Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Královna Griselda: mafiánka, co milovala kokain a válčení

Sexuální orgie, kila kokainu a brutální násilí. Dlužím-li ti, zabiju tě, dlužíš-li mi ty, zabiju tě taky, zněla podnikatelská strategie kolumbijské mafiánky Griseldy Blancové přezdívané kokainová královna. Vynesla jí miliony dolarů, její nepřátele stála desítky životů.
Všemocná kmotra Griselda Blancová nutila v kokainovém rauši muže k sexu s...

Všemocná kmotra Griselda Blancová nutila v kokainovém rauši muže k sexu s pistolí v ruce. Záběr z filmu Kokainoví kovbojové (Cocaine Cowboys), který pojednává o kriminalitě v Miami v 70. a 80. letech minulého století a o roli Griseldy Blancové (na snímku). | foto: Profimedia.cz

"Už v úterý se možná zase chopí kokainového byznysu, už v úterý bude taky ale možná mrtvá," odtušil miamský protidrogový agent Joe Kilmer v pondělí 7. června 2004, když pouštěli po devatenácti letech Griseldu Blancovou z tamního vězení.

K předpovědi měl jistou kompetenci, ženu, která kralovala pevnou rukou místnímu obchodu s kokainem, totiž vyšetřoval. "Byla jedním z nejkrutějších lidí, které jsme kdy na jižní Floridě měli," prohlásil a dodal: "Kdo mečem zachází, mečem taky schází."

Byla to prorocká slova. Trvalo to sice o pár let déle, ale krvavá minulost kmotru, jak se jí říkalo též, nakonec dostihla. V pondělí 3. září 2012 ji zastřelili, když vycházela z řeznictví v kolumbijském Medellínu.

Poprvé to bylo v jedenácti

Podobně násilně a tragicky, jak se životní cesta Griseldy Blancové uzavřela, se též v roce 1943 začala. Špinavé kostrbaté uličky slumu v Medellínu byly násilí plné. Kvůli přežití musely do světa zločinu strčit hlavu i malé děti, Griselda se ale jen drobných krádeží nedržela.

Máme-li věřit jejímu pozdějšímu partnerovi Charlesi Cosbymu, už v jedenácti unesla s partou malého chlapce z bohaté rodiny, aby dostali výkupné. Když se věc nějak zadrhla, ocitla se jí v ruce pistole. Děvče ji namířilo na hlavu malého rukojmí a zmáčklo spoušť.

Krátce nato se začala živit prostitucí, dala vale rodině, v níž ji trýznila obhroublá matka alkoholička, a vydala se do světa. Když potkala pasáka a pašeráka nelegálních imigrantů do Spojených států Carlose Trujilla, pořídila si tři syny, ale především se odstěhovala do New Yorku a nakoukla do světa vyššího zločinu. Dveře jí však do něj pořádně otevřel až její druhý muž Alberto Bravo: sen, který se spolu rozhodli v Americe zhmotnit, měl mít základy z kokainu.

Nejdřív ho jejich zákazníkům dováželi po troškách drobní pašeráci, pak ale začal pár svou konkurenční výhodu oproti jiným mafiánským skupinám, tedy přímé napojení na kolumbijský zdroj, využívat masivně. Do New Yorku jim stovky kil kokainu dopravovala celá letka pilotů, jejich klientela se rekrutovala od sportovců po známé muzikanty a pracovalo pro ně na 1 500 dealerů.

Griseldiny manželské strkanice

Přišly ale problémy, nejdřív s policií. Ta na ni i jejích třicet podřízených totiž nasbírala důkazy, které z jejího byznysu udělaly největší kokainovou policejní kauzu oné doby. Proto musela zmizet z Ameriky zpátky do Kolumbie.

A potom se dostavily i potíže rodinně-finančního rázu. Madam Griselda totiž nebyla spokojena s tím, jak se o obchody v Bogotě stará její manžel. Na to, kam mizí velká část zisků, se ho jednoho teplého jarního dne roku 1975 přijela zeptat s po zuby ozbrojenou ochrankou a pistolí zastrčenou v botě. Manžel vážnou rodinnou debatu čekal, po ruce měl samopal a za zády vlastní ostré hochy. V šílené přestřelce přišlo o život šest bodyguardů a Bravo, Griselda zranění břicha přežila.

Černá vdova se jí však neříkalo jen kvůli tomuhle nedorozumění. Pár let předtím totiž zastřelila svého prvního manžela, v osmdesátých letech nechala zabít i svého třetího muže. Nemohla se s ním shodnout, komu připadne výchova jejich syna.

