Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Michael J. Fox slavil 50 a 20 let žije s parkinsonem

Právě oslavil abrahamoviny, ale pro svět zůstává navždy mladičký, skoro jako by umřel ve dvaceti. Vlastně to tak téměř je, protože herec Michael J. Fox vypadal jako teenager i v době, kdy ho podťala nemoc, která znamená pomalé odcházení ze světa.

Michaela J. Foxe znají jako filmovou hvězdu, ale nikdy ho neuvidí zestárnout. | foto: Profimedia.cz

Michael J. Fox vlastně připomíná svoji nejslavnější postavu, chlapce jménem Marty McFly z trilogie Návrat do budoucnosti. I on je vězněm času, pořád vypadá chlapecky, především však v našich představách, protože víme, že existuje, ale už ho moc nevidíme.

Je krutě paradoxní, že nemoc staré generace dohnala zrovna herce, který byl hollywoodským ztělesněním mladistvosti a energie.

Teď je to samozřejmě jinak. Když někdy veze nejmladší dceru do školy, vstává kvůli tomu v šest. Musí si vzít všechny předepsané prášky ve správném pořadí a čekat, že začnou působit právě včas kolem půl osmé, kdy vyrážejí z domu. "Nechci jí udělat ostudu, nechci, aby se za mě musela stydět," prohlásil Michael J. Fox.

Na YouTube je vidět, jak se při rozhovorech zadrhává, nekontrolovaně se třese a pohybuje tělem, které ho už odmítá poslouchat.

Může za to seriál z roku 1976?

Je tady ještě jeden krutý paradox. Možná, že za tenhle smutný konec jeho filmové kariéry může právě film. Možná tak zaplatil za svou úžasnou, leč krátkou kariéru.

Parkinsona totiž může mít na svědomí hned jeho první úspěšná role v kanadském seriálu Leo and Me. Bylo to v roce 1976 a jeho dětská tvářička mu vyhrála roli desetiletého dítěte, přestože mu bylo patnáct. Po letech se ukázalo, že čtyři z lidí, kteří byli při natáčení, mají parkinsona. To je zcela nadprůměrné množství, které se vymyká jakékoliv pravděpodobnosti, protože statisticky onemocní touto chorobou jeden Američan z deseti tisíc. Možná se tehdy lidé ze štábu dostali do styku s nějakou toxickou látkou, možná prodělali nějaký zvláštní druh chřipky. Kdo ví, dneska se už pravdu nedozvědí, přestože se to v roce 2002 opravdu zkoumalo.

Michael J. Fox v seriálu Doc Hollywood. V té době se parkinson ozval poprvé.

Třetím paradoxem je, že Michael J. Fox onemocněl zrovna když hrál lékaře. Byla to jeho slavná role ve filmu Doktor Hollywood a při jeho natáčení najednou zjistil, že se mu chvěje malíček. Nechápal proč. Lékaři mu řekli, ať si nedělá starosti, že to je prý jen herecká tréma. Nebyla.

Newyorští specialisté mu po testech řekli tvrdou pravdu. Byl rok 1991, on měl to nejlepší teprve před sebou, bylo mu třicet. Právě se chystal na newyorský maraton.

Jenže měl parkinsona.

Chtěl být hokejistou

Do té doby šlo všechno jako na drátku. Nádherná kariéra. Chlapec z kanadského Vancouveru chtěl být buď hokejistou, nebo rockovým kytaristou. Klasické dětství: maminka herečka a účetní, tatínek policista. Na hokej byl Michael příliš drobný, měří 164 centimetrů, s kytarou mu to šlo, ale pak se rozhodl stát hercem.

Sotva odmaturoval, sbalil se a odjel do Ameriky, aby dobyl Hollywood. Směšná víra, ale jednomu ze sta tisíc vyjde a to živí legendu. Michael Andrew Fox, neboť tak se správně jmenuje, byl tím jedním ze sta tisíc.

Protože neměl rád jméno Andrew, objevoval se v titulcích bez něj. Když se chtěl zapsat do hereckého rejstříku, ukázalo se, že jeden Michael Fox už existuje. Tak si přidal ještě písmeno J., protože znělo lépe než A jako Andrew. A taky to byla poklona jeho oblíbenému herci, který se jmenoval Michael J. Pollard. Pokud ho neznáte, stydět se nemusíte. Fox ho prostě znal.

Hvězdné jméno už bylo na světě, zbývalo dodat k němu ještě hvězdu.

Role v trilogii Návrat do budoucnosti Michaela J. Foxe proslavila. Předvedl se v ní v roli mladého pomocníka šíleného vědce Emmetta Browna (toho hrál Christopher Lloyd).

Životní průlom ho málem minul, aniž o tom věděl. Hrával v televizních seriálech a režiséři Steven Spielberg a Robert Zemeckis si ho vyhlédli, aby obsadil hlavní roli ve filmu Návrat do budoucnosti. Zdál se jim jako stvořený pro roli Martyho McFlye.

Nezavolali však přímo jemu, ale režisérovi televizního seriálu Rodinná pouta, kde hrál Michael hlavní roli. Ten před ním nabídku zamlčel, protože nechtěl přijít o hlavní postavu. Když se nic nedělo, Zemeckis dokonce začal točit s jiným hercem, ale protože se mu v roli nelíbil, všechno hodil do koše a zavolal přímo Foxovi.

Musel to být snový rozhovor: "Proč nechcete hrát v našem filmu?" "V jakém filmu? Já vůbec nevím, o čem mluvíte…"

A pak to jelo. Od deseti do večeře točil pro televizi, pak do dvou v noci dělal Martyho McFlye pro film. V ďábelském tempu jel dva měsíce. Vyplatilo se, protože Návrat do budoucnosti se stal trhákem a z Foxe byl slavný herec.

