Královna Griselda: mafiánka, co milovala kokain a válčení

aktualizováno 
Sexuální orgie, kila kokainu a brutální násilí. Dlužím-li ti, zabiju tě, dlužíš-li mi ty, zabiju tě taky, zněla podnikatelská strategie kolumbijské mafiánky Griseldy Blancové přezdívané kokainová královna. Vynesla jí miliony dolarů, její nepřátele stála desítky životů.

Všemocná kmotra Griselda Blancová nutila v kokainovém rauši muže k sexu s pistolí v ruce. Záběr z filmu Kokainoví kovbojové (Cocaine Cowboys), který pojednává o kriminalitě v Miami v 70. a 80. letech minulého století a o roli Griseldy Blancové (na snímku). | foto: Profimedia.cz

"Už v úterý se možná zase chopí kokainového byznysu, už v úterý bude taky ale možná mrtvá," odtušil miamský protidrogový agent Joe Kilmer v pondělí 7. června 2004, když pouštěli po devatenácti letech Griseldu Blancovou z tamního vězení.

K předpovědi měl jistou kompetenci, ženu, která kralovala pevnou rukou místnímu obchodu s kokainem, totiž vyšetřoval. "Byla jedním z nejkrutějších lidí, které jsme kdy na jižní Floridě měli," prohlásil a dodal: "Kdo mečem zachází, mečem taky schází."

Byla to prorocká slova. Trvalo to sice o pár let déle, ale krvavá minulost kmotru, jak se jí říkalo též, nakonec dostihla. V pondělí 3. září 2012 ji zastřelili, když vycházela z řeznictví v kolumbijském Medellínu.

Poprvé to bylo v jedenácti

Podobně násilně a tragicky, jak se životní cesta Griseldy Blancové uzavřela, se též v roce 1943 začala. Špinavé kostrbaté uličky slumu v Medellínu byly násilí plné. Kvůli přežití musely do světa zločinu strčit hlavu i malé děti, Griselda se ale jen drobných krádeží nedržela.

Máme-li věřit jejímu pozdějšímu partnerovi Charlesi Cosbymu, už v jedenácti unesla s partou malého chlapce z bohaté rodiny, aby dostali výkupné. Když se věc nějak zadrhla, ocitla se jí v ruce pistole. Děvče ji namířilo na hlavu malého rukojmí a zmáčklo spoušť.

Fotogalerie

Krátce nato se začala živit prostitucí, dala vale rodině, v níž ji trýznila obhroublá matka alkoholička, a vydala se do světa. Když potkala pasáka a pašeráka nelegálních imigrantů do Spojených států Carlose Trujilla, pořídila si tři syny, ale především se odstěhovala do New Yorku a nakoukla do světa vyššího zločinu. Dveře jí však do něj pořádně otevřel až její druhý muž Alberto Bravo: sen, který se spolu rozhodli v Americe zhmotnit, měl mít základy z kokainu.

Nejdřív ho jejich zákazníkům dováželi po troškách drobní pašeráci, pak ale začal pár svou konkurenční výhodu oproti jiným mafiánským skupinám, tedy přímé napojení na kolumbijský zdroj, využívat masivně. Do New Yorku jim stovky kil kokainu dopravovala celá letka pilotů, jejich klientela se rekrutovala od sportovců po známé muzikanty a pracovalo pro ně na 1 500 dealerů.

Griseldiny manželské strkanice

Přišly ale problémy, nejdřív s policií. Ta na ni i jejích třicet podřízených totiž nasbírala důkazy, které z jejího byznysu udělaly největší kokainovou policejní kauzu oné doby. Proto musela zmizet z Ameriky zpátky do Kolumbie.

A potom se dostavily i potíže rodinně-finančního rázu. Madam Griselda totiž nebyla spokojena s tím, jak se o obchody v Bogotě stará její manžel. Na to, kam mizí velká část zisků, se ho jednoho teplého jarního dne roku 1975 přijela zeptat s po zuby ozbrojenou ochrankou a pistolí zastrčenou v botě. Manžel vážnou rodinnou debatu čekal, po ruce měl samopal a za zády vlastní ostré hochy. V šílené přestřelce přišlo o život šest bodyguardů a Bravo, Griselda zranění břicha přežila.

Černá vdova se jí však neříkalo jen kvůli tomuhle nedorozumění. Pár let předtím totiž zastřelila svého prvního manžela, v osmdesátých letech nechala zabít i svého třetího muže. Nemohla se s ním shodnout, komu připadne výchova jejich syna.

Madam, která nezná slitování

Nepředbíhejme však, vraždou Alberta Brava se teprve otvírá vrcholné období kokainové královny. Výběr nové destinace jejího podnikání se jí povede, Miami právě začíná organizovanému zločinu otvírat náruč. Griselda však nechce být jen jedním z hráčů tamního drogového obchodu, chce ho ovládnout celý.

Její metoda je jednoduchá, na scénu vtrhne vyzbrojena krutým násilím a veškerou konkurenci šokuje a prostě srovná se zemí. Z prosluněné Floridy konce sedmdesátých let udělala podmračené, v násilí uvězněné Chicago let dvacátých.

Její gang Pistoleros zabíjí jednoho dealera konkurence za druhým. Když najdou policisté v roce 1979 odstavenou dodávku, z níž předtím Griseldini žoldáci zastřelili dva mafiány, jimž Griselda nechtěla zaplatit dluh, nevěří vlastním očím. Vůz byl po stranách pobit půlcentimetrovými ocelovými pláty se střílnami, uvnitř byla celá zbrojnice, brokovnice, revolvery a kulomety. Něco takového miamští policisté ještě neviděli.

Je krutá a její příkazy se musejí plnit. Když pošle své muže zabít manželský dealerský tým, který jí dlužil, nazlobeně pak svým žoldákům vyčiní: pár sice zabili, ale nechali naživu jejich tři děti.

Když Jorge Rivi Ayala zabil v přestřelce dvouletého chlapce, zatímco jeho otce ...

Když Jorge Rivi Ayala zabil v přestřelce dvouletého chlapce, zatímco jeho otce minul, byla jeho šéfová spokojená. Aspoň něco, říkala.

Své podřízené fascinovala tím, že byla schopná všeho. "Byla to naprostá sociopatka. Zabila by každého, kdo se jí znelíbil, třeba jenom proto, že se jí nezamlouvalo, jak se na ni podíval," říká prokurátor Stephen Schlessinger, který ji obžaloval.

"Ráda válčila," dodává lakonicky šéf jejích násilníků Jorge Rivi Ayala. Nejen to jí začalo postupně přerůstat přes hlavu.

Mocná paní začíná přicházet o rozum

Vládkyně si své moci užívala plnými doušky. Aby nebylo pochyb o tom, jaké impérium chce vybudovat, dala svému čtvrtému synovi jméno Michael Corleone. Koupila čajovou soupravu anglické královny, od argentinské první dámy Evy Peronové zase diamanty. Kromě mnoha luxusních domů vlastnila palác na Miami Beach a flotilu luxusních vozů, v jejím medellínském butiku se prodávalo spodní prádlo, které sama navrhovala – kalhotky měly speciální skrýš, do níž se vešla dvě kila kokainu.

To je ostatně další věc, kromě násilí, kterou přestávala mít pod kontrolou. Spisovatelka Hariette Surovellová uvádí, že na bílém prášku byla od roku 1981 závislá a její chování podle toho vypadalo. Byla-li krutá vždy, teď byla krutá ze zcela nepochopitelných důvodů.

