Ledová zkáza: před 235 lety kry přemohly Karlův most

aktualizováno 
Byla to jedna z nejhorších ledových povodní v tuzemské historii. Prahu a další česká města zasáhla před 235 lety. Metr tlusté kry strhly i část Karlova mostu, připomíná článek týdeník 5plus2.

Tuhá zima dokáže udělat z Vltavy u Karlova mostu ledové pole. | foto: ČTK

V zimě na přelomu let 1783 a 1784 sevřel Evropu tak velký mráz, že se v ledovou plochu proměnily i jinak nepoddajné evropské veletoky. Střední Německo hlásilo 180 centimetrů sněhu, české nížiny pak kolem 60 centimetrů, hory dvojnásobek.

Podívejte se, co způsobila povodeň v roce 1890

„Začalo mrznout hned 1783 po svatém Martinu (11. listopadu – pozn. red.) a po Vánocích tak hojnost sněhu napadlo, že na rovině víc než 1 loket (60 centimetrů – pozn. red.) ho leželo a mrazy takový, že jich od 50 let staří nepamatovali,“ cituje kronikáře Velebila ze středočeského Městce Králové 57. ročník Meteorologických zpráv.

Zima byla taková, že zamrzly všechny sklepy, co jich po zemi bylo, a v nich i uskladněné potraviny. Mrazy zničehonic povolily 23. února. Po nich přišla obleva s denními maximy kolem osmi stupňů Celsia a vydatný déšť. Sníh se proměnil ve vodu, která se valila potůčky, říčkami i řekami. Jenže zem byla po měsících chladu tak promrzlá, že vodu skoro nepropustila.

Ledy, které byly mnohdy přes metr silné, pukaly a zacpávaly koryta řek. České země, ale i velká část Evropy, zejména Německo, čelily povodni, kterou nikdo nepamatoval.

Obří kry lámaly pilíře

Jazykovědci odvozují slovo únor od slova „nořiti se“, které odkazuje na to, že se během tání noří kry do vody. Právě kry onoho roku 1784 pustošily celá města. Voda v Plzni strhla během chvíle most i s dvaceti lidmi, kteří spoušť pozorovali. Utopili se. V Berouně bleskové noční potopě obyvatelé nevěnovali pozornost, až jim přitekla do příbytků a tekla kolem postelí.

Obrovskou spoušť napáchala Otava v Písku, Vltava ničila Český Krumlov, zatopila České Budějovice. A hnala se k Praze. Tam kulminovala 28. února. Zlověstné ranní dunění od Karlova mostu rozléhající se Prahou způsobovaly kry a klády z rozlámaných vorů narážející do pilířů.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Pod ocelově zataženou oblohou se najednou ozvala ohlušující rána, to jeden z obřích ledových bloků rozlámal osmý pilíř a část mostu se zřítila do hladového proudu. Náraz strhl i hlásku s pěticí vojáků, jejich životy v ledové Vltavě okamžitě vyhasly. Do vln se tehdy zřítil i kamenný anděl, těžká socha zůstala ležet u dna a o více než dvě stě let později ji v únoru 2004 vyzvedli potápěči, dnes je v muzeu.

Jak rychle ledová povodeň Prahu objala, tak rychle ji však také pustila. Už o den později se hladina vrátila do normálu. Zničené pražské ulice byly plné ledových ker a voda se zastavila těsně před Staroměstským náměstím.

Potopa ničila i další města, Mělník, Litoměřice nebo německé Drážďany. Podle některých historiků byla nejhorší od roku 1342, kdy ledová hradba roztátých ker v Praze doslova smetla tehdejší Juditin most.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jsem hravá a výstřední, přátelská a nekonfliktní, říká MOgirl Loo

Den zlepší i pouhý úsměv, říká Mogirl Loo.

Jejím dětským snem bylo prý užívat si život a mít kolem sebe přátele. „Zatím mi to jde,“ usmívá se MOgirl Loo.

Mával jsem mačetou a uvěřil na vúdú, říká český dědic trůnu v Nigérii

Vymoci si v Nigérii postavení a reputaci nebylo snadné ani pro královského...

Tátou kluka z Bruntálu byl nigerijský král. Poprvé se viděli, když bylo Obonetu Ubamovi 15 let. Po otcově smrti se...

Chceme víc sexu, říkají muži i ženy. Milostný život je přitom na ústupu

Toužíme po něm, ale schází nám. Podle výzkumů nás moderní život připravuje o...

Užíváme si méně sexu. A schází nám. Přes padesát procent žen a více než šedesát procent mužů by ho rádo mělo častěji,...

OBRAZEM: Tady všude jsem byla mrtvola. Britka fotí anti-selfie

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají...

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají anti-selfie britské umělkyně Stephanie...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

Další z rubriky

Kalendář Pirelli 2020 fotí poprvé Ital. Ve Veroně Romea a Julie

Roversiho snímky jsou křehké, s nádechem tajemství.

Proslavil se intimními, tajuplnými, nadčasovými fotografiemi, které spojují realismus s iluzí, prostý obraz s magií....

Ženy, pití, Tarzan a Old Shatterhand. Lex Barker by slavil 100 let

Old Shatterhand, postrach všech padouchů Divokého západu

Synek z bohaté rodiny, který zběhl k herectví. Veterán z druhé světové války ověnčený medailemi. Šarmantní muž, který...

KVÍZ: Jak dobře znáte pokrmy extrémní gastronomie?

Pavouka a podobnou havěť byste nikdy nevzali do úst? Gastronomie však zná i...

Některé vynikají velmi nestandardními ingrediencemi, jiné jsou výzvou pro specifickou přípravu. Další překračují etické...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz