Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Pasivní kouření známe. Jenže škodí i kouření z třetí ruky

aktualizováno 
Můžete být v nekuřáckých prostorech, kde si už roky nikdo nezapálil, například v kině. Vaše plíce přesto mohou dostat tolik zplodin, kolik by jim při filmu uštědřilo až deset pasivně vykouřených cigaret. Kuřáci je totiž přinesou na šatech, kůži, vlasech. Tvrdí to aktuální studie.

Že kuřák neškodí jen sám sobě, už víme dávno. Vědci jsou však na stopě tomu, že okolí škodí víc, než se myslelo. | foto: Profimedia.cz

Jeho výsledky jsou fascinující, vzdal podle serveru ScienceMag výzkumu hold Georg Matt ze Státní univerzity San Diego, který se sám studiu takzvaného kouření z třetí ruky věnuje již dvacet let. Za tuto dobu se svými kolegy mnohokrát doložil, že škodlivé látky zůstávají v prostorech i poté, co je kuřáci opustí. Mattovy práce však zkoumaly prostory, v nichž se kouřilo relativně nedávno, před dvěma nebo šesti měsíci.

Jenže aktuální studie, vydaná v magazínu Science Advances, si vybrala pro svůj test kino v německé Mohuči. Tam byl poslední kuřák před patnácti lety. A
1 300 čtverečních metrů budovy ventilace pružně zásobovala čerstvým, filtrovaným vzduchem zvenku.

Přesto výsledky tým Drewa Gentnera z Yaleovy univerzity nepotěšily.

Kuřák nepřichází sám

Vědci totiž ve vzduchu v kinosále nalezli pětatřicet těkavých látek, které cigaretový kouř obsahuje, včetně nikotinu, akroleinu, formaldehydu a karcinogenního benzenu. A nebylo to kvůli tomu, že by v budově substance zůstávaly po oněch patnáct let. Jejich hladina totiž kolísala. A kolísala proto, že zplodiny do kina nosili návštěvníci.

Koncentrace látek podle měření vrcholily, když lidé do sálu přicházeli. Lišilo se to však představení od představení. Časnější promítání filmů bez omezení věku, která do haly přivedla i dětské návštěvníky, přinášela zvednuté hladiny koncentrací, ovšem mírněji. Naproti tomu večerní představení pro dospělé, kde se dalo očekávat více kuřáků v publiku, případně více těžších kuřáků, znamenala mnohem vyšší stupně koncentrace cigaretových zplodin.

Mechanismus je podle vědců zřejmý. Toxické látky putovaly do promítací síně na tělech, vlasech a šatech kuřáků. A v kině se uvolňovaly do vzduchu a rovněž usedaly do křesel.

Až jako deset cigaret v kině. Jinde i více

Podle měření autorského týmu se lidé, kteří do sálu přišli na večerní film pro dospělé, vystavili následkům, jako by pasivně vykouřili jednu až deset cigaret, to podle toho, o kterou konkrétní substanci šlo. Měření probíhala po čtyři dny.

Gentner přitom podtrhuje, že kinosál byl pro doložení rozsahu přítomnosti látek z kouření značně přesvědčivý prostor. Nejenže se v něm nekouří, je též velký, nabízí šanci, že se v něm škodliviny rozptýlí a navíc je v něm vzduch obměňovaný ventilací. Tím varovnější podle něj je, že se i v něm látek z kouření nacházelo tolik.

Menší a méně větrané prostory jsou podle něj přirozeně ještě rizikovější. „Kdybychom chtěli spekulovat, podotkli bychom, že například kluby nebo bary, místa, kam lidé vcházejí bezprostředně poté, co kouřili, že taková místa vás vystaví velmi vysoké dávce. A samozřejmě platí, že čím více lidí to dělá, tím je následek větší,“ cituje Gentnera server Inverse.

Vědec přitom zdůrazňuje, že jeho tým překvapil rozsah efektu a to, jak dramaticky změnil složení plynů i částic v prostoru a k jaké kontaminaci vedl.

Vadí to tolik?

Ne všichni s ním však souhlasí. Ředitel Centra pro studie tabáku a alkoholu ve Spojeném království John Britton začíná v listu The Guardian už tím, že až takové překvapení Gentnerova práce přece nepřinesla. „Ta studie potvrzuje to, co zjistil každý, kdo má čich. Kuřáci nesou a do atmosféry vypouštějí tabákové kouřové složky, i když nekouří,“ shrnuje lakonicky.

Tím však nekončí. Ve skutečnosti to však podle něj okolí vystavuje jen nízkému vlivu částic. „A jakékoli zdravotní riziko bude pravděpodobně obdobné,“ soudí, i když obezřetně volá po dalších výzkumech potenciálních rizik.

