Kostra spletité kauzy, kterou diváctvo seriálu Monstra: Příběh Lylea a Erika Menendezových provádí, je docela přehledná – pokud se na ni díváme vyšetřovacíma a procesníma očima. Dvacátého srpna 1989 byli ve své vile v Beverly Hills zabiti manželé Jose a Kitty Menendezovi. Celkem šestnácti výstřely z těsné blízkosti. Policii zavolali jejich synové Lyle a Erik, bylo jim tehdy jednadvacet a osmnáct, vypověděli, že rodiče našli zavražděné, když se vrátili z kina.
Nakonec byli z vraždy obžalováni hoši. Doznali se, činy vysvětlili roky trvajícím fyzickým, duševním a sexuálním zneužíváním ze strany otce. Odmítáním matky, závislé na drogách a alkoholu, uvěřit jim. Strachem, že otec splní své údajné výhrůžky a zabije je, aby předešel zostuzení.
Komplikované soudní řízení nakonec skončilo vyloučením důkazů o jejich týrání. Soud sourozence v roce 1996 poslal do vězení za vraždu prvního stupně a spolčení k vraždě. Na doživotí, bez možnosti propuštění. Za mřížemi jsou tedy dodnes.
Případ tím rozhodně neskončil. Fakt, že se dostal do hledáčku Netflixu, to dokládá. I bombastický úspěch seriálu u publika. Po svém uvedení se dostal mezi nejsledovanější desítku pořadů Netflixu v 89 zemích, o víkendu, kdy se vysílal první díl, měl 12,3 milionu zhlédnutí. Kauza, která je buď příběhem otcovraždy a matkovraždy kvůli královskému dědictví, nebo tragédií zoufalého aktu roky mrzačených mladých hochů, je pořád apelativní. Svědčí o tom ohlasy.
Projdeme, jak na ni reaguje Erik Menendez a jak seriál odsoudilo i jeho příbuzenstvo. Jak pohled, který do seriálu vtělil, brání režisér. Jak a proč stará kauza z doby, kdy byl svět docela jiný, rozjitřila a oslovila generaci Z. A připomeneme, o co věznění bratři usilují a k jakému novému důkazu upínají naděje.
Nejprve připomeneme, proč zločin tak magnetizuje od samého počátku.