Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Dražba kalendáře Pirelli na pomoc nemocným vynesla 70 tisíc korun

aktualizováno  15:13
Jsou půvabné, sexy, silné, osobité, inspirativní. Jejich postavy na fotografiích se přitom v kalendáři Pirelli pro rok 2023 prolínají s jejich vlastním životem. Unikátní dílo, v němž neschází Emily Ratajkowski nebo Sasha Pivovarova, se v aukci na iDNES.cz vydražilo za 70 tisíc korun. Pomohou onkologickým pacientům, dalšími financemi přispěje Nadace AGROFERT.

V napínavém finále aukce patřil poslední příhoz Lukáši Reinbergerovi z firmy Ribo, s.r.o. „Před Vánoci jsme chtěli podpořit dobrou věc, to bylo naší hlavní motivací,“ řekl iDNES.cz. Prozradil, že plán zúčastnit se aukce, jejíž výtěžek putuje na účet Masarykova onkologického ústavu v Brně, byl docela spontánní. „Komu bychom mohli přispět konkrétně, jsme řešili na dopolední poradě. Kolegyně navrhla, že se právě dnes koná charitativní aukce kalendáře Pirelli,“ popsal vítěz.

Peníze, které aukce konaná pod záštitou Nadace AGROFERT vynesla, Masarykův ústav využije na nákup antidekubitních matrací. „Proleženiny, dekubity, mohou vznikat v řádu minut, zabránit jim lze jen prevencí a správným polohováním. Antidekubitní matrace, jedna stojí šedesát tisíc korun, tak zajistí vyšší komfort pro pacienta, ale současně ušetří čas a fyzickou námahu ošetřujícímu personálu,“ uvedla mluvčí Masarykova onkologického ústavu Anna Svobodová.

Celková částka, kterou brněnský ústav obdrží, však bude vyšší. Aby suma dosáhla na nákup tří speciálních matrací, doplní ji příspěvek Nadace AGROFERT ve výši 110 tisíc korun. „Dnešní doba plná nejistoty ohledně budoucnosti charitě přirozeně nesvědčí. Tím větší poděkování si výherce i ostatní účastníci aukce zaslouží. A tím více jsme rádi, že i letošní aukce velmi konkrétním způsobem pomůže pacientům i personálu, který se o ně stará,“ řekla ředitelka Nadace AGROFERT Zuzana Tornikidis.

Na průběh aukce se podívejte tady

Hold krásné a silné ženě

Autorkou kalendáře je Emma Summertonová, která do něj pozvala celkem čtrnáct modelek. Oslavuje krásu, která je nesená ženskou kreativitou, vášní, talentem, sebevědomím. Hold ženě múze vzdává na fotografiích, v nichž se mísí erotično se silnými příběhy, realita s fantaskností.

Na začátku úvah, jak kalendář pro příští rok vystavět, přitom stály otázky, které se dívaly zpátky: „Kdo vlastně inspiroval mou práci? Z čeho při ní čerpám?“ Emma Summertonová se nejprve rozhodla, jak vysvětlovala při uvedení kalendáře v síni sídla firmy Pirelli v milánské čtvrti Bicocca, ohlédnout dozadu. Připomněla, že ji v její tvorbě mnohdy vedly ženy, které fotila. Svou silou, originalitou, výrazem, osobností.

Prohlédněte si kalendář Pirelli pro rok 2023

Tomuto tématu se rozhodla svůj kalendář věnovat. Chtěla každou modelku, kterou pozve před objektiv, představit i s jejím příběhem. Chtěla, aby dílo odpovídalo na otázky: „Jaká žena na mých fotografiích je? Odkud vychází a kam směřuje? Co ji pohání? Jak v tomto světě vidí sama sebe?“ První jména ji prý napadla docela brzy, chtěla však celý kalendář propojit jednotným tématem. Našla ho, vydání pro rok 2023 se rozhodla pojmenovat „Milostné dopisy múze“.

Výtěžek pro dobrou věc

Již tradičně půjde výtěžek z aukce na konto Masarykova onkologického ústavu v Brně, aby letos přispěl na nákup antidekubitních matrací. Předchozích jednadvacet ročníků charitativních aukcí kalendáře Pirelli na iDNES.cz vyneslo celkem téměř pět milionů korun.

Čtrnáct múz a čtrnáct konverzací

Každá ze čtrnácti modelek, které se nakonec na její soupisku dostaly, pro ni múzou je. „Vracím se však k etymologickým kořenům slova ‚múza‘. Původně totiž múza představovala zdroj, nejen inspiraci. Ztělesňovala samotné nadání, schopnost,“ líčí Summertonová.

Před objektiv pozvala modelky, jejichž život a aktivity pózování před fotoaparátem a chození po přehlídkovém molu přesahují. Kalendář do fotografií modelky vtahuje podle reality, svých rolí se jako múzy chápou s ohledem na to, čemu se kromě modelingu věnují ve skutečnosti.

Jako první prý Summertonové přišla na mysl Guinevere van Seenusová. Přirozeně, protože si v modelingu našla cestu i na opačnou stranu, její snímky otiskují světové magazíny. V kalendáři vystupuje jako Fotografka. Hned po ní do portfolia kalendáře Summertonová zařadila Sashu Pivovarovou, stala se Malířkou. To proto, že tvoří expresionistické obrazy, vystavuje a dočkává se uznalých recenzí. I další múzy se nabízely vlastně docela samy.

