Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Michael J. Fox slavil 50 a 20 let žije s parkinsonem

Právě oslavil abrahamoviny, ale pro svět zůstává navždy mladičký, skoro jako by umřel ve dvaceti. Vlastně to tak téměř je, protože herec Michael J. Fox vypadal jako teenager i v době, kdy ho podťala nemoc, která znamená pomalé odcházení ze světa.

Michaela J. Foxe znají jako filmovou hvězdu, ale nikdy ho neuvidí zestárnout. | foto: Profimedia.cz

Michael J. Fox vlastně připomíná svoji nejslavnější postavu, chlapce jménem Marty McFly z trilogie Návrat do budoucnosti. I on je vězněm času, pořád vypadá chlapecky, především však v našich představách, protože víme, že existuje, ale už ho moc nevidíme.

Je krutě paradoxní, že nemoc staré generace dohnala zrovna herce, který byl hollywoodským ztělesněním mladistvosti a energie.

Teď je to samozřejmě jinak. Když někdy veze nejmladší dceru do školy, vstává kvůli tomu v šest. Musí si vzít všechny předepsané prášky ve správném pořadí a čekat, že začnou působit právě včas kolem půl osmé, kdy vyrážejí z domu. "Nechci jí udělat ostudu, nechci, aby se za mě musela stydět," prohlásil Michael J. Fox.

Na YouTube je vidět, jak se při rozhovorech zadrhává, nekontrolovaně se třese a pohybuje tělem, které ho už odmítá poslouchat.

Může za to seriál z roku 1976?

Je tady ještě jeden krutý paradox. Možná, že za tenhle smutný konec jeho filmové kariéry může právě film. Možná tak zaplatil za svou úžasnou, leč krátkou kariéru.

Parkinsona totiž může mít na svědomí hned jeho první úspěšná role v kanadském seriálu Leo and Me. Bylo to v roce 1976 a jeho dětská tvářička mu vyhrála roli desetiletého dítěte, přestože mu bylo patnáct. Po letech se ukázalo, že čtyři z lidí, kteří byli při natáčení, mají parkinsona. To je zcela nadprůměrné množství, které se vymyká jakékoliv pravděpodobnosti, protože statisticky onemocní touto chorobou jeden Američan z deseti tisíc. Možná se tehdy lidé ze štábu dostali do styku s nějakou toxickou látkou, možná prodělali nějaký zvláštní druh chřipky. Kdo ví, dneska se už pravdu nedozvědí, přestože se to v roce 2002 opravdu zkoumalo.

Michael J. Fox v seriálu Doc Hollywood. V té době se Parkinson ozval poprvé.

Michael J. Fox v seriálu Doc Hollywood. V té době se parkinson ozval poprvé.

Třetím paradoxem je, že Michael J. Fox onemocněl zrovna když hrál lékaře. Byla to jeho slavná role ve filmu Doktor Hollywood a při jeho natáčení najednou zjistil, že se mu chvěje malíček. Nechápal proč. Lékaři mu řekli, ať si nedělá starosti, že to je prý jen herecká tréma. Nebyla.

Newyorští specialisté mu po testech řekli tvrdou pravdu. Byl rok 1991, on měl to nejlepší teprve před sebou, bylo mu třicet. Právě se chystal na newyorský maraton.

Jenže měl parkinsona.

Chtěl být hokejistou

Do té doby šlo všechno jako na drátku. Nádherná kariéra. Chlapec z kanadského Vancouveru chtěl být buď hokejistou, nebo rockovým kytaristou. Klasické dětství: maminka herečka a účetní, tatínek policista. Na hokej byl Michael příliš drobný, měří 164 centimetrů, s kytarou mu to šlo, ale pak se rozhodl stát hercem.

Sotva odmaturoval, sbalil se a odjel do Ameriky, aby dobyl Hollywood. Směšná víra, ale jednomu ze sta tisíc vyjde a to živí legendu. Michael Andrew Fox, neboť tak se správně jmenuje, byl tím jedním ze sta tisíc.

