náhledy
Jejich salóny a bary nikdy neusínaly, jejich ulice byly prostoupené sny o zbohatnutí, přitahovaly další a další přistěhovalce. Sláva zlatokopeckých měst však navěky netrvala. Stala se z nich zakonzervovaná prázdná města duchů. Jedním z nejzachovalejších je Bodie v Kalifornii.
Autor: Getty Images
Takto vypadalo kolem roku 1890. Mělo již za sebou první těžební krizi, ale díky nové technologii, která sázela na kyanid, se nadechlo k zlaté renesanci. Netrvala dlouho. V roce 1910 už byl pád Bodie nepřehlédnutelný. A nezastavitelný
Autor: Getty Images
Tisícovka obyvatel, padesátka dolů. A k tomu zlaté sny o snadném zbohatnutí. Ty ovšem město Garnet v Montaně přestalo vyplňovat poměrně záhy. Živé jsou tu momentálně jen plány hoteliérů na zřízení zážitkového parku.
Autor: ČTK
Za dob zlaté horečky nechybělo z étosu Divokého západu Bannacku v Montaně nic. Přestřelky, přepadení banky i šerif, který byl prve desperátem. Když však oblast ze zlaté horečky vystřízlivěla, pozbylo sídlo svůj význam a lidé ho opustili.
Autor: Profimedia.cz
Mezi těmi, kdo zde předtím hledali zlaté štěstí, byl i tento muž, Walter S. Corwin.
Autor: Profimedia.cz
Virginia City v Montaně dnes vyhlíží malebně, zádumčivě. Jenže v šedesátých letech devatenáctého století to bylo pulzující město, které se otřásalo pod náporem tisícovek duší usilujících o zbohatnutí. A protože to byly mnohdy černé duše a protože do odlehlého kraje nedosáhla justice, bylo to město plné zločinu, loupeží a vražd.
Autor: Getty Images
V letech 1863 a 1864 u Virginia City lapkové zabili na stovku putujících. Jaký osud měl asi tento zlatokop?
Autor: Getty Images
Smutnou cestu měl předepsanou i Goldfield v Arizoně. S tím, jak z něj vyprchal život, se však do něj lidé paradoxně vracejí. Aby nahlédli, jak vypadalo typické město divokého západu.
Autor: Profimedia.cz
Takto Goldfield vyhlížel na přelomu devatenáctého a dvacátého století. V roce 1890 byly tamní zásoby zlata pod zemí považovány za nevyčerpatelné. Lidí tu žily čtyři tisícovky.
Autor: Profimedia.cz
V pětitisícovém Cerro Gordo se těžilo stříbro. Krvavé a prokleté, říká se, protože zdejší kalifornské doly byly nechvalně proslulé důlními tragédiemi. V roce 2018 celé vylidněné město koupil, s pomocí crowdfundingové kampaně, soukromý majitel.
Autor: ČTK
Stříbro se těžilo i v mohavském Calico. Ale jen třicet let, než se cena kovu snížila natolik, že už se těžba v pouštních podmínkách přestala vyplácet. Walter Knott, potomek prospektorů, koupil celé město za hubičku. Láká sem turisty za dobrodružstvím.
Autor: Profimedia.cz
Zlato, stříbro, měď. Nevadské město Nelson kdysi toto všechno mělo, proto se mu také přezdívalo Eldorado. Bylo to tu divoké, protože nejbližší šerif se nacházel 260 kilometrů daleko. S ukončením těžby následoval pád do zapomnění.
Autor: Profimedia.cz
Zlatokopecká osada Chatanika vznikla v roce 1904, tři roky poté u ní byla postavena železniční stanice. V roce 1940 vypadla ze sčítacích archů, dnes v tamním pásu o dvaatřiceti kilometrech najdeme jen tu a tam roztroušené obydlené usedlosti.
Autor: Profimedia.cz
Na počátku dvacátého století v Chatanice vsadili na zlatý osud i tito pánové a dáma.
Autor: Profimedia.cz
Město duchů najdeme i v kalifornské Colomě. Lidé v ní žijí dodnes, ale je jich už jen několik a nesdílejí městskou identitu, spíše se nahlížejí jako obyvatelé celého údolí. Žijí vedle prázdných stavení, která se zachovala z dob zlaté horečky.
Autor: commons.wikimedia.org, Creative Commons
Zlato se v Colomě poprvé našlo právě na tomto místě, v roce 1848. Boom však trval pouze čtyři roky.
Autor: commons.wikimedia.org, Profimedia.cz