Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Jak se vymítá ďábel v Česku

  10:00
Někde tam venku číhá satan. Co o něm vědí a co skrývají skuteční církevní exorcisté? Seznámíme vás s českým bojovníkem s peklem.

Profesi exorcisty zjednal reputaci snímek Vymítač ďábla, zdaleka však nepatří jen na filmová plátna a do historie. | foto: Profimedia.cz

Setkání s vymítačem

Otec Vojtěch sedí proti mně, oblečený v hnědé mnišské sutaně. Když vypráví, růženec na krku se mu lehce pohupuje.

Na zdi nad námi visí rozměrný krucifix, dramaticky nasvícený slunečním světlem, které dopadá z vysoko umístěného úzkého okna. Ponuré šedivé zdi a antikvární kousky nábytku v místnosti dotahují atmosféru k dokonalosti.

Otec Vojtěch nechce zveřejnit své pravé jméno. Nepřeje si ani, abychom uvedli název jednoho z pražských klášterů, kde přebývá s dalšími bratry svého řádu.

Má obavu, že by mu na dveře začali bušit pomatení a psychicky nemocní jedinci, jak se to už kdysi stalo, když své jméno a poslání v rámci služby lidstvu prezentoval veřejně.

Otec Vojtěch je bývalý církevní exorcista pověřený biskupem k provádění rituálu vymítání ďábla.

Rituály a praktiky spojené s vyháněním ďábla chutnají spíše po temném středověku a v obecném povědomí mají své místo někde v hluboké historii katolické církve.

Skutečnost je ale jiná: nejvyšší církevní hodnostáři pověřují exorcisty zvláštní  pravomocí vykonávat takzvaný velký exorcismus do dnešních dní.

Abychom však nemluvili jen o římskokatolické církvi: svým způsobem se s posedlostí ďáblem, zlými duchy a démony vypořádává každé náboženství. Od šamanismu přes islám a buddhismus až po taoismus.

Výjimkou jsou pouze hinduisté, kteří považují posednutí za svatý stav, kdy do dotyčného krátkodobě vstupuje bohyně Kálí. Své posedlé dokonce vzývají a modlí se k nim.

Posedlost ďáblem je vzácný úkaz

Každý z nás alespoň zevrubně ví, jak takové neošizené posednutí ďáblem vypadá.

Představy laické veřejnosti o exorcismu ovlivnil hlavně kultovní americký horor Vymítač ďábla z roku 1973.

Následně pak vznikla spousta více či méně podařených strašidelných filmových kusů, které se klasickým snímkem, natočeným údajně podle skutečné události z amerických 40. let, inspirovaly.

Projevy nepřirozené síly, křečovité epileptické záchvaty, ruce a nohy v pozicích překračujících možnosti lidského těla, neovladatelné obscénní výkřiky a gesta, používání neznámých a prastarých jazyků, telekineze, filmaři oblíbené dávení cizích předmětů, které se z ničeho nic objevily v žaludku.

Vypadají záchvaty člověka posedlého ďáblem skutečně právě takhle?

Otec Vojtěch Vymítače ďábla pochopitelně viděl, stejně jako mnoho dalších šťavnatých hororů s touto tematikou.

Exorcismus ve skutečnosti

Takhle vypadá reálné "vymítání ďábla": Mexiko

Evidentně nestuduje jenom staré latinské svitky, orientuje se i v moderně: zná tedy bujný světský pohled na věc, který se hned od začátku našeho rozhovoru snaží uzemnit.  

"Případy skutečného posednutí ďáblem jsou velmi vzácné, sám jsem jich zažil za své působení jen několik," vysvětluje, jak to mezi nebem, zemí a peklem chodí. "Ani počet pověřených exorcistů u nás není nijak velký, vlastně jich znám z celé republiky jenom pár."

Sám jsem vypátral ještě jednoho činného exorcistu na jižní Moravě, zkušenosti s tímto oborem prý má i pražský biskup Václav Malý, jeho sekretář však vzkázal, že na toto téma biskup nechce mluvit.

I otec Vojtěch s rozhovorem souhlasil jen po dlouhém přemlouvání a jeho odpovědi jsou velmi mlhavé, vyhýbavé a neurčité.

Zdůrazňuje hlavně, že posednutí samotným ďáblem je opravdu velmi vzácný jev. Nic, co by církev řešila denně jak na běžícím pásu.