Protože neměl rád jméno Andrew, objevoval se v titulcích bez něj. Když se chtěl zapsat do hereckého rejstříku, ukázalo se, že jeden Michael Fox už existuje. Tak si přidal ještě písmeno J., protože znělo lépe než A jako Andrew. A taky to byla poklona jeho oblíbenému herci, který se jmenoval Michael J. Pollard. Pokud ho neznáte, stydět se nemusíte. Fox ho prostě znal.

Hvězdné jméno už bylo na světě, zbývalo dodat k němu ještě hvězdu.

Role v trilogii Návrat do budoucnosti Michaela J. Foxe proslavila. Předvedl se v ní v roli mladého pomocníka šíleného vědce Emmetta Browna (toho hrál Christopher Lloyd).

Role v trilogii Návrat do budoucnosti Michaela J. Foxe proslavila. Předvedl se v ní v roli mladého pomocníka šíleného vědce Emmetta Browna (toho hrál Christopher Lloyd).

Životní průlom ho málem minul, aniž o tom věděl. Hrával v televizních seriálech a režiséři Steven Spielberg a Robert Zemeckis si ho vyhlédli, aby obsadil hlavní roli ve filmu Návrat do budoucnosti. Zdál se jim jako stvořený pro roli Martyho McFlye.

Nezavolali však přímo jemu, ale režisérovi televizního seriálu Rodinná pouta, kde hrál Michael hlavní roli. Ten před ním nabídku zamlčel, protože nechtěl přijít o hlavní postavu. Když se nic nedělo, Zemeckis dokonce začal točit s jiným hercem, ale protože se mu v roli nelíbil, všechno hodil do koše a zavolal přímo Foxovi.

Musel to být snový rozhovor: "Proč nechcete hrát v našem filmu?" "V jakém filmu? Já vůbec nevím, o čem mluvíte…"

A pak to jelo. Od deseti do večeře točil pro televizi, pak do dvou v noci dělal Martyho McFlye pro film. V ďábelském tempu jel dva měsíce. Vyplatilo se, protože Návrat do budoucnosti se stal trhákem a z Foxe byl slavný herec.

Jeho doménou byly komedie, ale například ve filmu Oběti války (Vietnam, jak jinak) ukázal, že umí i charakterní role.

A pak přišel Doc Hollywood a třesoucí se malíček.

Čtyřikrát denně "vypnuto"

"Musel jsem to přijmout," řekl nedávno v rozhovoru pro týdeník Newsweek. "Neměl jsem volbu, jestli parkinsona chci, nebo ne. Jediná volba byla, jak na něj budu reagovat."

Dobrodružství nevyléčitelného optimisty. Právě tak se jmenoval seriál, který  Michael J. Fox natočil pro televizní síť ABC. Putoval po celém světě a hledal, odkud se bere optimismus. Určitě se ptal i sám sebe, on sám je totiž příkladem nezdolné naděje.

Dobrodružství nevyléčitelného optimisty. Právě tak se jmenoval seriál, který Michael J. Fox natočil pro televizní síť ABC. Putoval po celém světě a hledal, odkud se bere optimismus. Určitě se ptal i sám sebe, on sám je totiž příkladem nezdolné naděje.

Hrál dál a že je nemocný, řekl jen své mladé ženě Tracy Pollanové, s níž se oženil v roce 1988. A pár přátelům. Věděl, že asi tak pět let ještě nikdo nic nepozná. V roce 1998, když už to nešlo dál skrývat, to řekl při natáčení kolegům. Absolvoval také těžkou operaci mozku.

Jeho život se změnil.

"Musím vysvětlit, co znamená fenomén 'vypnut-zapnut', který používám," napsal Fox ve své knize Šťastný muž, kde popisuje svůj život. "Poloha 'zapnut' přichází v čase, kdy léky říkají mozku všechno, co chce slyšet. Jsem relativně uvolněný a pohyblivý, má mysl je jasná a pohyby mám pod kontrolou. Jen věci znalý odborník může poznat, že mám parkinsona."

