Jarní únava: jak ji zvládnout

aktualizováno 
Jaro v plném proudu, všichni se tváří, že mají energie na rozdávání, ale vy máte problémy přinutit se vůbec vstát z postele. Pátrali jsme, co je příčinou jarní únavy a jak s ní můžete zatočit.

Jarní únava dá zabrat. | foto: Profimedia.cz

Příčiny jarní únavy a výkyvů nálad zatím nejsou úplně jasné a odborníci mají hned několik teorií, proč se s příchodem paprsků jarního slunce cítíme jako pod sedativy. Například podle studie z roku 2011 jarní výkyvy nálad přímo souvisí s alergií, která u řady lidí propuká v plné síle právě na jaře. Podle jejích autorů se u alergiků mnohem častěji vyskytují pocity smutku, letargie, únava i problémy se spánkem.

Navíc se prokázalo, že alergie zhoršuje průběh symptomů u lidí, kteří trpí depresí. A právě ochromující únava je jednou z typických charakteristik deprese. Autoři studie navíc upozorňují na to, že mezi dubnem a červnem se vyskytuje největší počet sebevražd. Připočtěte si k tomu ještě vedlejší účinky antihistamik (léků užívaných na alergii), k nimž patří otupělost, spavost a poruchy koncentrace, a dostanete dokonalý obrázek jarní únavy.

Podle jiné teorie má únava hormonální původ. V průběhu zimních měsíců reaguje naše tělo na chlad a nedostatek světla snížením tělesné teploty, zvýšením krevního tlaku a zvýšenou produkcí spánkového hormonu melatoninu. Spolu s jarním sluncem dochází k hormonálním a metabolickým změnám.

Tělesná teplota stoupá, krevní cévy se rozšiřují a krevní tlak klesá. Místo melatoninu začíná stoupat produkce hormonu serotoninu. Jarní únava je pak jakousi "kocovinou" po zimním režimu. Všechny tyto změny organismus vyčerpávají a adaptace může, podle odborníků, trvat od dvou týdnů do jednoho měsíce. Ještě další teorie tvrdí, že jarní únava je důsledkem vyčerpaného imunitního systému, který je po zimních měsících oslabený.

Odlehčený jídelníček, pohyb a voda

Kromě ochromující únavy se k problémům typicky přidává podrážděnost, nespavost, apatie a nechutenství, což se samozřejmě odrazí na vaší výkonnosti. Jarní únava obvykle odezní sama během několika týdnů (pokud obtěžující příznaky trvají déle než měsíc, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, protože v tom případě se velmi pravděpodobně jedná o jiné onemocnění), jestliže však nehodláte čekat a chcete její průběh maximálně zmírnit, nejste v tomto ohledu bezmocní. Soustředit byste se měli především na změny životního stylu.

V první řadě byste měli změnit svůj jídelníček, odlehčit ho a zařadit do něj co největší množství ovoce a zeleniny. Pokud už teď protáčíte oči nad obligátním a poněkud nepopulárním doporučením, měli byste vědět, že neexistuje příhodnější období ke změně jídelníčku než jaro. Tvrdí to alespoň studie z letošního roku, jejíž výsledky citoval například magazín The Daily Meal. Podle ní představují stoupající teploty a pěkné počasí pro většinu lidí silnou motivaci k méně kalorickému a lehčímu stravování. Její autoři zjistili, že zatímco v zimním období mají lidé tendenci stravovat se spíše v restauracích a konzumovat těžká a kaloricky vydatná jídla, na jaře preferují lehčí jídla vlastní výroby.

Odborníci zdůrazňují význam dostatečného přísunu ovoce a zeleniny v boji proti jarní únavě, protože váš organismus je po zimě (kdy přirozeně konzumace čerstvého ovoce a zeleniny klesá) vyhladovělý. Pokud se vymlouváte na to, že nemáte čas připravovat si denně do práce čerstvý salát nebo obíhat trhy, stačí, když každý den ráno zahájíte snídani jedním jablkem. Váš organismus vám poděkuje.

V rámci detoxikace svého trávicího systému vynechte bílé pečivo, smažené pokrmy a rychlé občerstvení, místo nich zařaďte do jídelníčku luštěniny, celozrnné pečivo, ryby, drůbeží maso a co nejvíc ovoce a zeleniny. Povzbudíte tak svůj metabolismus a "vyčistíte" trávicí systém. Nezapomínejte ani na pitný režim, měli byste vypít alespoň dva litry vody.

Neocenitelnou službu vám prokáže i tělesný pohyb. Stačí třicet minut denně, aby se vyplavily endorfiny a zajistili jste si tak lepší náladu a příliv energie. Pravidelným pohybem navíc zlepšíte svůj spánek, přičemž nespavost patří k dalším typickým příznakům jarní únavy. Pokud máte možnost, dopřejte si také saunu nebo se alespoň pravidelně sprchujte studenou vodou. Vzhledem k tomu, že na slunci klesá produkce utlumujícího hormonu melatoninu a naopak stoupá množství serotoninu, snažte se vystavovat jeho paprskům co nejvíc.

Autor:

Nejčtenější

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

Najdete na iDNES.cz