Konflikty na pracovišti: čím lezete na nervy svým kolegům

aktualizováno 
Svačíte nad klávesnicí, milujete aromatická jídla, hlasitě rozebíráte výsledek včerejšího fotbalu a s pořádkem na svém pracovním místě si příliš nelámete hlavu. Víme, které vaše zlozvyky pijí vašim spolupracovníkům krev nejvíc.

Jeden kolega neustále otevírá okna, druhý telefonuje tak hlasitě, že je vyloučené soustředit se, třetí dělá u pracovního stolu aromatické hostiny. Čas od času to proto v jedné velké společné kanceláři bouchne. | foto: Profimedia.cz

Pokud si stěžujete, že je na vašem pracovišti dusno, buďte ujištěni, že v tom nejste sami. Vědci v roce 2008 spočetli, že průměrný zaměstnanec stráví týdně víc než dvě hodiny řešením pracovních konfliktů a nedorozuměních. Jeden ze tří lidí uvádí, že hádka na pracovišti přerostla v osobní útok (ať už verbální nebo dokonce fyzický) a každý pátý člověk zůstal někdy kvůli dusnu v práci doma. Každý desátý potom uvádí, že kvůli konfliktům s kolegy zkrachoval nadějný pracovní projekt.

Není pracoviště bez konfliktů

"Potenciální konflikty vznikají všude tam, kde je víc lidí, kteří spolu musí trávit delší dobu a řešit úkoly a problémy," říká psycholožka Eva Malá. "Představa idylického pracovního kolektivu, ve kterém se nevyskytují konflikty, je naprosto zcestná. Liší se pouze míra, do jaké dokáží lidé své emoce kontrolovat a vypořádat se s problematickými situacemi."

Hitparádě problematického chování vévodí hlasité stravování v kanceláři (konkrétně drobení, mlaskání, jídlo a současné psaní na klávesnici), hlasitost a nepořádek. Stravování kolegů doprovázené hlasitými projevy vadí téměř šedesáti procentům dotázaných, třetinu potom rozčiluje neschopnost jejich kolegů udržet na pracovním stole alespoň rámcový pořádek. Sedmadvacet procent by ocenilo, kdyby jejich kolegové věnovali větší pozornost osobní hygieně. Jako další v pořadí se umístila konzumace aromatických jídel v kanceláři a neschopnost dodržovat domluvené termíny.

Průzkum z letošního roku vyslal do seznamu nejotravnějších zvyků situaci, kdy zvednete telefon uprostřed porady nebo pracovní schůzky a vyřizujete si své hovory. A ačkoli se vám to může zdát v jednadvacátém století neuvěřitelné, na horních příčkách otravného žebříčku se umístili i lidé, kteří si bez problémů v kanceláři zují boty a pracují pouze v ponožkách nebo bosí.

Šéfa do toho netahejte

Máte-li ve svém okolí podobně otravného kolegu, zapomeňte na to, že byste si stěžovali svému nadřízenému. Podle výzkumu z loňského roku vnímá většina lidí zatahování nadřízených do konfliktů mezi kolegy jako nežádoucí. Jednačtyřicet procent zaměstnanců si navíc myslí, že jejich šéfové by tyto konflikty vyřešit beztak nedokázali. Na druhou stranu není potřeba na výměnu názorů s kolegy pohlížet vždy jen negativně. "Pokud se podaří udržet hádku v konstruktivní rovině a vyhnout se osobním útokům, jejím výsledkem může být naopak nalezení řešení, pochopení pohledu druhé strany a otevření nových možností," upozorňuje psycholožka Eva Malá. "Je však potřeba nebrat každou diskusi jako útok vůči vlastní osobě, držet se tématu a snažit se společně najít východisko."

Až vám bude nejhůř a budete mít za sebou mimořádně vysilující hádku, stále si můžete blahopřát, že jste se nenarodili jako žena. Podle výzkumu z počátku letošního roku jsou totiž nejhoršími a nejvíce devastujícími kancelářskými hádkami spory mezi kolegyněmi. Vědci z University of British Columbia zjistili, že pokud se pohádají dvě spolupracovnice, konflikt má mnohem osobnější rovinu, jeho účastnice se snaží jedna druhou zranit, zaznívají zásadnější obvinění a celá hádka má v rámci pracovního týmu likvidační charakter. Respondenti se shodli, že méně negativní dopady mají pracovní konflikty mezi dvěma muži nebo mezi mužem a ženou. Konflikty mezi dvěma ženami nesou hůře nejen jejich protagonistky, ale i ostatní spolupracovníci.

Autor:

Nejčtenější

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

Nepadnoucí paruka, amatérské vzkazy: mizerní špioni nedávné historie

Zadržení amerického špiona Ryana Christophera Fogla v Moskvě (14. května 2013)

Agentury tvořené z chladnokrevných, precizně vyškolených profesionálů. Týmy šlapající podle nadrilovaných manuálů a...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Najdete na iDNES.cz