Poradna: Jsem zamilovaný do kamarádovy přítelkyně

aktualizováno 
Zamiloval jsem se do partnerky svého dobrého kamaráda. Ona zřejmě nic netuší a já nevím, jestli jí mám o svých citech říct, píše čtenář Tomáš.

Zvažovat je potřeba pečlivě. Vyjevené city totiž mohou ukončit komunikaci nejen s kamarádovou partnerkou, ale i s ním. | foto: Profimedia.cz

Milá Báro,

píši vám s problémem, který řeším už několik měsíců. Zoufale jsem se zamiloval do přítelkyně svého dobrého kamaráda Martina, s nímž se známe už z gymplu (mně je 35 let). Přibližně před rokem začal chodit s Terezou, která je zosobněním mé představy o femme fatale. Krásná, sexy baba, chytrá, vtipná, milá, s obrovským rozhledem a kromě toho kariérně úspěšná. Prostě sen každého chlapa. Když spolu začali chodit, měl jsem vztah s jinou ženou a často jsme se stýkali ve čtyřech.

Postupem času jsem zjistil, že si s Terezou rozumím a až neuvěřitelným způsobem se doplňujeme a shodujeme. Už dávno nejsem žádný puberťák, takže dokážu rozpoznat chvilkové poblouznění od skutečné přitažlivosti. Časem jsem se se svou tehdejší partnerkou rozešel, protože náš vztah už stejně dlouho neměl šťávu a já jsem stejně většinu času myslel na Terezu (dospělo to tak daleko, že jsem si ji dokonce představoval i při sexu). Konce svého vztahu nelituji, protože stejně neměl žádnou perspektivu.

Jenže teď je otázkou, co dál? Na jednu stranu si nedokážu představit vedle sebe kohokoli jiného než ji, na druhou stranu se jí to ale bojím říct. Myslím, že je jí se mnou dobře a má mě ráda, ale nevím, jestli je do mě zamilovaná. Nikdy jsme o tom spolu nemluvili, takže můžu usuzovat jen z toho, jak se ke mně chová. Další problém je samozřejmě Martin. Na rovinu můžu říct, že kdybych měl volit mezi ním a Terezou, určitě bych si vybral ji. Ale samozřejmě bych o něj jako o kamaráda nerad přišel, kdyby to mezi ní a mnou neklaplo.

Takže se ptám: Volila byste raději možnost říct jí to a riskovat, že to vyzradí Martinovi a já je ztratím oba, nebo se mám dál trápit se svým tajemstvím sám? Případně, mám se svěřit Martinovi, než to praskne samo?

Díky za názor,

Tomáš

Tomáši,

děkujeme vám za dopis. Chápu, že vaše situace a zejména pocity rozpolcení jsou velmi nepříjemné, vyčerpávající a depresivní. Z vašich slov je současně patrné, že ačkoli je to pro vás obtížné dilema, přistupujete k situaci zodpovědně, promýšlíte možné důsledky svého rozhodnutí a nechcete se ukvapit. Pokud však od naší poradny očekáváte jasnou radu, zda máte kamarádově přítelkyni své city vyjevit, či nikoli, musím vás zklamat. Nikdo na světě vám nedokáže říci, jak se vyvine situace, ať zvolíte to, či ono řešení.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Vzhledem k tomu, že nevíte, co k vám dotyčná žena cítí, bych vám však spíše doporučovala s případným vyznáním vyčkat. Mezi kamarádskou sympatií a zamilovaností, pro kterou je člověk ochotný opustit svůj stávající vztah, je velký rozdíl. Jak správně podotýkáte, pokud vaše city nebudou opětovány, velmi pravděpodobně ztratíte oba dva.

Zkuste proto spíše na nějakou dobu omezit styky se svým kamarádem i Terezou. Získáte tak od situace větší odstup a možná dáte Tereze možnost, aby si uvědomila, že jí vaše přítomnost chybí. Možná také, i když se vám to teď jeví jako nepravděpodobné, s odstupem zjistíte, že jste schopen se od ní odpoutat víc, než jste si původně myslel. Nebo se naopak utvrdíte v tom, že bez ní skutečně nemůžete být, a získáte tak rozhodující motivaci svěřit se jí se svými city.

Varianta, že byste se svěřil svému kamarádovi, se mi jeví jako nejméně šťastná. Dokud mezi vámi a onou ženou k ničemu nedojde (ať už fyzickému, nebo k projevení citů), není důvod ohrožovat vaše přátelství. Pokud se mu totiž se svou zamilovaností svěříte, nedáváte mu příliš možností, jak může na stávající situaci reagovat. Velmi pravděpodobně tak dojde jen k ochladnutí vašich vztahů a minimalizování kontaktů. Spíše se snažte utřídit si myšlenky sám v sobě, získat odstup a případně vyčkat, jak se bude situace dál vyvíjet. Přeji vám hodně štěstí.

Psycholožka Bára

Autor:

Nejčtenější

Jsem hravá a výstřední, přátelská a nekonfliktní, říká MOgirl Loo

Den zlepší i pouhý úsměv, říká Mogirl Loo.

Jejím dětským snem bylo prý užívat si život a mít kolem sebe přátele. „Zatím mi to jde,“ usmívá se MOgirl Loo.

Za radostí a rozkoší. Řádová sestra uprchla z klášterní nudy, říká archiv

Svůj život v benediktinském klášteře středověká Johanka ukončila v roce 1318...

Není to jen příběh o touze po tělesném chtíči. Je to příběh o vzdoru, nepřizpůsobivosti, síle. V době, kdy si ženy...

Mával jsem mačetou a uvěřil na vúdú, říká český dědic trůnu v Nigérii

Vymoci si v Nigérii postavení a reputaci nebylo snadné ani pro královského...

Tátou kluka z Bruntálu byl nigerijský král. Poprvé se viděli, když bylo Obonetu Ubamovi 15 let. Po otcově smrti se...

I láska k přírodě prochází žaludkem. Invazivní druhy končí v USA na talíři

Enviromentální gastronomie. Nebo gastronomický enviromentalismus? Ochrana...

Symbolem ochrany přírody se stalo vegetariánství. V mnoha ohledech právem. Konzumaci masa však není třeba zavrhovat....

OBRAZEM: Tady všude jsem byla mrtvola. Britka fotí anti-selfie

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají...

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají anti-selfie britské umělkyně Stephanie...

Další z rubriky

Poslat kulky do laborky? Té filmové hlášce se smějeme, říká policista

Kriminálky zcela věrné realitě by byly pro diváky nuda, říká Jaromír Badin.

Rychlé akce, geniální práce expertů i počítačů. Život seriálových kriminalistů je hodně dramatický, ovšem k realitě má...

Skrytá poselství: američtí zajatci ponížili věznitele vztyčenými prostředníčky

Na tomto snímku vztyčil prostředník Rizalino L. Aluague, druhý zprava v dolní...

Přežít v izolaci a nezbláznit se, nepodlehnout nátlaku a mučení, vytrvat. Zdolat takovou životní zkoušku je o něco...

Oslavoval sex, pil. Orgasmus je lidské právo, hlásal bývalý mnich

Život a dílo Gendüna Čhöphela je dokladem, že kritická osobnost si prosadí...

Zběhl od mnišského života, aby četl staré indické texty a měl co nejvíc sexu. A bujarý, smyslný život zaměřený na...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz