Kulturní šok: navštivte šílená města

  8:00aktualizováno  8:00
Už vás nebaví turismus, který je na každém kroku podepřen bezchybně fungujícími průvodci, uniformními fast foody a dopředu rezervovanými hotely? Schází vám v něm dobrodružství? Magazín AskMen.com přinesl seznam deseti měst, která podle něj slibují závan zcela odlišné kultury a vrátí do vašich cestovatelských aktivit aspoň trochu adrenalinu.

Trochu jako město duchů vypadá čínský Peking: tihle jeho obyvatelé si nasadili roušky kvůli písečné bouři, jinak je ale místní nosí kvůli značně znečištěnému vzduchu. | foto: Profimedia.cz

10. Moskva (Rusko)

Moskva, historické srdce Ruska, ušla od pádu železné opony dlouhou cestu, ovšem návštěvníkovi může připadat pořád sterilní, studená a nevlídná.

A to nejen proto, že její nabídka základních věcí, které turista potřebuje, není ve standardu, na nějž jsme zvyklí: zatímco luxusní zboží se vám vnucuje na každém kroku, sehnat něco tak běžného jako baterky může být potíž.

Tutéž rozporuplnost nabízí kontrast mezi nastrojenými byznysmeny a jejich nevěstami, kteří opouštějí Balšoj Těatr – a žebrajícími chudáky s prosebně rozevřenou dlaní na rohu ulice.

A přátelské ovzduší nevytváří ani někdy xenofobií chování často zkorumpované policie, varuje AskMen.com: skupiny turistů etnicky odlišného vzhledu zastavuje jen proto, že se jedná o etnické minority. Nemluvě o násilí ruských nacistických skinheadů.

Stejně jako je Moskva jedním z nejkrásnějších měst umění a architektury, je i místem kontrastů a nástrah.

9. Rijád (Saúdská Arábie)

Pozor, rozlehlá metropole uprostřed pouště s mrakodrapy tyčícími se vedle tradiční arabské architektury žije podle konzervativních muslimských zásad, takže to, co vás zaskočí zde, je nedostatek individuální svobody, zejména pro ženy.

Ty musejí chodit zahaleny od hlavy po paty do šatů známých jako abaya a mezi omezení, jimž jsou vystaveny, patří například též zákaz řízení aut.

Ženy v tradičním oděvu v Rijádu

A nejsou to nařízení hozená jen tak do větru. Na svých cestách po městě můžete potkat místní náboženskou policii muttawa, která patroluje na ulicích a dohlíží, zda se ženy svým oblečením a chováním, například flirtováním, normám neprotiví.

Pokud jste vášnivý návštěvník klubů a parties, zapomeňte na to, že byste si na pažbu přidali další zářez zrovna tady. Pití alkoholu je striktně zakázáno, v celém městě nenajdete žádný bar či diskotéku a bezpečnostní situace vám beztak nedovolí vypnout a uvolnit se.

8. Dillí (Indie)

Chaotické a agresivní, těmito přívlastky popisuje AskMen.com Dillí, duši Indie.

Od hlučných ulic starého města s naprosto neukázněným provozem po široké bulváry a pěstěné zahrady imperiálního Nového Dillí je tavícím kotlíkem, který nabízí ohromující obrazy a zvuky.

A přestože magazín sliboval adrenalin, v případě Dillí je opatrnější a radí: Navštívit tohle město s malým rozpočtem není dobrý nápad. Ubytování nemusíte shánět hned v Hiltonu, ale sáhnout po nejlevnějších službách by se nemuselo vyplatit.

A na peníze si navíc dávejte pozor, okrást vás nemusí jen kapsáři. Aby z vás vytáhl co nejvíc peněz, vybere co nejdelší cestu i taxikář, zatímco obchodníci se vám budou stereotypně pokoušet vracet vám méně peněz, než vrátit mají.

Obětí oplzlých poznámek či dokonce doteků se mohou stát ženy – zvolit by proto měly spíš nevyzývavé oblečení.