A právě jenom při zjištění, že člověka skutečně posedl samotný ďábel, dochází k praktikování vysokého exorcismu nejtěžšího kalibru.

"To nejdůležitější je hned na začátku úspěšně rozlišit mezi posednutím temnými silami a mnohem častější duševní nemocí. Mnozí z těch, kteří si myslí, že se jich zmocnil démon nebo ďábel, jsou psychicky nemocní lidé, kteří potřebují pomoc psychiatra, ne exorcisty."

O spolupráci s lékaři, psychology a psychiatry mluví otec Vojtěch jako o naprosté samozřejmosti.

Vždy je nutné nejprve stoprocentně vyloučit možnost duševní choroby… Až poté může nastoupit svatá síla.

Na koho ten ďábel sedá

Dříve obecně vzato platilo, že ďábel posedne toho, kdo zhřešil. To byl samozřejmě  dost všeobjímající pojem, neboť hřešil pochopitelně úplně každý a ve zpovědnicích býval rušný provoz.

Ďábel navíc ovšem dosáhl i na duše čisté jako lilium, a to třeba prostřednictvím působení čarodějnic.

Zkrátka, nikdo si nemohl být jistý. Ďábel prý dokonce dokázal ovládnout i některé staré křesťanské světce.

Jak zkušení okultisté, tak kněží se víceméně shodují na tom, že snadným terčem temných sil mohou být lidé, kteří si nezodpovědně zahrávají s jinými sférami, astrálnem, tajemnem, pojmenujte to, jak chcete.

Všichni amatérští vyvolávači duchů, spiritistická média, satanisté, čarodějníci se při svých seancích a lehkomyslných okultních praktikách otevírají a nabízí bytostem, které se jenom třesou, aby se na ně mohly přilepit.

Jak vzít zlo pod krkem?

Už Nový zákon je plný rad, jak se ubránit zlu. Sám Ježíš Kristus měl vymítání v malíčku, démony vyháněl po celých zástupech a i jeho apoštolové sepsali spoustu užitečných ponaučení, jak se chovat a postupovat při kontaktu s temnými silami.

Dodnes tvoří exorcismus součást souhrnné katolické nauky a liturgie. Teorie ho rozděluje na "malý" a "velký".

Malý exorcismus má svoje místo například při křtu, kdy se kněz zříká všeho zlého. Velký exorcismus, mistrovské umění boje s ďáblem, je vyhrazen právě jen pověřeným církevním vymítačům.

Exorcismus nebo dějiny satanismu se dokonce dají studovat na Vatikánské univerzitě – a kupodivu jde o obor relativně mladý, otevřený pro studenty teprve nedávno.

Doplňkovými předměty jsou i psychologie a právo, což potvrzuje slova otce Vojtěcha o propojení exorcismu s lékařskou vědou a dalšími odvětvími.

Několik knih věnujících se výhradně problematice vymítání nezvaných bytostí z těla ven vyšlo i u nás. Jsou k dostání ve specializovaných křesťanských knihkupectvích a vydalo je většinou Karmelitánské nakladatelství.

Otec Vojtěch vytahuje z masivní knihovny omšelé věkem na ukázku například dílo proslulého italského kněze Gabriela Amortha Exorcista vypráví – Zkušenosti z boje proti zlu.

Je to opravdu takový masakr?

Jak už jsem říkal, otec Vojtěch je v rozhovoru velmi vyhýbavý. Nebýt úcty k duchovnímu, vlastně řeknu, že kličkuje jak zajíc pod těžkou palbou myslivců.

Je to očividně zkušený rétor, jak už studovaní kněží bývají, mluví mírně, klidně a vyrovnaně, na tváři má pořád lehký vlídný úsměv.

V jeho očích, lemovaných vráskami, je ovšem hloubka a tvrdost. Možná si to celé příliš dramatizuji pod vlivem klášterní atmosféry a samotného probíraného tématu, ale připadá mi, že z prošedivělého muže naproti mně sálá velká morální a duchovní síla a poznání. Že tenhle otec pravdu ví.

Úplně mám před očima napínavou filmovou scénu, ve které laskavému a dobromyslnému otci Vojtěchovi tvrdnou rysy, narovnává shrbená zády, rozpíná ruce a tváří v tvář peklu burácí modlitby k Bohu.