"Když jsem 'vypnutý', nemoc zcela ovládá fyzickou část mé bytosti," pokračuje, "někdy přicházejí záblesky tělesných funkcí i v téhle době, takže můžu provést základní fyzické úkony, třeba se najíst nebo obléci... V těch nejhorších chvílích zažívám všechny klasické příznaky parkinsona naplno: ztuhnutí, chvění se, neschopnost udržet rovnováhu, mám omezenou motoriku a další symptomy, které způsobují, že psaná i mluvená komunikace je obtížná a někdy i nemožná..."

Michael J. Fox se svou ženou Tracy Pollanovou

Michael J. Fox se svou ženou Tracy Pollanovou

Přeměnou mezi těmito dvěma póly prý prochází třikrát až čtyřikrát denně." Parkinson ze mě dělá vězně mého vlastního těla."

Rodina a nadace

Fox se chová stejně jako postavy z jeho filmů: je zarytý bojovník. Do chlapce s jeho obličejíkem byste to neřekli. Ale je zarytý a nezničitelný.

Žije s nemocí a se svou rodinou, což jsou kromě manželky čtyři děti. A taky s vědomím, že je asi nejznámější pacientem s Parkinsonovou nemocí na světě. Založil nadaci na výzkum téhle choroby, která patří k nejvýznamnějším nevládním organizacím Ameriky. Částka, kterou se jí podařilo nashromáždit, se už blíží k sumě 200 milionů.

Pořád se snaží žít jako dřív. Občas i hraje. Před časem měl roli v sitcomu Rescue Me. "Hraju ochrnutého člověka, ačkoliv jsem přesný opak," prohlásil tehdy. "Nedokážu tělo přinutit, aby bylo v klidu a nehýbalo se."

Autoři:
  • Nejčtenější

Dívka si nechala vytetovat záchodovou mísu. Za pár měsíců začala litovat

Je to tetování s příběhem, ovšem též s velmi bizarním motivem. Protože se první polibky nové známosti slečny Lucy...

Sexuálně otevřené vztahy jako magnet. Zájem o ně roste, říká studie

Jsou sexuální fantazií číslo jedna třetiny lidí žijících v monogamních vztazích. A drtivá většina z těch, kdo o nich...

Lidští předchůdci vyhynuli kvůli klimatické změně, varuje studie

Z šesti lidských druhů přežil pouze ten náš, Homo sapiens. Na otázku, proč nepřežili naši předchůdci, nabízí aktuální...

Podal ruku ďáblu: chtěl zastavit koncentráky, dodával do nich Cyklon B

Premium Vstoupil k nacistům, dokonce do SS. To on vymyslel, že by koncentrákům posloužil Cyklon B. To on zajišťoval jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopřejte si japonskou lesní koupel. Zabíjí viry, podpoří psychiku

Zásobí nás fytoncidy, povzbudí v našem těle růst zabijáků buněk napadených viry. Obohatí mikrobiom, podpoří imunitu,...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Dopřejte si japonskou lesní koupel. Zabíjí viry, podpoří psychiku

Zásobí nás fytoncidy, povzbudí v našem těle růst zabijáků buněk napadených viry. Obohatí mikrobiom, podpoří imunitu,...

Dívka si nechala vytetovat záchodovou mísu. Za pár měsíců začala litovat

Je to tetování s příběhem, ovšem též s velmi bizarním motivem. Protože se první polibky nové známosti slečny Lucy...

Těla si propichují jehlicemi a noži. Aby do nich vstoupili bohové

Premium Při bizarním svátku sebetrýznitelů na thajském ostrově Phuket lidé propichují svá těla nejrůznějšími předměty. Vede je...

Řemeslníci s titulem. Auta si k nim dávají ti největší fajnšmekři

Premium Mluvil jsem s čalouníkem, tesařem a sklářem. Vyprávěli svoje příběhy, popisovali svou cestu z vysokoškolských...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...