Na své bisexuální orgie si objednávala striptérky. Někdy s nimi spala, někdy do nich zfetovaná z legrace střílela, pro několik z nich to bylo poslední vystoupení v životě. Jisté těhotné ženě vpálila kulku do břicha. Svou nejlepší přítelkyni ošidila o téměř dva miliony dolarů, mučila ji, zabila a hodila do kanálu. Byly to scény vrcholné dekadence: obtloustlá nepříčetná Kokainová královna nutila muže k sexu, zatímco jim u hlavy držela pistoli.

Kokainoví kovbojové

Tak se říkalo aktérům drogových miamských válek v 70. a 80. letech minulého století, jejichž tempo určovala nejkrutější z nich, Griselda Blancová. Stejný název Cocaine Cowboys nese i dokumentární snímek, který je jejich kronikou. Jeho druhý díl je postavený na vzpomínkách jejího posledního partnera Charlese Cosbyho. Přiznává mimo jiné, jak mu poté, co byl Griseldě nevěrný, její komando prošpikovalo kulomety vůz, vyvázl s prostřeleným ramenem. Věří ale, že ho zabít nechtěla, protože čas prý její charakter zjemnil. Prozradila mi, že mě měli jen varovat, říká novinářům Cosby oddaně.

V době Griseldiny smrti se podle listu Miami Herald pracovalo přinejmenším na třech dalších filmech o kokainové královně, televize HBO údajně chystá seriál. V jednom z projektů má být v hlavní roli Jennifer Lopezová.

Byla víc a víc mimo a prostředí kolem ní bylo čím dál tím víc psychotické. Rozsévala kolem sebe strach. Úřadům trvalo plných šestnáct let, než našli někoho, kdo proti ní bude ochoten svědčit.

Unesu Kennedyho syna

Past sklapla v roce 1985, kdy si přišli agenti do jejího sídla v Kalifornii, kam se odjela skrýt před neustálými pokusy svých konkurentů o atentát. Nejprve šla za mříže za obchodování s drogami, vražedné kauzy měly přijít později.

S pomocí svého čtvrtého partnera Cosbyho řídila z vězení svou kokainovou firmu dál, měsíčně vydělávala pěkných 50 milionů dolarů a pokusila se o velký šach mat. Najala gangstery, kteří měli unést syna Johna F. Kennedyho a vrátit jej až výměnou za svobodu pro kmotru. Šílený plán nevyšel, ale štěstí nakonec Griselda měla.

Dva ze svědků obžaloby totiž přišli o věrohodnost v neuvěřitelném skandálu: ukázalo se, že zatímco jeden z nich měl sex s prokurátorovou sekretářkou, druhý se s ní miloval po telefonu. Z trestu smrti, který jí za vraždy hrozil, tak sešlo.

Nebezpečná svoboda

V roce 2004 proto opustila věznici. Nikdo jí nedával moc šancí, všude byla totiž spousta lidí, kteří se jí měli dobrý důvod pomstít. "Kdyby mě deportovali do země, kde mi odkráglovali tři syny, necítil bych se nijak bezpečně," shrnul Griseldiny vyhlídky s odkazem na to, že na drogové obchody doplatili tři její potomci životem, detektiv Bob Palombo, který lovu po Kmotře zasvětil dvě desetiletí svého života.

Nakonec to nebylo tak rychlé. Stihla ještě plných osm let života v bohaté medellínské čtvrti El Poblado. Na ulici chodila bez bodyguardů, prý našla cestu ke křesťanství.

Před tamním řeznictvím ji popravili s citem pro ironii, pokropili ji dávkou z motocyklu. Právě tenhle způsob zabíjení Griselda v Miami před třiceti lety zaváděla.

Všechny nás překvapilo, že se to stalo tak pozdě, komentoval její vraždu jeden z policistů, který ji kdysi vyšetřoval. Na mysli měl pozůstalé obětí 250 vražd, které se jí přičítají. A to, že nepocházely z kruhů, které by odpouštěly.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Další z rubriky

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Najdete na iDNES.cz