Mark Thatcher: pučista a syn, který se moc nevyvedl

aktualizováno 
Nedávno se objevil po dlouhé době na veřejnosti. Bylo to na pohřbu Margaret Thatcherové, jejíž jméno dokázal tak dobře zpeněžit. Syn Mark, černá ovce rodiny.

Jeho matka byla Železná lady, on byl podnikatelský jestřáb. Mark Thatcher využíval svého jména a konexí, co to šlo. | foto: Profimedia.cz

Takhle nějak byste si mohli představovat černou ovci rodiny. Rodiče vzorní, sestra taky, ale on… Hodně z toho, na co v životě sáhl, buď nedopadlo dobře, nebo vyvolalo podezření z nekalostí. Táhlo se za ním pár podezření z korupce, dostal čtyřletou podmínku za pokus o puč v Africe a jednu dobu měl zakázán i vstup do Ameriky. Taky padlo slovo lichva. Ale Mark Thatcher je přesto velmi úspěšný packal, protože prý má na kontech 60 milionů liber, což je hezký úspěch.

Ale pořád to nějak není ono. Když se koncem 80. let zeptal tiskového tajemníka své matky, jak by jí mohl nejlépe přispět k vítězství ve volbách, slyšel britsky suchou odpověď: "Opusťte zemi."

Pro svou maminku Margaret Thatcherovou vždy představoval kouli u nohy, přestože ona byla zřejmě jediná, kdo to nechtěl vidět. Podstatu problému shrnul jeho životopisec Mark Hollingsworth do konstatování, že "Mark, muž bez osobního kouzla, vydělal miliony obchodováním se jménem své matky".

Fotogalerie

Ona na to zřejmě nahlížela jinak. "Mark by dokázal prodat led Eskymákům a písek Arabům," prohlásila o něm jednou obdivně. Ale právě kvůli tomu občas i ona našlapovala na pěkně žhavých uhlících.

Milion sem, vila tam

Dnes už je to zaváto časem, ale v 80. letech se kvůli tomu premiérka Thatcherová hádala s poslanci v parlamentu a její blízký spolupracovník Alan Clark si ve svých denících, které byly později zveřejněny, opakovaně psal poznámky o "problému jménem Mark".

Mark Thatcher zřejmě uměl využít svého známého jména i přístupu k moci, který měl. Domlouval věci, zajišťoval, zprostředkovával, roztáčel kola, či některá případně přibrzďoval. A vydělával na tom.

Například v roce 1981 přistála jeho matka v Ománu, kam přiletěla na státní návštěvu a kde prosadila, aby Ománci přiklepli zakázku na stavbu univerzity ve výši 300 milionů liber (a to byly úplně jiné peníze než dnes) britské firmě. A když britské firmě, tak společnosti Cementation. Drobná potíž byla v tom, že pro Cementation pracoval jako tajný konzultant Mark Thatcher, který do Ománu přiletěl taky a připojil se k matce. O tři roky později propukl skandál, nicméně pravdou je, že nic se nedalo dokázat.

Horší to bylo, když Thatcherová podepsala kontrakt na zbrojní dodávky Saúdské Arábii, což byl v té době největší britský obchod tohoto druhu. Mark byl na základě odposlechu tajných služeb obviněn, že přijal provizi ve výši 12 milionů liber od prostředníka jménem Wafic Saíd. Vyšetřování však bylo zastaveno. Co se však nedalo popřít, byl ještě malý dárek, který Mark Thatcher obdržel. Jednoho dne se stal majitelem domu v luxusní londýnské čtvrti Mayfair. Papíry ukazovaly, že pro Marka ho přesně za milion liber koupila jedna ze Saídových společností.

Ale to horší mělo teprve přijít.

Lichvářem v JAR

Rada premiérčina tajemníka, aby Mark opustil Británii, byla spíše nadsázkou, protože Mark už v té době pár let v cizině žil. Domlouval obchody v Hongkongu, prodával šperky, zkoušel obchodovat s ropou a točil se kolem závodních aut. Závodil, ale taky se s nimi snažil obchodovat.

Jeho závodnická kariéra (jel například 24 hodin v Le Mans, kde měl havárii) vzala nepříjemný konec, když se v roce 1982 bez přípravy zúčastnil Rallye Paříž-Dakar a na šest dnů se na trati ztratil. Hledala ho letadla tří zemí, a když byl nalezen, zanechal za sebou v hotelu v alžírském Tamanrassetu úctyhodný nezaplacený účet. Ten nakonec musel likvidovat britský diplomat. "Největší událostí roku 1982 byla válka o Falklandy, druhá největší se také týkala mé matky a mě," komentoval to později.

