Kalendář Pirelli pro rok 2020 koncipoval Paolo Roversi jako konkurz pro roli Shakespearovy Julie. Jeho objektiv zachytil i umělkyni Rosalíu. | foto: Alessandro Scotti/Pirelli

Dražba kalendáře Pirelli vynesla 111 111 korun, půjdou na léčbu rakoviny

  • 43
Je uměleckým dílem, které zachycuje tep doby. Prestižním objektem, který se rozdává vybraným. Jeho vydání pro rok 2020 vychází ze shakespearovského motivu Julie, kalendář Pirelli v ní skrze devět modelek hledá lásku, krásu a sílu. Jeden jeho exemplář jste dražili na iDNES.cz. Kalendář za částku 111 111 korun získala firma IMPORTO.cz.

Motivem dražebního zápolení letošního vítěze byly charitativní ohledy. „Účastnili jsme se s cílem poslat peníze Masarykovu onkologickému ústavu,“ uvedl po finálovém přihazování, které aukci prodloužilo o více než třináct minut, Petr Bouša z firmy IMPORTO.cz. 

„Kalendář se nám dlouhodobě líbí a každý rok se snažíme přispívat na charitu, letos se tedy obojí protnulo,“ poznamenal s tím, že částka, k níž se aukce vyšplhala, byla v limitech rozpočtu, který firma na dražbu vyčlenila. A jaké plány má s kalendářem samotným? „Vím, že předchozí opakovaný výherce kalendář vždy věnoval brněnskému ústavu. Je to jistě jedna z variant,“ nastínil Petr Bouša. 

Nahlédněte do kalendáře Pirelli pro rok 2020

Ústav peníze použije k nákupu speciální ortopedické vrtačky pro oddělení radiologie. „Jsme velmi rádi, že se i letos mohla aukce uskutečnit. Vrtačka stojí zhruba tři sta tisíc korun, k výtěžku na ni přidá peníze náš ústav,“ řekla po aukci tisková mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová. 

Aukce kalendáře pro rok 2020 dosáhla zcela stejného výtěžku jako loni. Tehdy však kalendář za částku 111 111 korun získal Radek Grill z firmy www.NejlevnejsiPNEU.cz, dlouholetý účastník a mnohonásobný výherce dražeb kalendáře Pirelli na iDNES.cz. Letos tedy byla jeho vítězná dražební série narušena.

Již tradičně se aukce konala pod záštitou Nadace Agrofert. „Jsem moc ráda, že se kalendář podařilo vydražit za částku, která významně přispěje k léčbě pacientů s onkologickým onemocněním. Děkuji výherci dražby, zejména před Vánoci je to krásný dar ve prospěch dobré věci,“ prohlásila po aukci Zuzana Tornikidis z Nadace Agrofert.

Podívejte se na průběh aukce kalendáře Pirelli 2020

Obsáhlé dílo, které má podobu knihy o 132 stranách s 58 černobílými i barevnými fotografiemi, zachycuje všechny polohy postavy Shakespearova klasického nadčasového dramatu skrze devět výrazných ženských osobností. „Hledal jsem ženy, které nebudou jen krásně vypadat před objektivem. Ženy, které v sobě nesou výraz, charakter, hodnoty, zaujetí,“ líčí fotograf kalendáře Paolo Roversi.

Jeho Julii zpodobňují ve velkorysém kalendáři britské herečky Emma Watsonová, Claire Foy a Mia Gothová, americké herečky Yara Shahidi, Kristen Stewartová a Indya Moore, čínská zpěvačka Chris Lee, španělská hudebnice Rosalía i fotografova dcera, francouzsko-italská umělkyně Roversi.

Každoroční dražba ve prospěch vážně nemocných

V Česku je kalendář Pirelli již dlouhou tradicí spojen se serverem iDNES.cz, na němž se od roku 2002 každoročně koná dražba, jejíž výtěžek putuje na konto Masarykova onkologického ústavu v Brně. Letos se internetová aukce uskutečnila na iDNES.cz již po devatenácté. I letošní výtěžek poputuje do brněnského ústavu. „Vrtačka zrychlí výkony lékařů, zpřesní je a rozšíří možnosti terapie,“ uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Loni šly peníze, které aukce vynesla, na koupi aeroskopu, přístroje k vyhodnocování čistoty vnitřního ovzduší například v laboratořích nebo na operačních sálech. Dražba v roce 2017 ústavu přispěla na infuzní pumpy pro protinádorovou chemoterapii, předchozí ročníky aukce podpořily například rozvoj oddělení magnetické rezonance či kryochirurgie, posloužily na nákup ozařovacího lůžka.

