Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Kličkování versus slzy aneb jak se hádají muži a ženy

aktualizováno 
Muži kličkují před konfliktem, mlčí a argumentují konstruktivně. Ženy pláčou, pitvají se v pocitech a volají po porozumění a splynutí duší. Zjišťovali jsme, jak se hádají muži a jak ženy.

"Já nechci nic řešit!" Muži se podle vědců debatám o problémech spíš vyhýbají. | foto: Profimedia.cz

Znáte to. Přijdete domů, kde s vámi nemluví ani rádio, zeptáte se, jestli se něco stalo, a dozvíte se, že nic. S tímhle konstatováním se spokojíte, naložíte si večeři a usadíte se před televizí. Mrazivé ticho ještě chvíli pokračuje, a pokud spokojeně přežvykujete dál, začnou vzduchem létat narážky na smysl vašeho vztahu, na vzájemný respekt, toleranci, lásku, porozumění a tak dále. Už je zcela jasné, že se něco stalo, jen ještě nevíte co.

Po další půl hodině, kdy ve vás neustále narůstá vztek, se dozvíte, čím jste se provinil. V duchu zajásáte, že se přelíčení konečně blíží ke konci, a pokud možno kajícně se omluvíte. Jenže teď už není na pořadu dne vaše provinění, ale tón, jímž se svou milou mluvíte, nepochopení, které prýští z každého vašeho póru, neschopnost naslouchat, neschopnost pochopit, jak je vaše partnerka nešťastná, ignorace jejích narážek a další milion věcí. Navrch vám vyčte všechny vaše hříchy za posledních deset měsíců. A to bez ohledu na to, zda mají s předmětem vašeho sporu nějakou souvislost.

Ty mi vůbec nerozumíš!

Muži při hádce uvádějí fakta, používají krátké věty a nezabředávají do detailů. Oproti tomu ženy mluví mnohem květnatěji, uvádí řadu podrobností a jejich věty jsou delší. Muži, na rozdíl od žen, potřebují dosáhnout nějakého shrnutí hádky a chtějí se dobrat jasně formulovaných závěrů. Vaší drahé polovičce bude stačit, pokud získá pocit, že jste jí porozuměli a pochopili ji.

To však může být značný problém. Studie, jejíž výsledky byly publikovány vloni v magazínu NeuroReport, zjistila, že ženy ve stresu dokáží rozkódovat emoce a pocity svého komunikačního partnera mnohem lépe než muži. To také vysvětluje, proč si ženy neustále stěžují na to, že od svých partnerů dostávají nedostatečnou emocionální podporu. Muži zkrátka nedokáží ve stresu "číst" z výrazu tváře, gest a dalších neverbálních signálů.

Dalším velkým problémem jsou narážky, které ženy dělají. Místo toho, aby vám na rovinu řekla, že budete mít týden tichou domácnost, protože jste neúměrně dlouho zírali do výstřihu číšnice, která vás obsluhovala při romantické večeři, bude se tvářit ublíženě a dělat narážky na smysl vašeho vztahu. Buďto si nevšimnete, že se vůbec něco děje, nebo nepochopíte, v čem je problém. Obojí je špatně a později vám bude vyčteno, že myslíte jen na sebe a nedokážete se vcítit do její duše.

Hlavně nemluvit a neřešit!

Ženy potřebují problém dokonale rozpitvat a probrat ze všech stran, zatímco muži se uchylují k pokerové tváři a neprostupnému mlčení. Podle výzkumu publikovaného v magazínu Psychosomatic Medicine mají muži mnohem více než ženy tendenci při partnerských hádkách potlačovat své pocity a nedávat najevo své emoce. Autoři výzkumu tvrdí, že ženy jsou často v roli jakýchsi manažerek vztahu. Právě ony nastiňují problémy a navrhují změny, které by se podle nich měly ve vztahu stát. Proto je také tak vytáčí, když místo důkladného analyzování potenciálního problému jen něco zabručíte a ani neodtrhnete oči od fotbalového přenosu.