"Opravdu to někdy při skutečném zákroku probíhalo tak dramaticky jako ve Vymítači?" ptám se.

Vlastně se ptám už po několikáté, otec vždycky odpověď stočí k lehčím zákrokům, u kterých pomohla upřímně míněná modlitba a přesně daná obřadní liturgie.

Lehčí posednutí se ostatně netýká samotného ďábla, ale nižších démonů a všelijakého dalšího astrálního neřádu. 

"Podívejte, z celého srdce vám přeji, ať se od vás tyto věci drží co nejdále a ať s nimi nikdy nemáte co do činění," odpovídá.

"Opravdu jsem zažil případ, při kterém měl posedlý člověk takovou sílu, že jej museli držet tři lidé. Mluvil plynně cizími řečmi, které vůbec neovládal, poškozoval se, ubližoval si, vůbec vyváděl velmi nepěkné věci."

Exorcistův arzenál v boji se zlem je víceméně klasický a nevelký. Už velcí křesťanští teoretici prvních staletí (taková jména jako svatý Jan Zlatoústý nebo svatý Cyril Poustevník) doporučují jako nejjednodušší a nejběžnější ochranu znamení a symbol kříže.

Výzbroj doplňuje svěcená voda a další posvěcené předměty, staletími prověřené postupy ukotvené v takzvaném Římském rituálu, dobře postavené modlitby.

To podstatné je ovšem v samotném člověku.

Vymítač ďábla musí být pevný a silný hlavně psychicky. Musí věřit a musí si věřit, nesmí zakolísat a zapochybovat.

"Je to úplně prosté, veškerá moje síla je v lásce k Bohu a víře v jeho pomoc," usmívá se dobrotivě otec Vojtěch, bojovník s peklem.

Těžké dveře kláštera se za mnou se zaduněním zavírají, odcházím a mám v sobě trochu rozporuplné pocity.

Otec Vojtěch vyprávěl velmi poutavě, věcně a důvěryhodně. Polechtal mě strašidelnou historkou.

Nechal mě přivonět, ale už ne kousnout… A mám dojem, že skutečnou podstatu tajemství exorcismu nakonec udržel v bezpečí pod pokličkou.

My světští lidé, my laici větřící především hrůzyplné hororové příběhy do toho prostě nemáme co strkat nos.

Boj s ďáblem je i po mnoha staletích pořád výhradně církevní byznys.

Autoři:
  • Nejčtenější

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Pohřbení zaživa, obžerství. Tyto rekordy již Guinessova kniha neuzná

Dokázala ocenit extrémní odpírání si spánku i ukládání se zaživa do rakve pod zem, rekordy přiznávala pijáckým kouskům,...

Dvojí život. Americké gay porno impérium vedli nenápadní manželé

Premium Onen obchod byl kultovním místem. Po sedmatřicet let poskytoval útočiště homosexuálním i dalším menšinám, prodával...

Kvíz: Znáte hlavní města? A co vše o nich víte?

Jejich jména mají kreativnější i méně nápadité osudy, z některých známe jen zkrácená pojmenování. Přezkoušejte své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sirotky používaly univerzity jako učební pomůcku. Pro ženské kurzy

Když už Amerika musela dopřát před sto lety ženám vzdělání, chtěla z nich mít hospodyně. A to znamenalo i péči o děti....

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Pohřbení zaživa, obžerství. Tyto rekordy již Guinessova kniha neuzná

Dokázala ocenit extrémní odpírání si spánku i ukládání se zaživa do rakve pod zem, rekordy přiznávala pijáckým kouskům,...

Rád tě vidím! Na věci s lidským výrazem reaguje náš mozek jako na lidi

Rozpoznat lidský obličej, seznat, zda je přátelský, nebo ne, je pro člověka nezbytná potřeba. A náš mozek to zvládne...

Sirotky používaly univerzity jako učební pomůcku. Pro ženské kurzy

Když už Amerika musela dopřát před sto lety ženám vzdělání, chtěla z nich mít hospodyně. A to znamenalo i péči o děti....

Dvojí život. Americké gay porno impérium vedli nenápadní manželé

Premium Onen obchod byl kultovním místem. Po sedmatřicet let poskytoval útočiště homosexuálním i dalším menšinám, prodával...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...