Madam, která nezná slitování

Nepředbíhejme však, vraždou Alberta Brava se teprve otvírá vrcholné období kokainové královny. Výběr nové destinace jejího podnikání se jí povede, Miami právě začíná organizovanému zločinu otvírat náruč. Griselda však nechce být jen jedním z hráčů tamního drogového obchodu, chce ho ovládnout celý.

Její metoda je jednoduchá, na scénu vtrhne vyzbrojena krutým násilím a veškerou konkurenci šokuje a prostě srovná se zemí. Z prosluněné Floridy konce sedmdesátých let udělala podmračené, v násilí uvězněné Chicago let dvacátých.

Její gang Pistoleros zabíjí jednoho dealera konkurence za druhým. Když najdou policisté v roce 1979 odstavenou dodávku, z níž předtím Griseldini žoldáci zastřelili dva mafiány, jimž Griselda nechtěla zaplatit dluh, nevěří vlastním očím. Vůz byl po stranách pobit půlcentimetrovými ocelovými pláty se střílnami, uvnitř byla celá zbrojnice, brokovnice, revolvery a kulomety. Něco takového miamští policisté ještě neviděli.

Je krutá a její příkazy se musejí plnit. Když pošle své muže zabít manželský dealerský tým, který jí dlužil, nazlobeně pak svým žoldákům vyčiní: pár sice zabili, ale nechali naživu jejich tři děti.

Když Jorge Rivi Ayala zabil v přestřelce dvouletého chlapce, zatímco jeho otce minul, byla jeho šéfová spokojená. Aspoň něco, říkala.

Své podřízené fascinovala tím, že byla schopná všeho. "Byla to naprostá sociopatka. Zabila by každého, kdo se jí znelíbil, třeba jenom proto, že se jí nezamlouvalo, jak se na ni podíval," říká prokurátor Stephen Schlessinger, který ji obžaloval.

"Ráda válčila," dodává lakonicky šéf jejích násilníků Jorge Rivi Ayala. Nejen to jí začalo postupně přerůstat přes hlavu.

Mocná paní začíná přicházet o rozum

Vládkyně si své moci užívala plnými doušky. Aby nebylo pochyb o tom, jaké impérium chce vybudovat, dala svému čtvrtému synovi jméno Michael Corleone. Koupila čajovou soupravu anglické královny, od argentinské první dámy Evy Peronové zase diamanty. Kromě mnoha luxusních domů vlastnila palác na Miami Beach a flotilu luxusních vozů, v jejím medellínském butiku se prodávalo spodní prádlo, které sama navrhovala – kalhotky měly speciální skrýš, do níž se vešla dvě kila kokainu.

To je ostatně další věc, kromě násilí, kterou přestávala mít pod kontrolou. Spisovatelka Hariette Surovellová uvádí, že na bílém prášku byla od roku 1981 závislá a její chování podle toho vypadalo. Byla-li krutá vždy, teď byla krutá ze zcela nepochopitelných důvodů.

Na své bisexuální orgie si objednávala striptérky. Někdy s nimi spala, někdy do nich zfetovaná z legrace střílela, pro několik z nich to bylo poslední vystoupení v životě. Jisté těhotné ženě vpálila kulku do břicha. Svou nejlepší přítelkyni ošidila o téměř dva miliony dolarů, mučila ji, zabila a hodila do kanálu. Byly to scény vrcholné dekadence: obtloustlá nepříčetná Kokainová královna nutila muže k sexu, zatímco jim u hlavy držela pistoli.

Kokainoví kovbojové

Tak se říkalo aktérům drogových miamských válek v 70. a 80. letech minulého století, jejichž tempo určovala nejkrutější z nich, Griselda Blancová. Stejný název Cocaine Cowboys nese i dokumentární snímek, který je jejich kronikou. Jeho druhý díl je postavený na vzpomínkách jejího posledního partnera Charlese Cosbyho. Přiznává mimo jiné, jak mu poté, co byl Griseldě nevěrný, její komando prošpikovalo kulomety vůz, vyvázl s prostřeleným ramenem. Věří ale, že ho zabít nechtěla, protože čas prý její charakter zjemnil. Prozradila mi, že mě měli jen varovat, říká novinářům Cosby oddaně.

V době Griseldiny smrti se podle listu Miami Herald pracovalo přinejmenším na třech dalších filmech o kokainové královně, televize HBO údajně chystá seriál. V jednom z projektů má být v hlavní roli Jennifer Lopezová.