John Gray, autor legendární knihy Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, vysvětluje, že muži, aby se vyhnuli konfrontaci, zalezou do svých jeskyní a odmítají je opustit. Je to jakási obdoba studené války. Muži odmítají mluvit a nechtějí nic řešit, raději se uchylují k pasivně agresivnímu chování, které je uchrání od otevřeného střetu s jejich partnerkou, z něhož mají skutečnou hrůzu. Pokud už k hádce dojde, naprostá většina párů do pěti minut opustí prvotní téma a začne se hádat kvůli způsobu, jakým se spolu hádají.

Podle Graye jsou ženy přebornice v kladení řečnických otázek, na které neočekávají odpověď, a příliš neovládají umění jít přímo k podstatě problému. Projevují se manipulativněji a častěji se snaží probudit u svého partnera pocit viny. Muži zase naopak mistrně kličkují, a pokud jsou zahnáni do kouta, uchylují se rychle k agresivnímu jednání a rychleji je ovládne vztek.

Muži mluví třikrát méně

Toto chování také do značné míry souvisí se skutečností, že muži mají zkrátka mnohem menší potřebu mluvení. Vědci v roce 2006 spočetli, že ženy mluví téměř třikrát více než muži.

Zatímco průměrný muž řekne za den sedm tisíc slov, žena své okolí za stejně dlouho dobu zahrne dvaceti tisíci slovy. Autoři výzkumu, jehož výsledky citoval deník Daily Mail, navíc zjistili, že ženy mluví rychleji než muži, kteří se tímto přívalem slov mohou cítit ohroženi a tlačeni do kouta. Zatímco délka průměrného očního kontaktu ženy je při hádce dvanáct sekund, vy na ni pohlédnete jen tři sekundy. To ji samozřejmě vytočí do červených čísel, protože bude mít pocit, že ji neberete dostatečně vážně.

A mimochodem, za to, že nejsou nejlepšími posluchači pod sluncem, muži podle vědců nemohou. Vysoká hladina testosteronu totiž údajně zmenšuje oblast mozku zodpovědnou za zúčastněné naslouchání a empatii. Zapamatujte si to a použijte jako argument, až vám zase bude partnerka vyčítat, že se do ní nedokážete vcítit a vůbec ji neposloucháte.

Autor:
  • Nejčtenější

Sex před webkamerou. Společnost mě na tu práci připravila, říká umělkyně

Infiltrovala průmysl s erotikou před webovými kamerami, aby zažila prodej intimity za peníze na vlastní kůži. Přiznává,...

„Bolševický čaroděj“ řídil v Praze výzkum paranormálních jevů

Byl to takový český projekt Akta X. Desítky vědců i senzibilů zkoumaly od 60. let fenomény jasnovidectví či...

Premium

Oči umí prozradit lháře, alfasamce i týrané dítě, objasňuje psycholog

Psycholog neverbální komunikace Vladimír Svoboda vysvětluje, jak lze pomocí očí trestat malé děti, proč pohledům rozumí...

Velel jsem, osvobozoval, chlubil se politik. Pak promluvily archivy

Druhá světová válka znamenala zmatek a chaos je půdou pro lži. A díky tomu se mohl Douglas Stringfellow vybavit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Matka nevěsty jim zarazila svatbu, tak ženich vzal nůž a ubodal je

V lednu 1929 zuřily na Strakonicku mrazy, na jaké si ani ti nejstarší pamětníci nevzpomínali. Kdo nemusel ven,...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky
Premium

Šílenec s hlavou génia. Obávaný Unabomber unikal policii sedmnáct let

Vynikající matematik Ted Kaczynski alias Unabomber vyměnil zářnou akademickou kariéru za život v lesích. A ve jménu...

Sex před webkamerou. Společnost mě na tu práci připravila, říká umělkyně

Infiltrovala průmysl s erotikou před webovými kamerami, aby zažila prodej intimity za peníze na vlastní kůži. Přiznává,...

Vánoční tip pro odvážné. Dopřejte partnerce pleťovou masku z ptačího trusu

Má prosvětlit pokožku, rozjasnit ji, vyladit barevné tóny, dokáže ošetřit kůži zasaženou hyperpigmentací například...

Nemanželské děti nebyly trendem boháčů, ale nižších tříd, říká studie

Jakkoli je divadelní hry nebo romány spojují s pokryteckou a záletnou aristokracií, nemanželské děti byly častější na...

Najdete na iDNES.cz