Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Keith Haring: muž, který žil až příliš rychle

Jeho kresby připomínaly Čapka a jeho život Rimbauda. Jednu z největších postav kulturního kypění New Yorku 80. let zabil AIDS. Ale postavičky Keitha Haringa přežily a dělají radost dál.
Keith Haring: obrovský talent, nekonvenční život a předčasný konec

Keith Haring: obrovský talent, nekonvenční život a předčasný konec | foto: Profimedia.cz

Kdyby se držel rodinné tradice, skončil by u námořní pěchoty, ale místo toho se stal kreslířem a výtvarníkem, který zapůsobil jako zjevení. A jako zjevení taky brzy zapadl, když si ho vzala smrt, k níž vlastně směřoval.

Haringovi byli klasická americká rodina z maloměsta. Dům, auto a čtyři děti. Tři dívky a syn Keith. Odmalička byl jiný než oni. "Pamatuju si, jak jsme jeli na dovolenou někam k moři do New Jersey a jak jsme potkávali hippíky a stopaře," vyprávěl po letech. "Máma, holky a já s tátou, oba ostříhaní na ježka. Cítil jsem se jako nepřítel, jako někdo, kdo je na špatné straně zákopu."

Narodil se v roce 1958 a šedesátá léta prožil u televize. Rodiče se ničím nevymykali. Když volební štáb Richarda Nixona vyzval přívržence, aby na jeho podporu jezdili celý den se zapnutými světly, otec to samozřejmě udělal. O pár let později prodával syn trička s nápisy, že Nixon patří za mříže. To už byl i on hippíkem a křižoval Ameriku, aby dohnal, co zameškal. A nevyhýbal se drogám. Byla to jeho vzpoura, kterou se stavěl na zadní vůči spořádaným rodičům.

A kreslil. Vlastně to dělal od malička, protože kreslením komiksů se živil i Haring senior poté, co svlékl uniformu. Syn měl talent, ale ani v tomhle nechtěl jít v otcových stopách. K tomu, aby šel studovat na střední uměleckou školu, ho rodiče i učitelé museli přemlouvat.

Keith brzy došel k názoru, že pravdu měl spíše on. Jakmile zjistil, oč jde, nijak netoužil stát se kreslířem ani výtvarným grafikem. Zdálo se mu, že tihle lidé nejsou ze své práce zrovna šťastní. Dělají ji pro peníze, bez zájmu a teprve po "pracovní době" a jaksi bokem se věnují umění.

A tak ze školy utekl. Paradoxně právě tím se stal velkým výtvarníkem. Ale cesta k tomu byla klikatá.

New York táhne

Získal místo v pittsburském Centru umění. Byl vlastně jakýmsi údržbářem. Bílil zdi, po výstavách sádroval díry po obrazech a podobně. Aby si tu práci udělal zajímavější, maloval na zdi, teprve pak je celé natřel. Řediteli se to kupodivu líbilo. "Když někdo zrušil výstavu a najednou byl volný sál, nabídl mi, abych tam udělal výstavu vlastních graffiti. Rozumíte, pro mě to byla ohromná věc: bylo mi devatenáct a vystavoval jsem na nejlepším místě, jaké bylo v Pittsburghu k mání."

Jestli to byl průlom, pak přišel ještě jeden. Osobní. A velmi intimní.

Keith žil v té době s dívkou, která mu řekla, že je těhotná.

Najednou tady byla volba: buď se oženit a začít život, jaký měli jeho rodiče, stát se místním umělcem v Pittsburghu, nebo zkusit něco jiného. Bylo jasné, jak to popadne, protože věděl, že Pittsburgh ho neuspokojí.

Také ve vztazích chtěl zkusit něco jiného. Úplně jiného.

Začal totiž spát s muži. Následoval rozchod a velký zlom. Jediné místo, kam chtěl jít, byl New York.

Kreslil tam a brzy vzbudil velký zájem. Taky ze strany policistů.

Zářící dítě a další

To bylo tak: New York zažíval na přelomu 70. a 80. let vzrušující časy, z nichž se vynořili takoví umělci jako Jean-Michel Basquiat, Kenny Scharf nebo zpěvačka jménem Madonna. Ti začínající se přátelili s těmi už proslulými, jako byl třeba Andy Warhol. Každý dělal, co uměl.

