I pánové mají svátek: Mezinárodní den mužů se (ne)slaví 19. listopadu

  • 12
Proč nemají vlastní svátek i muži? Tato otázka bývá slyšet každoročně 8. března, na Mezinárodní den žen. Muži však svůj den mají. I když působí jako mladší bratříček oslav žen a má za sebou nepříliš přesvědčivou historii. Slaví se 19. listopadu.

1. Sovětsko-kansaské kořeny

Mezinárodní den mužů se rodil mnohem komplikovaněji a méně spontánně než oslava žen. A dodnes se nevymanil z podezření, že je pouhou formální nápodobou Mezinárodního dne žen.

Opravdu, počáteční úvahy o potřebě svátku mužů se odkazují na někdejší sovětské impérium a jeho kritiku vyslanou z amerického Kansasu. Právě v kansaském listu Salina Journal věnoval v roce 1968 John P. Harris kritický pohled uznání, jehož se v Sovětském svazu dostávalo mužům a ženám. „Režim se chlubí rovnými právy, která dává oběma pohlavím, ukazuje se však, že ženy si jsou rovnější,“ stěžoval si Harris. Na mysli měl, že přínos a práci žen systém oceňuje jejich specifickým svátkem 8. března, muži však svůj vlastní svátek nemají.

Tím však role Kansasu v nedlouhých dějinách Mezinárodního dne mužů nekončí. Právě tento americký stát hostil v roce 1992 první skromné, ale mezinárodní setkání bojovníků za mužský svátek. Pořádal ho tamní profesor z univerzitního centra pro mužské studie Thomas Oaster.

2. Velmi skromné začátky

Hrdý znak. Takto vypadá logo Mezinárodního dne mužů.

Počátky Mezinárodního dne mužů však byly mnohem, mnohem skromnější a rozpačitější než první, rázné kroky ženského svátku. Hned prvního roku Mezinárodní dne žen se v roce 1911 účastnilo více než milion žen po Evropě, konaly se stovky demonstrací.

Na setkání profesora Oastera přišlo v roce 1992 jen několik obhájců mužské věci. Kromě Ameriky též z Austrálie a Malty. A i když se v následujících dvou letech zdálo, že si muži vlastní svátek zaslouží, rok 1995 byl smutným finále. Američané odpadli, Australané též, prapor drželi vlastními oslavami nahoře pouze nezdolní Malťané.

Dokud se neozvali muži z Trinidadu a Tobaga.

3. Proč zrovna 19. listopadu? Protože se narodil můj otec

Takto se Mezinárodní den mužů slavil v roce 2013 v Kalkatě. Indie je však bezpochyby země, který potřebuje spíš Mezinárodní den žen.

Reinkarnace nápadu na Mezinárodní den mužů se v roce 1999 povedla profesoru Jeromu Teelucksinghovi z Univerzity Západní Indie. Právě on pozval pány z Trinidadu a Tobaga, aby se 19. listopadu sešli a oslavili pozitivní mužské vzory.

Proč právě 19. listopadu? Bylo to velmi jednoduché. Toho dne měl totiž narozeniny profesorův otec. A profesor Teelucksingh trval na tom, že právě jeho táta pozitivním mužským vzorem opravdu byl. A ještě jeden důvod měl. Onoho dne se konal zápas, na němž tým Trinidadu a Tobaga usiloval o kvalifikaci na světový šampionát a který podle profesorových slov „vytvořil jednotu, jež překročila genderové, náboženské a etnické rozdíly“.

Kořeny byly položeny, i když se začínalo takřka na koleni. Stoupenců Mezinárodního dne mužů bylo pár, neměli finanční zdroje a jejich web fungoval ještě v roce 2009 na free hostingu geocities.com. 

Zato dnes se tento den slaví v sedmdesátce zemí světa.

4. Potřebují muži speciální den?

Machismus ztěžuje zacházení s psychickými problémy mužů. I na to se snaží Mezinárodní den mužů upomínat.

Tato otázka kolem projektu profesora Teelucksingha poletuje od samého začátku. A debaty nad ní připomínají nekonečný ping pong.