Ohledně toho, zda úrovně kouře z třetí ruky, které Gentnerův výzkum detekoval, mohou škodit zdraví, je opatrný i Martin Jarvis z Londýnské univerzity. „Prokázat, že v tomto ohledu existuje něco, čeho by se nekuřáci měli obávat, bude dlouhá cesta,“ soudí.

Odbornice na kvalitu vzduchu Jacqui Hamiltonová z Yorkské univerzity však připomíná, že experiment sice v třetím kouři zachytil například benzen nebo formaldehyd, jeho některé nejtoxičtější složky, k nimž patří tabákově specifické nitrosaminy, v kině nedetekoval. A není jasné proč. To ji trápí a následné práce by to podle ní měly odhalit. „Již velmi malé úrovně vystavení těmto složkám mají potenciál zvýšit riziko rakoviny,“ vysvětluje.

Co s kouřením?

Ještě kontroverznější otázkou je pak to, co dělat v případě, že se nebezpečné následky kouření z třetí ruky prokážou. Gentner samotný je uměřený, shrnuje, že mu jde o osvětu. „Chceme, aby si kuřáci byli vědomi, že chemikálie z jejich cigaret nezůstávají kompletně venku,“ říká s tím, že sami kuřáci jsou zdrojem oněch chemikálií, když vcházejí do místnosti.

„A to může být důležité v přítomnosti malých dětí nebo citlivých lidí,“ říká a dodává, že to vysvětluje, proč předchozí práce detekovaly nikotin i v těch prostředích, která by měla být nejčistší, jako jsou novorozenecká oddělení. Cílem je pochopit a odstartovat debatu, soudí.

Naproti tomu kardiolog Jagat Narula z New Yorku je mnohem ráznější. Jako odborník na kouření má své důvody, naznačuje je konstatováním, že miliarda kuřáků přispívá k 88 tisícům úmrtí na následky pasivního kouření, tedy kouření z druhé ruky. „Říkám tomu vražda,“ sdělil Narula serveru CNN. A do doby, než nebezpečí kouření z třetí ruky potvrdí, vyjasní a zpřesní další výzkumy, by koncentrace toxických složek, které vypouštějí kuřáci takto, neměla být považována za nedůležitou.

A pokud se to prokáže? Poté je podle Naruly potřeba nesmiřitelnost. „Pokud se zjištění potvrdí jako pravdivá, mělo by se z toho vyvodit v zásadě to, že budeme potřebovat, aby se nekouřilo nikde,“ soudí. A ví, co to znamená: „A jediná cesta, jak to zaručit, není nic jiného než zakázat kouření docela všude.“

Georg Matt tak daleko nedohlédne. „Jediným řešením je snížit míru kouření,“ říká.

Autoři:
  • Nejčtenější

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Tančím u tyče a miluju metal, říká veterinářka a MOgirl Zdena

„Moje seriózní povolání se zdánlivě neslučuje s mými zájmy, které nejsou úplně standardní,“ hlásí hned zkraje MOgirl...

Premium

Znásilnění bylo jen začátkem. Poslední letní tancovačka skončila tragicky

„Však já tě udám!“ Touto neuváženou větou se už nejednou proměnil trestný čin znásilnění ve vraždu. Těžko se v...

Top strečink na doma: je prevencí bolesti zad, uvolní hrudní páteř

Naším cílem nebude ani tak fyzické „natahování“ svalů a šlach. Tři strečinkové cviky, které nabízíme na domácí cvičení,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Domácí cvičení: seznamte se s esy posilování s vlastní vahou

Zlepšují sílu, koordinaci, stabilitu i mobilitu. Kliky na jedné ruce a dřepy na jedné noze jsou ztělesněním...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky
Premium

Za rok vytvořím jen dvě až čtyři fotky, říká držitel „fotografického Oscara“

K fotografování ho před čtrnácti lety přivedla nečekaná ztráta blízkého člověka. Do snímků proto začal zachycovat své...

Premium

Měl přátele na vysokých místech. Vraždu manželky odkryla až FBI

Mít známé ve „vyšších kruzích“ se vyplácí. Bývalý policista v tom uměl chodit a svou kůži ani za hrdelní zločin nemínil...

Sexuální panny jsou hrdinky, opory pro dobu krize, lákají prodejci

Karanténa hrozí osaměním, tesknotou. Nemusíte to unést. Před pádem do duševní krize vás mohou ochránit sexuální panny,...

Ve jménu morálky: kanadský premiér poslal děti do církevního pekla

Na jeho vládu vzpomínají v liberální Kanadě jako na dobu dlouhé temnoty. Představovala nebývalý sociální útlak,...

Pronájem, byt 3+kk, 91 m2, Pardubice - centrum
Pronájem, byt 3+kk, 91 m2, Pardubice - centrum

Bratranců Veverkových, Pardubice - Zelené Předměstí
18 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz