Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Příběh za memem: Chytrákovy nejlepší špatné rady probouzejí kritické myšlení

Internet je nepřebernou studnicí nápadů a tipů. Z memů Roll Safe byste však ve vlastním zájmu inspiraci moc čerpat neměli. Moudra, která ze sebe onen chytrák chrlí, mají totiž hodně nízké ručení. Přesto se díky nim herec Kayode Ewumi stal hvězdou. Jen asi jinak, než si sám představoval.
Někdo z filmu vystřihnul jednu fotku - a ta začala žít vlastním životem. Jako...

Někdo z filmu vystřihnul jednu fotku - a ta začala žít vlastním životem. Jako mem. Kayode Ewumi to zjistil až časem. | foto: Twitter

Dnes třicetiletý Kayode Ewumi se narodil v Londýně, multikulturní metropoli, kde nemá potřebu skrývat své anglo-nigerijské kořeny, ani svůj sen, který si nese už od dětství. Toužil se stát velkým hercem. A přípravu k naplnění tohoto snu rozhodně nepodcenil. Herecké a divadelní kroužky navštěvoval vlastně už od školky, kurzy dramatických a divadelních věd studoval souběžně na dvou prestižních univerzitách.

Započaté třetí studium, tentokrát žurnalistiky, završil na univerzitě v Coventry vyznamenáním. I tady však nakonec přešel k dramatickým oborům. Lekce mu dával například Steven Berkoff, ikonický padouch z bondovek. Doma pak podrobně analyzoval přístupy a postupy levicového, avantgardního dramatika a divadelního teoretika Bertolda Brechta, zatímco se připravoval na divadelní role. Jinými slovy, Ewumi není žádné herecké béčko a amatér, profesní průpravu má skutečně důslednou.

Vynaložené snaze navzdory se mu však kariéra úspěšného herce moc nepřibližovala. Klasických rolí pro černochy v repertoáru britských divadel zase tolik není. Proto po promoci kývnul na nabídku svého kamaráda, studujícího scenáristiku a režii, k natočení jednoho nenáročného dílka. To bylo v roce 2015.

Život v drsné čtvrti

Produkt jejich společné snahy se jmenoval #HoodDocumentary a kritikou byl přijat, slušně řečeno, s rozpaky. Šlo totiž o mockumentary. Specifický žánr, který se navenek tváří jako solidní dokumentární snímek, ale ve skutečnosti popisuje fiktivní události nebo osobnosti. V tomto konkrétním případě na sebe vzal Kayode Ewumi roli rádoby drsňáka Reece Simpsona, který o sobě tvrdí, že je fantastickým zpěvákem, tanečníkem a hercem. Proto je „trojitou hrozbou“ zábavního průmyslu a budoucí celebritou světového formátu. Dost možná dýdžejem anebo novým 007.

„Když nikdy nenastoupíte do práce, nemůžou vás vyhodit,“ říká jedna z mnoha verzí memu.

Tvrdí o sobě, ale hlavně sám sobě, že je rapper, jeho umělecké jméno má být R. S., Roll Safe, a je jen pramálo jiných oblastí, v nichž nevyniká. Sehrané scénky jej nicméně vykreslují jako krajně neúspěšného hochštaplera bez špetky švihu, který ve své klamné snaze prorazit do světa působí neobratně a neschopně snad v každé životní situaci.

V #HoodDocumentary se tento génius podprůměrnosti, v kožené bundě bez košile a ověšený zlatými řetězy, uvolí stát se průvodcem kameramanů po „své“ čtvrti. Můžeme ho vidět, jak selhává při bratříčkování s pouličními dealery drog, jak mu nevychází finty odkoukané z filmů, jak se nechá ošidit při nákupu zlatých hodinek a „krádeži“ auta nebo jak jej okázale ignorují „jeho kámoši a černí bratři z gangu“. Případně jak katastrofálně dopadne jeho velké rande a doma před mámou se z rappera-gangstera stává poslušný synáček Reece.

Při tom všem pak Reece Simpson nešetří velkými gesty, kypí drsně gangsterskými hláškami, které navíc pronáší šišlavě „afričanskou“ angličtinou. Kayode Ewumi dal této postavě opravdu hodně ze sebe a královsky se při tom bavil. První diváky mockumentárního snímku, natočeného původně jen pro kanál YouTube, ale zase tolik ne.

Můžeme se smát?

V Británii, kde si na korektním a neurážlivém vyznění dávají poslední dobou dost záležet i u komedie, působil #HoodDocumentary výbušně. Rapper Roll Safe, tedy Reece Simpson, totiž parafrázuje černošskou kulturu a vytváří o ní nelichotivý falešný obraz, je až nepokrytě sexistický a šovinistický.

„Vůli nemůžete ztratit... když jste ji nikdy neměli,“ jde o kousek dál jiná variace memu.

Úvodní díl #HoodDocumentary měl jen sto tisíc zhlédnutí a jeho diváci zprvu tonuli v nejistotě, jestli je dnes takový druh neuctivého humoru vůbec ještě tolerovatelný. Herec Kayode Ewumi by se dost možná dostal do problémů, nebýt toho, že si seriál náramně pochvalovali, byť si z nich překotně utahoval, jak rappeři, tak i londýnská černošská komunita.

Ewumiho a jeho mockumentární minisérii však proslavilo něco jiného. Krátký šot, který byl uveřejněn jako upoutávka na #HoodDocumentary. Scénka, v níž si Roll Safe pochvaluje krásu své tetičky s tím, že její hlavní předností je, že má velké „mozky“. A pak si poklepe prsty na čelo a spiklenecky mrkne do kamery, aby bylo jako jasné, o jakých přednostech to mluví.

Ten jediný záběr, necelé tři sekundy z dvaadvaceti minut prvního dílu seriálu, obrázek černocha, který se na vás dívá s teatrálně chytráckým výrazem člověka, který právě přišel na nejprotřelejší, nejrafinovanější kulišárnu, se totiž staly memem.

Zemětřesení na síti

Když se 15. listopadu 2016 objevil snímek spolu s popiskem „Když vytočíš svou holku tak, aby ti v šest večer řekla dobrou noc – pak můžeš hrát FIFU v klidu až do rána.“, vyvolalo to na Twitteru trochu rozruch. Ale to pravé zemětřesení teprve mělo přijít. Nastalo, když se objevil tweet s popiskem „Nemůžeš být na mizině, když nekontroluješ stav svého bankovního účtu“, za nímž následovalo v průběhu necelého týdne 74 tisíc lajků a 47 tisíc sdílení.

„Proti dietě ze neprohřešíte... když si s žádnou nikdy nezačnete.“ Je to prosté.

Legenda byla na světě a spolu s ní i základní osa celého memu s rapperem Roll Safe v hlavní roli, který lidem na potkání servíruje zdánlivě neprůstřelné rady a doporučení. Které probouzejí pochyby a kritické myšlení.

Například tu, že u zkoušek nikdy nepropadnete, pokud se až k nim nedostanete a ze školy vás vyrazí dřív. Nebo že své rodině nikdy nepřipravíte zklamání, pokud jste je předtím nikdy nepotěšili. Případně, že když už někam jdete pozdě, vyplatí zvolnit tempo. Nikam totiž nemůžete přijít pozdě dvakrát. Přemýšlejte o tom, ha? Ten „aha-moment“ s poklepáním na čelo a k tomu dobře míněná špatná rada, je prostě nepřekonatelný.

Ostatně, Roll Safe by vám poradil, že se na vás za vaše pozdní příchody přestanou lidé stejně zlobit až tehdy, kdy sami přestanou počítat s tím, že chodíte někam včas. Těžko vás taky můžou za opakované pozdní příchody vyrazit z práce, když žádné zaměstnání mít nebudete… A nikdy taky nebudete mít problémy s tím, že jste svému děvčeti nekoupili dárek k výročí, pokud s žádnou nerandíte. Což je vlastně i geniální řešení toho, jak předejít tomu, aby vás někdy podváděla.

Sláva díky memu

Z kraje roku 2017 patřily meme s Roll Safe na síti k těm nejsdílenějším a nejreplikovanějším.

Asi největší popularity dosahovaly ve Spojených státech amerických. „A lidé se začali ptát, k čertu, kdo je ten chlapík? To je Eddie Murphy zamlada?“ vypráví Kayode Ewumi.

„Nikdy vás nenachytá při nevěře... když nebudete nevěrný!“ je rada nad zlato.

Sláva sdíleného memu se k němu jako bumerang vrátila zpět. Přitáhla nové diváky k #HoodDocumentary, teď už na něj koukaly přes dva miliony lidí, jeho volná pokračování, další série, se rozhodla v koprodukci připravit BBC. Ewumi se skutečně stal slavným. Byť musel často vysvětlovat, že Reece Simpson je jen jím hraná postava a on sám rozhodně není rapper, a proto nemůže vyrazit na turné.

V současnosti se soustředí na rozvoj vážnějších filmových a divadelních rolí, na konzultace a psaní scénářů. Přednáší také o herectví, v oboru je považován za kapacitu. K postavě Reece Simpsona se už vracet nechce. I když nepopírá, že jí vděčí za svůj dosavadní úspěch. Díky ní, a memu, se stal hvězdou. Ale trochu jinak, než si asi sám kdy představoval.

  • Nejčtenější

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

KVÍZ: Ironické, poučné, překvapivé. Znáte výroky známých osobností?

Poučí, pobaví, možná představí svého autora nebo autorku z neznámé strany. Některé jsou docela známé, jejich autora si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mystérium římských dvanáctistěnů. Artefakty trápí archeology i lovce záhad

Rituální předmět, hrací kostka, sofistikované zařízení, pouhá ozdoba… Nad významem oněch dvanáctistěnů si lámou hlavu...

Masturbace není náhoda. Má svůj přínos, naznačuje ho studie

Vyhlíží jako paradox, z evolučního hlediska působí jako neúsporná, rozmařilá, plýtvavá, nákladná aktivita. Aktuální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Divoký spánek chobotnice Costella. Měl noční můry z bitky, naznačuje studie

Tak normální chování chobotnic nevypadá, nezastírali vědci. Jejich exemplář jménem Costello se ve spánku začal kroutit,...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Masturbace není náhoda. Má svůj přínos, naznačuje ho studie

Vyhlíží jako paradox, z evolučního hlediska působí jako neúsporná, rozmařilá, plýtvavá, nákladná aktivita. Aktuální...

Destrukční derby. Závody parníků na Mississippi přinášely i exploze

Vítěz bere vše. Stačí nehledět na nebezpečí a dorazit do cíle o minuty dříve než konkurence. Odměnou byla sláva lodi....

OBRAZEM: Feminismus dělá z žen čarodějnice, hlásal Pat Robertson

Věřil v boha a věřil v televizi. A především v politickou moc. Jeho náboženství hledalo nepřátele, jeho politika...

KOMENTÁŘ: Za chvíli vše bude v ženském rodě. Nedlužíme totéž i mužům?

Premium Slova, která existovala jen v mužském rodě, se upravují tak, aby mohla označit i ženy. V pořádku. Ale jak k tomu...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...