Výrazné ženy v působivém příběhu

Roversi své dílo i proces, který k němu vedl, nazval „Hledání Julie“. „Pátral jsem po ženách rozdílného původu, různých zázemí a kultur, s odlišnou životní cestou,“ dodal. „Julie je v každé ženě, bez ohledu na věk, barvu pleti, na kontinent,“ řekl Roversi při uvedení kalendáře v italské Veroně.

Vysvětlil přitom, že angažmá devíti žen bylo pro zachycení Julie potřeba. Shakespearovo dílo totiž sleduje na půdorysu pouhých čtyř dní přeměnu naivní dívky unášené na oblacích lásky v silnou, tvrdou ženu, která hájí nárok na svou životní volbu proti všem. „Nevinnost se v Julii mísí se sílou, krásou, něžností a kuráží,“ soudí Roversi.

Protagonistky kalendáře všechny polohy pokrývají. Přisuzoval jim fotograf úlohy, vedl je k nim? Na veronské vernisáži zdůraznil, že ne. „Nejsem dirigent, který pracuje podle plánu. Nebylo to tak, že bych řekl, že Kirsten bude hrát tuto polohu, Emma onu. To není můj styl. Jsem flexibilní, sázím na kouzlo momentu. Překvapení hrají v mém přístupu k práci důležitou roli, a tento projekt jich přinášel spoustu,“ uvedl. Výsledek vyšel z osobního vkladu jednotlivých protagonistek a jejich souhry s Roversim. 

Ženy přitom byly mistrovskému fotografovi výraznými protějšky. Herečka a aktivistka Yara Shadidi podporuje účast mladých lidí na politickém dění a prosazuje, stejně jako Emma Watsonová, práva žen. Indya Moore je první transgenderovou modelkou, která dosáhla na přehlídková mola předních značek. Aby si obhájila svou cestu, musela přitom ve čtrnácti letech opustit rodinu. Dnes patří podle magazínu Time mezi sto nejvlivnějších lidí světa.

Modelka a herečka Kristen Stewartová se tématu nenaplněné lásky dotkla už ve filmu Stmívání, kdy se jako Bella Swanová marně snaží o milostný vztah s upírem Edwardem. V osobním životě je dokladem, že láska a intimita může mít proměnlivou podobu – nepovažuje se totiž za heterosexuálku, homosexuálku ani bisexuálku. „Oddat se někomu jinému je, myslím, nejsilnější věc, kterou můžete udělat,“ soudí Kristen Stewartová a doplňuje: „Jsem velkou obhájkyní postavy Julie. A Julie jsou všude, docela všude. Rovněž si myslím, že jsem jak Julie, tak Romeo.“

Herečka Mia Gothová na pomyslný Roversiho casting přišla například se zkušeností z filmu Nymfomanka Larse von Triera, která prozkoumává erotické mánie její hrdinky. Roversi do kalendáře Pirelli uvedl i herečku Claire Foy, jež ztvárnila například Lisbeth Salanderovou, která v detektivce Stiega Larssona bojuje proti misogynii. Ona sama musela vyhrát nad zákeřnou nemocí – v osmnácti letech jí lékaři diagnostikovali nádor na oku. Zpěvačka Rosalía spojuje flamenco, hip hop, elektroniku a R&B, Chris Lee je přední tváří čínské populární hudby a zakladatelkou nadace, která již pomohla desítkám tisíc dětí s leukémií.

K osmi ženám, které se v Roversiho ztvárnění Julie o její roli ucházejí, fotograf připojil i svou dceru, umělkyni a někdejší modelku Stellu. Na rozdíl od ostatních protagonistek kalendáře ve filmu, který fotografie doprovází, nemluví. „Mlčí, je jako nedostižný sen, který tady ve veronských ulicích pořád je, ale stejně ho budeme hledat navěky,“ poznamenal fotograf.