Poradna: Měl jsem pouze jednu ženu. Nedoplatím na to?

aktualizováno 
Od šestnácti chodím s jednou dívkou, nikdy jsem žádnou jinou nepoznal. Teď jsme začali uvažovat o svatbě, ale kamarádi mě od toho zrazují, že prý budu litovat, píše čtenář Radek.

Někomu se povede najít partnerku na několikátý pokus, jinému napoprvé. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

chtěl bych vás poprosit o radu nebo o názor. Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše. Od šestnácti chodím s jednou dívkou, jsme spolu jedenáct let a nikdy jsem žádnou jinou nepoznal. Dal jsem se s ní dohromady už na střední a od té doby jsme spolu. Samozřejmě jsme měli krize, ale všechny jsme překonali. Ona byla jediná, s níž jsem kdy spal, a to samé platí pro ni - také nikdy nepoznala žádného jiného muže. Teď spolu už druhým rokem bydlíme a uvažujeme o tom, že bychom se vzali.

Moji kamarádi mi to však rozmlouvají. Tvrdí, že budu jednou litovat, že jsem nezkusil žádnou jinou, a že nemám srovnání. Musím uznat, že mi nasadili brouka do hlavy. Je pravda, že poslední dobou občas přemýšlím o tom, jaké by to bylo s jinou ženou a tak trochu začínám litovat, že srovnání opravdu nemám.

Se svou přítelkyní jsem spokojený, ale samozřejmě už to po jedenácti letech není žádná extra vášeň (nejsem ale tak naivní, abych si myslel, že to s jinou vydrží déle). Přemýšlím o tom, jestli jsme oba neudělali chybu, že jsme se na sebe upnuli tak brzo, a jestli toho jednou nebudeme litovat. Popravdě nevím, co mám dělat.

Díky za váš názor.

Radek

Radku,

děkujeme vám za dopis. Chápu vaše pochybnosti. Je normální, že před tak zásadním rozhodnutím, jako je sňatek, bilancujete, přemýšlíte i pochybujete. Poznámky vašich kamarádů, které byste za normálních okolností zřejmě přešel pouze s úsměvem, tak mohou najednou nabýt mnohem větší účinnosti. Zejména teď je proto nutné, abyste o své situaci uvažoval s chladnou hlavou.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Nikde není psáno, že každý člověk musí za život vyzkoušet určitý počet partnerů, aby byl spokojený. Je logické, že každý hledá svého partnera, či partnerku tak dlouho, dokud nenalezne někoho, kdo jeho požadavkům z dlouhodobého hlediska vyhovuje. Někdo ho/ji objeví po dvaceti pokusech, jiný po pěti a někdo hned napoprvé. V takovém případě je však příhodnější mluvit o štěstí než o smůle.

Jste se svou přítelkyní už jedenáct let, což bezpochyby znamená, že máte spoustu společných zkušeností, zážitků a vztahovou historii, na níž lze stavět. Navíc uvádíte, že jste ve vztahu obecně spokojený. Nevidím tedy důvod, proč byste měl svou situaci měnit. Zvažte, co je pro vás důležitější: zda byste chtěl vyměnit jistotu, důvěru a intimitu s ženou, které si vážíte a s níž jste spokojený, za prchavé sexuální dobrodružství jen proto, abyste získal srovnání. Uvědomte si také, že existuje značná pravděpodobnost, že po určité době "srovnávání" dospějete k názoru, že s původní partnerkou vám bylo nejlépe a vyhovovala vám nejvíc. Nicméně návrat zpátky již potom nemusí být možný.

Pokud jste tedy po tak dlouhé době ve vztahu spokojený, berte to spíše jako devizu než jako handicap, který byste měl změnit jen proto, abyste se přiblížil většině společnosti.

Psycholožka Bára

Autor:

Nejčtenější

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli...

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

Najdete na iDNES.cz