Maminko, na tom tvém volném trhu chci obstát, ale budu potřebovat, aby mi...

Maminko, na tom tvém volném trhu chci obstát, ale budu potřebovat, aby mi neviditelná ruka pomohla. Když Mark dorostl, evidentně se nerozpakoval.

Margaret Thatcherová označovala za přítele diktátora Augusta Pinocheta, který...

Margaret Thatcherová označovala za přítele diktátora Augusta Pinocheta, který provedl převrat v Chile. Její synátor se namočil do pokusu o žoldácký puč v Rovníkové Guinei. Rok 2004, eskortuje jej jednotka Scorpions v Kapském městě.

Pak se přestěhoval do Texasu, kde se dobře oženil ("Je to obyčejná milionářka," řekl o jeho ženě její otec, obchodník s ojetými automobily) a zdálo se, že vše je na dobré cestě. Thatcherovi se dařilo, zabýval se marketingem whisky a oblečení a založil prosperující firmu na bezpečnostní zařízení. Ale opět se to zvrtlo, když přišlo obvinění z vydírání. To se vyřešilo mimosoudně a je možné, že se Thatcher stal obětí piklů svých konkurentů. Ale náhle tady byl i skutečný problém: obvinění z daňových úniků. A to je v Americe zlé.

Následovalo další stěhování, tentokrát do Jižní Afriky. A další potíže. Ta první spočívala v tom, že Thatcher půjčoval peníze policistům, vojákům a státním zaměstnancům, když se dostali do úzkých. Háček byl v tom, že to bylo na úrok dvaceti procent. A to už je lichva. Navíc ti, kdo se opozdili, najednou měli za dveřmi vymahače. Ale on opět vyklouzl, protože argumentoval, že na celé věci spíše prodělával a vlastně to dělal z dobrého srdce.

A pak přišel šok. Rok 2004 a neuvěřitelná zpráva, že syn Thatcherové se podílel na přípravách puče v Rovníkové Guineji.

Syn pučista

Vypadalo to jako druhý díl Forsythova thrilleru Žoldáci. Maličká země v Africe, krutý diktátor a spousta ropy. Prohnilý a nenáviděný režim je zralý na svržení a nikdo ho litovat nebude. Dobrá příležitost, že? A tak se skupina žoldáků dala do pohybu, ale byla chycena už při mezipřistání v Zimbabwe. Pikantní bylo, že mezi nimi byla britská celebrita, Simon Mann, což byl syn kapitána britské kriketové reprezentace, důstojník SAS a zakladatel známé firmy Sandline International a významná postava další firmy Executive Outcomes. Dneska už jsou tak trochu zapomenuty, ale v 90. letech byly průkopníky toho, čemu se pak v Iráku říkalo kontraktoři. Nabízely žoldáky k pronajmutí, celé soukromé jednotky, které za vlády (ale třeba i za OSN) řešily problémy s povstalci, zastavovaly krveprolití a podobně.

A Mann potvrdil, že v puči měl prsty i Mark Thatcher a že byl jedním z těch hodně vysoko. Znělo to neuvěřitelně, ale Thatcher nakonec přiznal, že poskytl čtvrt milionu liber na nákup letadla. Dodal ovšem, že o skutečném poslání nevěděl. Naopak prý myslel, že bude létat po Africe s lékaři na palubě.

Není se co divit, že to soud nespolkl. Nakonec Thatcher dostal čtyři roky podmínečně a vysokou pokutu. Znělo to opravdu neuvěřitelně: syn Margaret Thatcherové pučistou. A Marka Thatchera to srazilo hodně nízko.

Amerika mu zakázala vstup. Usadil se tedy v Monaku, ale zakrátko mu i tam řekli, že o něj nestojí. Totéž bylo ve Švýcarsku. Nyní žije ve španělské Marbelle a podruhé se oženil. A opět velmi dobře.

Ale jinak se zřejmě moc nezměnil, přestože po svém otci v roce 2003 zdědil titul baroneta a ctihodný přídomek sir.