16. listopadu 2022

Kalendář otevřel dveře Lauren Wasserové. Zosobňuje Sportovkyni, ještě před modelingem se totiž naplno věnovala basketbalu a běhu. Summertonová ji však vykresluje dokonce v bojovnických konturách, a i to víc než sedí. Wasserová musela zápasit s vážnou nemocí, syndromem toxického šoku, který ji nakonec připravil o obě nohy od kolenou dolů. Nenechala se zlomit, ani depresemi, ani posttraumatickou poruchou. „Rozhodla jsem se to vše brát jako výzvu. Nikdy jinak, i když mi bylo nejhůř,“ uvedla pro Xman.cz v Miláně. A bojuje dál, vede kampaně proti používání nebezpečných plastů, právě ty, v menstruačním tamponu, totiž její nemoc zavinily.

Jako Techno-vědkyni kalendář zvěčňuje Karlie Klossovou, Emily Ratajkowski je Spisovatelkou, Cara Delvingne Umělkyní, Bella Hadidová Vílou. Lila Mossová vstoupila do postavy Věštkyně, Adwoa Aboahová do Královny, Kaya Wilkinsová do Hudebnice. Do Vypravěčky se vpisuje Precious Lee, Ashley Grahamová se našla v Aktivistce, Adut Akechová se představuje jako Lovkyně snů, He Cong jako Žena – mudrc.

Všechny ženy do svých postav promítly své vlastní zájmy, aktivity, vášně, Summertonová je ovšem podtrhuje, posunuje, snově s nimi manipuluje. „Hranice mezi rolí, kterou modelky hrají, a tím, čím jsou ve skutečnosti, není na mých snímcích jasně definovaná. Všechno se mísí dohromady, aby byly výsledkem fotografie, které opěvují magický realismus,“ líčí Summertonová.

Její přístup nedodržuje separaci mezi fotografkou jako dirigentkou a modelkou jako objektem. Summertonová vždy zdůrazňuje, že její fotografie jsou výsledkem konverzace jí, týmu i modelky. Fotografie pro kalendář se staly pódiem, na němž se může předvést širší svět každé ze čtrnácti žen, její aktivita, poselství a hodnoty. „Svoboda tvorby, volby a uměleckého rozhodování je u kalendáře Pirelli ve srovnání s mnoha jinými projekty nevídaná,“ shrnula Guinevere van Seenusová.

Emma Summertonová se stala pátou ženou, která kalendáři Pirelli vtiskla svůj rukopis. Její „Milostné dopisy múze“, prostoupené květinovými motivy a zvířaty, jsou devětačtyřicátým ročníkem kalendáře.

První edice kalendáře vyšla v roce 1964. Fotografem byl Robert Freeman, který se proslavil portrétními snímky skupiny Beatles. Kompletních 46 vydání nese rukopis celkem 36 prestižních fotografů, devět z nich dostalo šanci vytvořit hned po dvou ročnících. Kalendář Pirelli je tradičně určen společenské elitě, významným zákazníkům, slavným osobnostem i hlavám států. Mezi jinými ho dostávají i královské rodiny Velké Británie a Španělska.

Kalendář na trh vstoupil jako klasický pin-up produkt, postupně však vyzrával – a především reflektoval duch doby. Poslední roky byly ve znamení invence na rovině obsahu, formy a zejména poselství.

Autor:
  • Nejčtenější

Najednou je problém procházka i pití kávy. Reportér si zkusil život s kily navíc

Premium Zkratka STOB znamená stop obezitě. Označuje se jí společnost odborníků na změnu životního stylu. Lékaři, psychologové,...

Poklady pod Prahou. Město dělili na část pro živé a pro mrtvé, líčí archeolog

Premium Archeolog a ředitel ústavu Archaia Vojtěch Kašpar už přes třicet let jezdí po místech, kde mají vyrůst nové stavby, aby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Existují případy, kdy se sám dorovnal prst, popisuje biolog lidskou regeneraci

Premium Čolkovi doroste utržená noha nebo vypíchnutá čočka v oku, rybám dorůstají ploutve. Profesor Jaroslav Petr popisuje, že...

Kořeny antisemitismu. Covid neskončil, ale už za něj mohou Židé, říká expert

Premium Na 27. ledna připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát při té...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

OBRAZEM: Kladiny a nacionalismus. Turnverein míchaly sport a politiku

Pečovaly o silná a mrštná těla, pěstovaly kult kamarádství, učily vytrvalosti a disciplíně. Jenže nejen to. Německé...

Žil v biblickém Jerichu. Technologie teď dala muži tvář

Byla jednou ze slavné skupiny sedmi lebek z Jericha, které byly obaleny sádrou a v očních důlcích měly vsazené mušle....

OBRAZEM: Fotosoutěž nabízí i masožravou květinu a její oběti mloky

Chce představit krásu, magii, dokonalost přírody, kterou bychom bez obřího zvětšení přehlédli, neviděli. Soutěž...

Uprchlí otroci jako dobyvatelé Panamy. Odhalení upravuje dějiny

Španělé byli výkonnými uchvatiteli Jižní Ameriky, jejich koloniální nadvláda byla záhy stabilní a úplná. Vzpoury a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...