Kanibalismus jako dopad klimatické krize. Švédský profesor rozhořčil svět

aktualizováno 
Apokalypsa, zvrácenost, exploze šílenství klimatických hysteriků. Zpráva o vědeckém doporučení konzumace zemřelých lidí jako udržitelné alternativě pojídání masa zaskočila svět. I kvůli retweetu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Server bojující s fake news ji označil za nepravdu.

Chtěl-li vzbudit švédský odborník na marketing a zákaznické chování Magnus Söderlund publicitu, podařilo se mu to. Jeho výroků si všiml i Donald Trump. | foto: koláž iDNES.cz

Americký prezident poslal po Twitteru zprávu serveru Breitbart, podle níž behaviorální vědec Magnus Söderlund v rozhovoru pro švédskou státní televizi navrhl, že by se konzumace zemřelých lidí mohla stát nástrojem v boji s klimatickou změnou. Šokující informaci však nepřinesl jen server, který dává prostor krajní pravici a alarmistickým xenofobům. Díky prezidentskému retweetu dostala zpráva Breitbartu sílu.

Dobrou chuť přeje laboratoř

Informaci přinesly i další zdroje, například New York Post, bulvární MailOnline, konzervativní kanál Fox News nebo server LADBible. Všechny přitom odkazovaly jako na zdroj na magazín The Epoch Times. Podle jeho redaktorky Celie Farberové profesor soukromé Vysoké školy ekonomické ve Stockholmu Magnus Söderlund tvrdil, že v budoucnu bude lidská společnost trpět takovým nedostatkem potravy, že bude muset zvažovat konzumaci lecčeho, co jí dříve přišlo nechutné, včetně lidského masa.

„Tabu, které proti tomu stojí, označuje za konzervativní a o odporu lidí ke konzumaci lidského masa mluví jako o problému, který se dá krůček po krůčku překonat. Například tím, že se začne návrhem, aby ho lidé ochutnali,“ píše o Söderlundově výrocích pro švédskou televizi Farberová.

Klimatologův návrh? Ne, modelová úvaha odborníka na marketing

Zpráva přirozeně způsobila takový poprask, že se jí chopil i server Truth or Fiction, který se od roku 1999 zabývá ověřováním pravdivosti informací a odhalováním fake news. Nejprve upozorňuje, že Magnus Söderland není odborníkem na klima, na management katastrof nebo na zemědělství, na žádnou z oblastí, které by souvisely s klimatickou krizí. Je profesorem marketingu a rozumí chování zákazníků.

„Amerika... prezident retweetuje články o kanibalismu,“ povzdechla si nad...

„Amerika... prezident retweetuje články o kanibalismu,“ povzdechla si nad Trumpovým sdílením zprávy z Breitbartu jedna z uživatelek.

Söderlundova profesionální stránka na serveru European Marketing Confederation vysvětluje, že se v současné době věnuje například výzkumu zákaznické spokojenosti a věrnosti. Jiný jeho profil udává, že se zabývá tím, jak zákazníci reagují na rozličné marketingové strategie.

Na akci GastroSummit, která se uskutečnila 3. a 4. září a které se jeho rozhovor pro švédskou televizi týkal, měl přitom Söderlund přednášku, jež zdůrazňuje, že se zabývá dopady ekologického „labellingu“, označování, na jednání lidí.

Humor i kanibalismus: marketing z mnoha stran

Kromě svého angažmá na ekonomické škole se Magnus Söderlund účastní například projektu Hurmos, který se zabývá „rozvojem humoru jako strategického nástroje pro vytváření inovativního obchodování“. V rámci projektu napsal například studie o tom, že žertování se zákazníkem má negativní dopad na klientovu spokojenost, nebo práci o efektech humoru na online reklamu.

Nakonec server Truth or Fiction upozorňuje na to, jak o celé věci pojednává magazín Big Think. Podle jeho zprávy se Söderlund o klima, hloubku klimatické krize a cesty, jak jí čelit, nezajímá. Napadlo ho však jako model připustit, „probudit myšlenku“, že v budoucnu bude kvůli potravinové tísni debatována jako možnost i konzumace lidského masa. Jeho prezentace na GastroSummitu také nesla název „Dovedete si představit pojídání lidského masa?“.

Söderlund přitom uznával, že pokud se onen návrh objeví, narazí na odpor. Jako odborník na marketing a chování zákazníků však podle serveru Big Think dodával, že lidi lze „triky“ přimět, aby činili „správná rozhodnutí“ navzdory svému původnímu přesvědčení. Big Think dodává, že když se v závěru přednášky Söderlund publika dotázal, kdo by lidské maso okusil, přihlásilo se osm procent zúčastněných. A autor prezentace? Nápadu by prý byl otevřený.

Tvrzení, že švédský profesor navrhuje kanibalismus jako nástroj, jak čelit klimatickým změnám, tak server Truth or Fiction označuje za nepravdu. Leckterá seriózní média ostatně Söderlundovu kauzu ignorovala.

Autoři: ,

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Monogamie škodí. A ženám ubližuje víc než mužům, tvrdí autorka

„Žena hledá sexuální rozkoš a monogamie jí v tom brání,“ říká Wednesday...

Ženy jsou sexuálně výstřednější než muži. A je to tak v pořádku. Uzavření monogamního vztahu škodí ženám a jejich...

Jsem typická holka z Moravy. S divokými fantaziemi, směje se MOgirl Dia

Sází na přejícnost a dobrou náladu. A nezávislost. „Chtěla bych být ženou,...

Jakkoli vypadá nevinně, dokáže prý mít i svou ďábelštější stránku. „Mé fantazie jsou velmi divoké a často zvrácené....

Kanibalismus jako dopad klimatické krize. Švédský profesor rozhořčil svět

Chtěl-li vzbudit švédský odborník na marketing a zákaznické chovánbí Magnus...

Apokalypsa, zvrácenost, exploze šílenství klimatických hysteriků. Zpráva o vědeckém doporučení konzumace zemřelých lidí...

Killdozer: Američan vytáhl na úřady obrněným buldozerem

Marvin Heemeyer byl docela normální, usměvavý  chlápek. Jak se však asi tvářil,...

Pětaosmdesátitunový kolos vyztužený ocelovými pláty a betonem, s puškami ve třech střílnách, rozpoutal na ulicích...

Placatý Jack, bujon v kostce: co jedli vojáci za občanské války v USA

Polní kuchaři museli být kreativní, jak to šlo, ani tak však gastronomické...

Postup vojsk a strategické plány za americké občanské války se často řídily tím, kde se dalo sehnat něco k snědku a jak...

Další z rubriky

Kanibalismus jako dopad klimatické krize. Švédský profesor rozhořčil svět

Chtěl-li vzbudit švédský odborník na marketing a zákaznické chovánbí Magnus...

Apokalypsa, zvrácenost, exploze šílenství klimatických hysteriků. Zpráva o vědeckém doporučení konzumace zemřelých lidí...

Ďábelská tvář Tahiti: fafaru vám v hotelovém resortu nenabídnou

Tahiti, to je relax, pláže, pivo. Právě u piva se dá čekat, než se připraví...

Modré moře bez obláčku, které v nekonečném obzoru splývá s průzračnou hladinou oceánu. Tahiti je ráj. I ráj má však své...

Mistři kati: newyorského děsily tváře popravených, pařížský psal deník

V roce 1909 Deibler popravil bandu lupičů a vrahů známou jako  Chauffeurs de la...

Ono řemeslo rozhodně nepatřilo pouze do středověku. A vyžadovalo nejen zručnost, ale též otrlost. Newyorského mistra...

Najdete na iDNES.cz