Kulturní kypění. Yoko Ono, Keith Haring a Andy Warhol. S fotoaparátem Seann Lennon

Keith Haring si například všiml, že v metru jsou prázdné černé reklamní plochy. Vyběhl do papírnictví, koupil bílé křídy a začal na černé plochy kreslit. Jednoduché figurky dětí, pejsky, létající talíře, všechno, co pochytil z otcových komiksů a filmů Walta Disneyho.

Lidem se to líbilo. Dokonce hodně. Dávalo to metru život a kouzlo a úsměv. Jenže tady byli i policisté.

Párkrát ho zavřeli a chtěli ho stíhat, jako by byl sprejer. Ale byl tady háček: křída není sprej a dá se střít rukou. A tak jim Keith po nějaké době vyklouzl.

Přispěla k tomu i jeho popularita, o jeho kresbách se totiž psalo. Proto ho napadlo, že je umístí taky na placky, které si lidé připnou na trička a bundy. Mělo to úspěch, nosili je umělci i byznysmeni. Nejslavnější byla kresbička se jménem Zářící dítě: mimino na všech čtyřech, kolem něj paprsky. Bylo to milé a byl v tom optimismus a pohoda.

A taky úspěch. Krátce poté Haring otevřel svůj první obchod. Nad jménem nemusel přemýšlet, protože dělal pop-art, nazval ho Pop-Shop. Prodávala se tam trička, hračky, plakáty, placky a magnety s jeho kresbami. Prodával je levně. Ale jeho jméno získávalo na ceně, najednou prodal plátno za sto tisíc dolarů.

Výstavy šly jedna za druhou. New York, Paříž, Amsterdam, Londýn, Tokio, Neapol, Milán, Basilej, Rio de Janeiro, Bordeaux, Melbourne, Helsinky, Antverpy a tak dál. Kreslil na berlínskou zeď v dobách, kdy byla opravdu ještě součástí železné opony, na školy v Austrálii, nemocniční haly v Americe a na nahá těla krásných dívek. Ke stému výročí Sochy svobody sezval 900 dětí a vytvořil obrovskou nástěnnou malbu.

Sexuálně explicitní, i takové bylo prostředí newyorské umělecké avantgardy osmdesátých let. Odrazilo se to i v Haringových dílech. Tohle namaloval v lesbickém a homosexuálním centru v Greenwich Village.

"Můj obchod je jen rozšířením toho, co dělám v metru, bořím hranice mezi vysokým a populárním uměním," vysvětloval Haring.

Taky navrhoval vzhled hodinek Swatch a vytvořil kresby pro reklamní kampaň vodky Absolut či cigaret Lucky Strike, obaly desek či etiketu vína Chateau Mouton Rothschild. Zapojil se do kampaní proti cracku, který v té době ovládal a ničil newyorské ulice, či za osvětu kolem nemoci AIDS, která se v té době stávala další velkou metlou.

Jen v roce 1986 vyšlo o Haringovi přes čtyřicet článků. Jeho milé jednoduché kresby se objevovaly všude a staly se něčím víc než ikonou street artu. Ale o dva roky později, v době, kdy měl nejvíc našlápnuto, mu lékaři řekli, že i on má AIDS.

Nepřekvapilo ho to.

Let z kopce

Začátek 80. let, kdy se začal zabydlovat v New Yorku, byl totiž obdobím mejdanů a nevázanosti. Haring se přátelil nejen s Andy Warholem, ale taky s Michaelem Jacksonem, Madonnou, Yoko Ono, Bobem Dylanem, Davidem Bowiem, Iggym Popem či Boy Georgem.

Ušpinil se?

Na rozdíl od jeho kolegů z newyorské líhně Andy Warhola a Jeana-Michela Basquiata se na Keitha Haringa dívá umělecký svět poněkud skrz prsty. Mohou za to dva důvody, shrnuje v článku "Je Keith Haring podhodnocený?" server blouinartinfo.com: punc graffiti a to, že se snažil dostat svoje umění do společnosti. Za nálepku graffiti mohou jeho kresby v metru. Příliš zkomercionalizovaný pak Haring přijde obchodníkům s uměním proto, že svoje díla prodával příliš lacině běžným lidem. Zatímco Warholův aukční rekord je 71 milionů dolarů a nejdražší Basquiatovo dílo se prodalo za 26,4 milionu dolarů, Haringa sběratelé umění neocenili zatím "jen" na více než 2,5 milionu dolarů.