A poslední varování letí směrem ke kari – spálí vám krk.

Přesto všechno je ale Dillí se svým rytmem a atmosférou místem, které vám ukradne srdce.

7. Peking (Čína)

Občas se zdá, jako by byly made in China téměř všechny výrobky v obchodech, takže není divu, že Peking je jedním z nejvíce znečištěných měst světa.

Prolínání starého a nového v Pekingu: cvičení kung fu před čoudící továrnou

Prolínání starého a nového v Pekingu: cvičení kung-fu před čoudící továrnou.

Cestovatele dezorientuje do mlhy ponořený obraz lidí, kteří kvůli znečištění často nosí roušky, aut, kol, neonů, mrakodrapů a chudinských čtvrtí.

Kulturní šok znamená i dopravní provoz, přejít velkou ulici může být pro návštěvníka nebezpečnou výzvou: vždy přecházejte s davem lidí. Řidiči jen kvůli vám nezastaví a často nečekají na zelenou, ale vyrážejí už ve chvíli, kdy její rozsvícení tuší.

Pozor rovněž na padělané peníze: Číňané si bankovky vždy pečlivě kontrolují, totéž byste měli dělat i vy.

6. Káhira (Egypt)

Zhlédnout můžete spoustu starověkých pamětihodností, do starých dob vás ale bohužel odnesou i rigidní náboženské zvyky.

Navzdory prosluněné náladě města si dávejte pozor: jakékoli náznaky protiislámského chování vám způsobí vážné nepříjemnosti.

Že jste v náboženském městě, musejí svým oblečením respektovat ženy, ale ze sevření puritánstvím se tady nevymaní ani muži. Na veřejnosti je zakázán vzájemný dotyk obou pohlaví, takže plánujete-li líbánky, na tuhle destinaci zapomeňte, vzkazuje čtenářům AskMen.com.

A pečlivě si vybírejte i restaurace, kde se občerstvíte. Pít vodu z kohoutku a jíst neoloupané ovoce a zeleninu přitom nepřipadá vůbec v úvahu.

5. Amsterdam (Nizozemí)

Křižující se vodní kanály a tramvajové tratě, nádherná architektura... co může šokovat na Amsterdamu? Tak se může ptát jen zámořský magazín, protože každý Evropan ví, že to, co může nepřipraveného turistu zaskočit, jsou svůdné coffeeshopy, kde se můžete pohodlně usadit a vychutnat si marihuanového jointa.

Coffeeshop v Amsterodamu

A s nezvyklou otevřeností vám město nabízí i další "zakázané ovoce“, sex. Výlohy s provokativně tančícími prostitutkami obklopují dokonce i nejstarší kostel města Oude Kerk.

4. Havana (Kuba)

Otlučené vozy, mojito a pikantní salsa bary... zní to jako recept na ideální útěk od problémů všedního života, ne? Magazín přesto varuje: pozor, v Havaně narazíte na každém rohu na policii. Poměrně ukvapeně, protože, jak sám přiznává, policie je tu hlavně proto, aby se turisté – pomocníci místní ekonomice – cítili ve městě bezpečně.

Pozor byste si tak měli dát spíše na různé podvodné podnikavce, kteří vám za přemrštěné ceny nabízejí tour po městě. Můžete-li, požádejte o informaci raději na recepci svého hotelu.

3. Kapské město (Jihoafrická republika)

Moderní hotely, trendy restaurace, bary, bílé písečné pláže... Kapské město se pomalu stává Miami afrického kontinentu. Přesto by návštěvník neměl zapomenout, že se nachází v poměrně násilné destinaci.

Township v Kapském městě

Rozhodnete-li se tedy navštívit township, neměli byste se do něj vydat bez místního průvodce – jen tak máte šanci vyhnout se trablům. A je-li to možné, využijte oficiálních prohlídek.

