Přepít alkohol vodou
Mechanismus první zkoumané receptury zní přitom docela přesvědčivě. Vychází z faktu, že alkohol dehydruje, a úvahy, že když tedy uzavřeme večírek bohatýrským dílem vody nebo ho popíjením vody disciplinovaně prokládáme, uchráníme se trestu v podobě kocovinového dne. Práce Utrechtské univerzity, která vyšla v magazínu Alcohol, prověřila, zda takový přístup funguje.
Její verdikt je zamítavý. Přesněji řečeno, proti dehydrataci ono doporučení funguje – jenže kocoviny nás nezbaví. Dehydratace a kocovina jsou totiž podle studie, jak shrnuje server Science Alert, dva následky konzumace alkoholu, které jsou souběžné, jenže navzájem nezávislé. Dehydratace kocovinu nezpůsobuje, takže povede-li se nám jí pitím vody vyhnout, rozhodně to neznamená, že nás kocovina obejde. A zatímco „kocovina je relativně trvalá, dehydratace je obvykle mírná a krátkodobá“.
Konzumace vody během pití alkoholu nebo po něm podle výzkumů přinesla jen skromný účinek na prevenci kocoviny. A odhalilo se, že vlastně nezáleželo na množství vypité vody. Intenzita kocoviny a jejího repertoáru, například bolesti hlavy, nebyla závislá na tom, jakým množstvím vody se z prohýřené noci snažíme vyvinit.
Druhá aktuální studie je pozitivnější, přináší naději, byť její doporučení není na okamžité použití.