Byla víc a víc mimo a prostředí kolem ní bylo čím dál tím víc psychotické. Rozsévala kolem sebe strach. Úřadům trvalo plných šestnáct let, než našli někoho, kdo proti ní bude ochoten svědčit.

Unesu Kennedyho syna

Past sklapla v roce 1985, kdy si přišli agenti do jejího sídla v Kalifornii, kam se odjela skrýt před neustálými pokusy svých konkurentů o atentát. Nejprve šla za mříže za obchodování s drogami, vražedné kauzy měly přijít později.

S pomocí svého čtvrtého partnera Cosbyho řídila z vězení svou kokainovou firmu dál, měsíčně vydělávala pěkných 50 milionů dolarů a pokusila se o velký šach mat. Najala gangstery, kteří měli unést syna Johna F. Kennedyho a vrátit jej až výměnou za svobodu pro kmotru. Šílený plán nevyšel, ale štěstí nakonec Griselda měla.

Dva ze svědků obžaloby totiž přišli o věrohodnost v neuvěřitelném skandálu: ukázalo se, že zatímco jeden z nich měl sex s prokurátorovou sekretářkou, druhý se s ní miloval po telefonu. Z trestu smrti, který jí za vraždy hrozil, tak sešlo.

Nebezpečná svoboda

V roce 2004 proto opustila věznici. Nikdo jí nedával moc šancí, všude byla totiž spousta lidí, kteří se jí měli dobrý důvod pomstít. "Kdyby mě deportovali do země, kde mi odkráglovali tři syny, necítil bych se nijak bezpečně," shrnul Griseldiny vyhlídky s odkazem na to, že na drogové obchody doplatili tři její potomci životem, detektiv Bob Palombo, který lovu po Kmotře zasvětil dvě desetiletí svého života.

Nakonec to nebylo tak rychlé. Stihla ještě plných osm let života v bohaté medellínské čtvrti El Poblado. Na ulici chodila bez bodyguardů, prý našla cestu ke křesťanství.

Před tamním řeznictvím ji popravili s citem pro ironii, pokropili ji dávkou z motocyklu. Právě tenhle způsob zabíjení Griselda v Miami před třiceti lety zaváděla.

Všechny nás překvapilo, že se to stalo tak pozdě, komentoval její vraždu jeden z policistů, který ji kdysi vyšetřoval. Na mysli měl pozůstalé obětí 250 vražd, které se jí přičítají. A to, že nepocházely z kruhů, které by odpouštěly.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Oběti ubíjel hodiny palicí, unikal 44 let. Sériovým vrahem byl policista

Je to dlouhý příběh, nejprve byl dramatický z pohledu pachatele, poté kvůli počínání policie. A propojuje ho spousta...

Účinná prevence proti demenci. Věda již ví, jaké cvičení pomáhá a jak

Čím sedavější životní styl, tím větší riziko onemocnění demencí, čím víc aktivity, tím vyšší pravděpodobnost, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Protiklady se nepřitahují. Počítá se shoda v politice i chození po návštěvách

Ono rčení se traduje předlouho, udržuje se dokonce navzdory mnoha studiím, které ho již popřely. Aktuální práce ho...

Jak chlípný Karel IV. mnohé ženy poskvrnil. Vševěd ví o levobočcích králů

Premium Karel IV. měl čtyři manželky a s nimi 12 dětí – tak se to obvykle dovídáme z učebnic. Zpráva o tom, že vedle toho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Co víte o životě a dramatickém dopadení Adolfa Eichmanna Mosadem?

Ona akce má auru největší operace izraelských tajných služeb. Právem, obnášela nejen identifikaci nacistického zločince...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

KVÍZ: Halapartna, arbalest. Vyznáte se v historických zbraních?

Některé mají bizarní tvary, komplikované použití. Jisté patřily do rukou úkladných vrahů v přítmí, jiné byly součástí...

Metabolický věk dětí je i osmdesát let. Lidé se chodí měřit častěji

Lidé si stále častěji nechávají analyzovat složení svého těla. Fenomén InBody podle fitness center začal během pandemie...

OBRAZEM: Fascinující příroda. Snímky oslavují její dramata, krásu, sílu

Sešlo se na padesát tisíc fotografií, celkem z pětadevadesáti zemí. I letošní, devětapadesátý ročník soutěže Wildlife...

KVÍZ: Co víte o životě a dramatickém dopadení Adolfa Eichmanna Mosadem?

Ona akce má auru největší operace izraelských tajných služeb. Právem, obnášela nejen identifikaci nacistického zločince...

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...