřesy, konflikty a hádkami. Ty jsou podle autorů výzkumu často způsobeny změnami v intimním soužití rodičů, které je po porodu, alespoň po nějakou dobu, výrazně horší než před narozením dítěte. Mnoho rodičů má také v několika prvních měsících potíže vyrovnat se se svou novou rolí. S konflikty, které předtím neexistovaly, se po narození dítěte potýkají dvě třetiny párů. Pokud je váš vztah už teď "nalomený", s plozením dětí proto rozhodně nespěchejte.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

Existují i příjemná sobotní dopoledne. Sušiči ochutnávají střízlivost

Ano, střízlivost vám může ukázat svět docela jinak.

Říkají si sušiči nebo sušáci. Na jeden měsíc se v rámci kampaně Suchej únor vzdali alkoholu a na internetu sdílejí,...

Najdete na iDNES.cz