Z jedné strany vytrvale zní: Je existence Mezinárodního dne žen opravdu důvodem, aby svůj den měli kvůli vyváženosti a politické korektnosti i muži? Proč by měli mít muži vlastní, speciální den, když jim patří zbylých 364 dní v roce? „Den žen se zavedl jako svátek vyděděných. Ale muži? Ti jsou skupinou, která pořád řídí svět. Vydělávají více peněz. Řídí většinu vlád, médií, církví, armád,“ kritizuje nápad Michael Kaufman a Gary Barker z projektu Men-Care.org.

Z druhé strany se stejně houževnatě ozývá: Na mužské problémy se zapomíná. „V 99 procentech zemí umírají muži dříve než ženy, mužům hrozí větší riziko sebevraždy než ženám, v téměř stovce zemí podávají na školách lepší výkony ženy než muži, hoši a muži tvoří více než 80 procent obětí násilných úmrtí, otcové se z mnoha osobních, kulturních i politických důvodů po celém světě podílejí na výchově dětí mnohem méně než matky,“ vypočítává šéf koordinační skupiny pro Mezinárodní den mužů ve Velké Británii Glen Poole.

5. Jen dobrá společnost, nebo též kamarádi z mokré čtvrti?

Richard Herring je dlouholetým propagátorem Mezinárodního dne mužů.

Součástí kontroverzí je i hodnocení, kdo všechno se za podporou Mezinárodního dne mužů schovává. Šestice jeho deklarovaných pilířů je chvályhodná. Snaží se propagovat mužské vzory, jako byl profesorův otec, obyčejné muže, nejen filmové a sportovní hvězdy, oslavovat pozitivní mužské skutky, přínosné pro společnost. Stará se o mužské zdraví a spokojenost, fyzickou, duševní, sociální i duchovní, šířit povědomí o diskriminaci mužů. Usiluje o bezpečnější svět a o lepší genderové vztahy a rovnost mezi muži a ženami.

Není to jen profesor Teelucksingh a komik a neúnavný propagátor Mezinárodního dne mužů Richard Herring, který každoročně stráví celý 8. března na Twitteru tím, že odpovídá stovkám rozhořčených dotazů „A proč nemají svůj den i chlapi?“.

Kritici upozorňují, že struktury, které se k mužskému svátky hlásí, mají i odvrácenou stranu. Schovávají se za něj, nebo se o to snaží, i obskurní skupiny „na obranu mužských práv“. „Jisté organizace, které jsou na Mezinárodní den mužů napojeny, mají temnější agendu, než že jsou pro-mužské. Ve skutečnosti jsou proti-ženské,“ píše na serveru Inside Men Joseph Gelfer. On sám se však od totálního odmítnutí Mezinárodního dne mužů posunul na pozici, která se svátku snaží využít pro debatu o tom, co dnes znamená mužství.

6. Jak svátek slavit? Rodeo i charita

„Ha, máme vlastní svátek? Pojďme to zapít!“ Internet nezastírá, že i toto bývá mužskou odpovědí na informaci, že existuje Mezinárodní den mužů. Ostatně, v Česku takto pánové před rokem 1989 reagovali i na Mezinárodní den žen.

A jak se po světě mužský svátek slaví? Mnoha způsoby. Od velmi oficiózních veřejných akcí po komunitní sedánky. V Austrálii v roce 2003 šéf pořádající organizace vyzval ženy, aby mužům dávaly rudé růže, a muže, aby je nosili na oblečení. V Británii bylo v roce 2010 součástí oslav rodeo, ale i debata trochu nejistě nazvaná „Jaký je smysl Mezinárodního dne mužů?“ V Americe v roce 2012 svátek zarámovali Desetiletým plánem nejen na zlepšení mužského zdraví, vzdělávání.

Mnozí muži však mají o svém dni mnohem přízemnější představy. Co takhle mentální„zajít do hospody a ožrat se jako správný chlapi“? navrhl letos v březnu jeden z uživatelů Twitteru

Je značně nepravděpodobné, že by pro tohle měl profesor Teelucksingh pochopení.