Mark Thatcher

Narodil se v roce 1953. Se svou první ženou Dianou Burgdorfovou má syna a dceru, jeho druhou manželkou je Sarah-Jane Russellová, dcera bohatého developera. Žil v Hongkongu, a americkém Dallasu, Jižní Africe a poté v Monaku. Když mu země neobnovila pobyt, údajně kvůli tomu, že byl nežádoucí osobou, musel v polovině roku 2006 odejít. Trvalý pobyt mu odmítlo dát i Švýcarsko, přestěhoval se tedy do Gibraltaru. Letos strávil nejvíce času ve městě Marbella ve španělské Andalusii. Jeho majetek se dnes odhaduje na 60 milionů liber (podle aktuálního přepočtu něco přes 1,8 miliardy korun).

V roce 2007 se na něj veřejně zlobil jeho už bývalý přítel Stephen Humberstone, jehož vilu si pronajal a neplatil. "Absolutně nechápu, proč takový boháč, který si může dovolit vlastního kuchaře a řidiče, neplatí," řekl tehdy.

A následující rok se ukázalo, že si Mark Thatcher nechával platit od kazašského prezidenta Nazarbajeva, aby vylepšoval obraz jeho režimu v zahraničí. "Je mi ho líto," řekla o něm jeho první manželka. "Dostal od života jedno z nejlepších míst na hostině, ale zvrtal to." Čím to?

Sestra Carol je jiná

Zvláštní je, že Markova sestra, dvojče Carol, je jiná. Žije normální život, pracuje jako novinářka, nemá žádné skandály. Klíč k hádance možná existuje.

Rodinní přátelé vždy vzpomínali, že Železná lady dávala vždy přednost synovi. "Možná to bylo kvůli jejímu maskulinnímu pohledu na svět, ale vždy nekriticky opečovávala Marka a podceňovala Carol," řekl životopisec Thatcherové John Campbell.

Možná taky maminka Thatherová neměla moc času. Carol vzpomínala, že když byla malá, matka domovem jen prolétala a chod domácnosti zajišťovala bleskovým tempem, jelikož ji čekala práce na projevu, nebo schůze. Malý Mark byl od osmi let v internátní škole a později studoval v Harrow, což je rovněž internátní škola, ovšem velmi elitní. Mark tam zrovna nevynikal jako student (jedna z jeho přezdívek byla dost nelichotivá, cosi jako Trouba), zato vynikal ve sportu. Dál na univerzitu už nešel a pokusil se udělat kariéru v prestižní účetní firmě, kde ovšem třikrát neuspěl u zkoušek.

A tak se vrhnul na byznys. Udělal to však tak, že jeho sestra musela médiím v roce 1996 přiznat: "Snažím se chovat normálně, protože Mark má tak hroznou publicitu. Nechci, aby si všichni řekli: ta paní Thatcherová musela být strašná, když obě její děti vykolejily."

Autor:

Nejčtenější

Vyzývavá krása. Nejhezčí MOgirl roku 2018 volte do konce ledna

Zvolte MOgirl, která vás okouzlila v roce 2018

Je mezi nimi striptérka i zdravotní sestra, jsou extrovertní i samotářské, v mnoha ohledech však především své. Slečny...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Tradiční maskulinita ohrožuje mužské životy, tvrdí psychologové

Drsňácké chování a machistická role může být i vězením, připomínají...

Soutěživost, diktát úspěchu a moci, potlačování a nesdělování emocí, protiženské postoje, vyhýbání se projevům...

Porno trendy 2019: rostoucí ženské publikum a návrat placených videí

Letos v květnu bude mít premiéru pornografická verze  seriálu Sex ve městě....

Dívky a dámy budou tvořit třetinu klientely a kvůli cenzuře a mileniálům bude větší ochota za porno zase platit. A...

Další z rubriky

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Porno trendy 2019: rostoucí ženské publikum a návrat placených videí

Letos v květnu bude mít premiéru pornografická verze  seriálu Sex ve městě....

Dívky a dámy budou tvořit třetinu klientely a kvůli cenzuře a mileniálům bude větší ochota za porno zase platit. A...

Nekonvenční turistika: lidé jezdí za chudobou i vlastní sebevraždou

Bílý turista s bonbony a chudí z ulice. Navštívit dnes můžete i „skrytou tvář...

Je to odvrácená strana turistiky nebo přímo její nemorální a zločinná tvář. Do dalekých zemí se však lidé vydávají též...

Najdete na iDNES.cz