"Newyorská část East Village, kde jsme se hlavně pohybovali, úplně explodovala," řekl, když popisoval tu dobu. "Stěhovali se tam umělci z celé Ameriky. Všemožné nové věci se mísily, v muzice to byl punk a nová vlna. Bylo to úplně nespoutané."

Ale nespoutané byly také vztahy. "Dorazil jsem, když sexuální promiskuita vrcholila. Do města, kde byl každý bezuzdný, jsem přijel krátce po svém coming-outu. Měl jsem chuť experimentovat."

Za nějakou dobu to přišlo. "Bylo to moc špatné načasování. Nakazili jsme se, protože jsme nevěděli, že nějaká nemoc vůbec existuje. Když lidé začali být nemocní, nikdo nevěděl, odkud se to bere. A tak jsme netušili, že bychom se měli chránit."

Když bylo jasné, co nová nemoc znamená a jak se šíří, tušil, že je jen otázkou času, kdy bude muset k lékaři i on. "Po příjezdu do New Yorku jsem žil, jak jsem žil. Kdybych tu nemoc nedostal já, pak už by ji nemohl dostat snad nikdo."

Že je nemocný, se dozvěděl v roce 1988. Samozřejmě ho to změnilo. "Mnohem víc jsem si začal vážit života. Vnímal jsem ho mnohem víc než předtím. Hned na začátku jsem na ulici potkal známého, který na tom byl stejně, ale už delší dobu. Řekl mi, že je teď paradoxně možná šťastnější, než byl dříve. A já jsem tomu brzy porozuměl. Najednou jsem si začal vážit všeho tak, jak jsem to předtím neuměl. Každý den, kdy jsem vyšel z domova, ucítil příjemný vánek a uviděl oblaka na obloze, byl najednou neuvěřitelný. Náhle nebylo nic triviální. Přál jsem si, abych nemusel spát a neztrácel tím čas."

"Nejhorší je, že víte, že jednoho dne to skončí. Jsem absolutní workoholik. A moc se bojím, že jednou ráno se probudím a už nebudu moci pracovat."

Keith Haring zemřel 16. února 1990. Bylo mu 31 let. Jeho obrázky jsou pořád v oběhu a jsou pořád stejně milé.

Autor:
  • Nejčtenější

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

KVÍZ: Ironické, poučné, překvapivé. Znáte výroky známých osobností?

Poučí, pobaví, možná představí svého autora nebo autorku z neznámé strany. Některé jsou docela známé, jejich autora si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mystérium římských dvanáctistěnů. Artefakty trápí archeology i lovce záhad

Rituální předmět, hrací kostka, sofistikované zařízení, pouhá ozdoba… Nad významem oněch dvanáctistěnů si lámou hlavu...

Masturbace není náhoda. Má svůj přínos, naznačuje ho studie

Vyhlíží jako paradox, z evolučního hlediska působí jako neúsporná, rozmařilá, plýtvavá, nákladná aktivita. Aktuální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Divoký spánek chobotnice Costella. Měl noční můry z bitky, naznačuje studie

Tak normální chování chobotnic nevypadá, nezastírali vědci. Jejich exemplář jménem Costello se ve spánku začal kroutit,...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Masturbace není náhoda. Má svůj přínos, naznačuje ho studie

Vyhlíží jako paradox, z evolučního hlediska působí jako neúsporná, rozmařilá, plýtvavá, nákladná aktivita. Aktuální...

Mystérium římských dvanáctistěnů. Artefakty trápí archeology i lovce záhad

Rituální předmět, hrací kostka, sofistikované zařízení, pouhá ozdoba… Nad významem oněch dvanáctistěnů si lámou hlavu...

KOMENTÁŘ: Za chvíli vše bude v ženském rodě. Nedlužíme totéž i mužům?

Premium Slova, která existovala jen v mužském rodě, se upravují tak, aby mohla označit i ženy. V pořádku. Ale jak k tomu...

Diktátoři si chystali půdu a začaly se mrazit potraviny. Přesně před sto lety

Premium V roce 1923 začali vystrkovat rohy budoucí diktátoři a masoví vrazi. K politice přičichl Hitler, Mussolini už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...