Také velké množství peněz a klenoty je praktičtější nechat v hotelu a nenosit je s sebou po ulicích města, na nichž je mnoho těch, kdo si na ně dělají zálusk.

Pokud už k setkání s lupičem dojde, nehrajte si na hrdinu: jsou jich plné hřbitovy. Dejte mu, co chce, a děkujte svým šťastným hvězdám za to, že ten příběh budete moci po návratu domů odvykládat známým.

2. Bangkok (Thajsko)

Ohromné upocené město, pod jehož mnoha pamětihodnostmi a turistickými atrakcemi se skrývá... ano, prosperující sexuální průmysl, tak rozsáhlý, že to zaskočí i průměrně informovaného návštěvníka (měl by vědět například i to, že zatímco obecně je sex legální od 15 let, v případě prostitutek je to až od 18).

Prostitutky v Bangkoku

Bangkok je ožehavou oblastí, pokud jde o porušení zákona a tresty – a to zejména týkající se drog.

A ještě jedno varování: pokud se k vám na ulici přitočí anglicky mluvící místní chlápek a pozve vás na levné pivo a "ping-pong show“, při níž si ženy na pódiu ukládají do vaginy či následně vystřelují předměty jako míčky či cigarety, nechoďte s ním. Zatímco pivko může být laciné, "ping-pong show“ vás může stát vše, co máte v peněžence, varuje magazín.

1. Marakéš (Maroko)

Ocitnete se ve scenérii pohádek tisíce a jedné noci: na centrálním náměstí Marakéše Djemaa el Fna potkáte zaklínače hadů, akrobaty, polykače ohně, věštce i tanečníky, kteří jako by vypadli z dávných dob.

Zaklínači hadů v Marakéši

Nedaleko odtud je pak síť uliček plných krámků nabízejících všemožné bylinky a koření. A též setkání s nezbytným nakupovacím rituálem – smlouváním o cenu, přičemž může být prodavačův vehementní zápal pro věc pro turistu-začátečníka až nepříjemný.

Překvapit vás pak může i vyústění zdánlivé vstřícnosti místních: zeptáte-li se na cestu, nevysvětlí vám cestu, jak je zvykem u nás, ale do cíle vás rovnou dovedou. Ale pozor, za své služby pak budou požadovat pořádný paklík peněz.

Autor:
  • Nejčtenější

Sex podle profesí: farmáři ho mají nejvíc, nejméně pak novináři

Na povolání záleží, i pokud jde o frekvenci sexu. Tvrdí to aktuální výzkum výrobce erotických pomůcek Lelo. Zjistil, že...

Jsem vesnická holka. A mám ráda uzené a pivko, směje se MOgirl Dona

Vidí se jako citlivka, vtipálek, mazel. „Ale taky jsem náladová a nervák,“ přiznává MOgirl Dona.

Podvod jako profese. V Číně hráli cizinci obchodní partnery

Dobrý první dojem napodruhé neuděláte, platí to i v podnikání. Ještě nedávno se proto v Číně držela velmi specifická...

Bohatýrské pití je sexuální signál. Jsem silný, neskolí mě to, naznačuje

Je to nemoudré a nebezpečné. Nestřídmým pitím alkoholu na večírcích se však muži podvědomě snaží vysílat signál ženám,...

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Večery při svíčkách jako alibi. Yorkshirský rozparovač vraždil třináctkrát

Ve druhé polovině sedmdesátých let žila Velká Británie ve strachu ze sériového vraha, který zabil třináct prostitutek....

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Šílené plány: operace druhé světové války, které se naštěstí neodehrály

Kdo je přítel, o tom neměly za druhé světové války spojenecké síly dlouho jasno. Francouzi a Britové připravovali útok...

Podmořská zkušebna: vědci zjistili, kde se plejtváci učí nové písně

Jsou mystickými zpěváky oceánských hlubin. Písně si navíc keporkakové vyměňují a podle jejich „cover verzí“ se dají...

Najdete na iDNES.cz