Jeho doménou byly komedie, ale například ve filmu Oběti války (Vietnam, jak jinak) ukázal, že umí i charakterní role.

A pak přišel Doc Hollywood a třesoucí se malíček.

Čtyřikrát denně "vypnuto"

"Musel jsem to přijmout," řekl nedávno v rozhovoru pro týdeník Newsweek. "Neměl jsem volbu, jestli parkinsona chci, nebo ne. Jediná volba byla, jak na něj budu reagovat."

Dobrodružství nevyléčitelného optimisty. Právě tak se jmenoval seriál, který Michael J. Fox natočil pro televizní síť ABC. Putoval po celém světě a hledal, odkud se bere optimismus. Určitě se ptal i sám sebe, on sám je totiž příkladem nezdolné naděje.

Hrál dál a že je nemocný, řekl jen své mladé ženě Tracy Pollanové, s níž se oženil v roce 1988. A pár přátelům. Věděl, že asi tak pět let ještě nikdo nic nepozná. V roce 1998, když už to nešlo dál skrývat, to řekl při natáčení kolegům. Absolvoval také těžkou operaci mozku.

Jeho život se změnil.

"Musím vysvětlit, co znamená fenomén 'vypnut-zapnut', který používám," napsal Fox ve své knize Šťastný muž, kde popisuje svůj život. "Poloha 'zapnut' přichází v čase, kdy léky říkají mozku všechno, co chce slyšet. Jsem relativně uvolněný a pohyblivý, má mysl je jasná a pohyby mám pod kontrolou. Jen věci znalý odborník může poznat, že mám parkinsona."

"Když jsem 'vypnutý', nemoc zcela ovládá fyzickou část mé bytosti," pokračuje, "někdy přicházejí záblesky tělesných funkcí i v téhle době, takže můžu provést základní fyzické úkony, třeba se najíst nebo obléci... V těch nejhorších chvílích zažívám všechny klasické příznaky parkinsona naplno: ztuhnutí, chvění se, neschopnost udržet rovnováhu, mám omezenou motoriku a další symptomy, které způsobují, že psaná i mluvená komunikace je obtížná a někdy i nemožná..."

Michael J. Fox se svou ženou Tracy Pollanovou

Přeměnou mezi těmito dvěma póly prý prochází třikrát až čtyřikrát denně." Parkinson ze mě dělá vězně mého vlastního těla."

Rodina a nadace

Fox se chová stejně jako postavy z jeho filmů: je zarytý bojovník. Do chlapce s jeho obličejíkem byste to neřekli. Ale je zarytý a nezničitelný.

Žije s nemocí a se svou rodinou, což jsou kromě manželky čtyři děti. A taky s vědomím, že je asi nejznámější pacientem s Parkinsonovou nemocí na světě. Založil nadaci na výzkum téhle choroby, která patří k nejvýznamnějším nevládním organizacím Ameriky. Částka, kterou se jí podařilo nashromáždit, se už blíží k sumě 200 milionů.

Pořád se snaží žít jako dřív. Občas i hraje. Před časem měl roli v sitcomu Rescue Me. "Hraju ochrnutého člověka, ačkoliv jsem přesný opak," prohlásil tehdy. "Nedokážu tělo přinutit, aby bylo v klidu a nehýbalo se."

Autoři:
  • Nejčtenější

Sama doma. Číňanka z nudy sepsala na Wikipedii falešné dějiny Ruska

Ruská historie byla v jejím podání velkolepá. Stála na boji mezi dynastiemi, ústřední roli hrály pohádkově bohaté doly...

Jednou to někoho zabije. Sílí varování před pády trosek raket na Zemi

Ono riziko je pořád velmi malé, ale zanedbatelné ne. A zvyšuje se, aktuálně na něj upozornily trosky čínské rakety,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Můj vytetovaný penis je větší než reálný, musí zmizet, lkal muž

Považuje se za umělce, kreslí ovšem pouze jeden motiv – penis. Namaloval ho prý nesčetněkrát, má pro něj tisíce výrazů,...

Je slušné se podívat? Pozor na to, co se dnes považuje za sexistické

Premium Co máme my muži dělat, když ženy ukazují víc, než kdysi bylo zvykem? Kam se máme při takovém pokušení dívat a smíme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muži jsou v krizi, hlásal konzervativec. Pomoci jim mělo opalování varlat

Premium Mužnost upadá, je terčem pokrokářů, trpí rozvratem tradičních hodnot. Americký konzervativní politický komentátor...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Prérijní šílenství. Osadníci plání bláznili asi kvůli vražednému tichu

Podrážděnost, deprese, úzkosti, spánkové poruchy. Podle historických zdrojů byly psychické potíže společníky prvních...

Léčil jsem se u Apolináře. Reportér strávil den na klinice pro závislé

Premium Všechno jsem za sebou zanechal, se vším jsem se rozloučil a pak za mnou zapadly dveře léčebny závislostí. Vidíte,...

Opakovaně ji zuřivě bil do obličeje. Flirt na dece u řeky skončil smrtí

Premium Klidné rybaření dostalo to ráno 9. září 1976 zcela jiné obrátky, takový „úlovek“ nikdo nečekal. Pražská výjezdová...

Divoký západ v jednom příběhu. Burt Alverd byl muž zákona i bandita

Bandité se maskovali jako opilí kovbojové, jejich šéf Burt Alverd byl zástupcem šerifa. Přesto skončil jejich unikátní...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...