Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Jaderné zbraně odstrašují. Nikdo však neví, jestli fungují

Arzenál jaderných zbraní slouží velmocím už po desítky let jako vrcholný odstrašující prvek. O tom, jestli mohou ony zbraně slibovaného efektu skutečně dosáhnout, se však ví jen překvapivě málo. Nikdo je totiž nezkouší. Nevíme, nakolik jsou funkční, tedy použitelné.
Výbuch bomby vyslané z americké ponorky Frigate Bird v roce 1962 byl jedním ze...

Výbuch bomby vyslané z americké ponorky Frigate Bird v roce 1962 byl jedním ze tří aktivních jaderných testů historie. | foto: Profimedia.cz

Začneme ilustrativním příměrem. Pokud únosce míří před policisty pistolí na hlavu rukojmí a požaduje výkupné, je z logiky věci rozumné automaticky předpokládat, že je jeho zbraň ostře nabitá. Kdyby však bylo zřejmé, že je únoscova pistole například docela bez zásobníku, byla by situace docela jiná.

S jadernými zbraněmi se dnes dostáváme do podobné situace.

Tisíce testů. Naostro jen tři

O tom, že je globální arzenál jaderných zbraní velmi ostře nabitý, se v minulém století nepochybovalo. Jenže s přibývajícími lety důvodných podezření na jejich omezenou funkčnost přibylo. Jaderné zbraně jsou totiž velmi komplexní zařízení, mají složité vnitřní mechanismy a jsou citlivé na podmínky skladování, a především jsou už dost staré. A vzhledem k platným zákazům jejich testování se musí země, které je mají ve svém držení, spolehnout jen na pasivní cvičení a simulace, aby si ověřily, zda jejich zbraně ještě stále fungují.

Jaderné výbuchy a figuríny

Černobílé fotky spouště z Hirošimy a Nagasaki nám připomínají, proč nechceme pokoušet štěstí. Proč nechceme majitele oněch hrozivých zbraní dráždit, stejně jako nechceme rýpat do únosce poznámkami nebo otázkami, jestli má, nebo nemá nabito. Faktem zůstává, že od srpna roku 1945 ve válce atomové zbraně naostro nikdo nepoužil.

Ještě před přijetím Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek v roce 1996 byly po celém světě provedeny více než dvě tisícovky testů jaderných zbraní. Většina těchto zkoušek však byla takzvaně pasivních. Předem instalované jaderné nálože byly odpalovány z pozic na vrcholcích věží, byly zavěšeny na balonech, na povrchu země i hluboce pod povrchem, na lodích a ostrovech, pod hladinou i v horizontálních tunelech.

Když však přijde na klasický hollywoodský scénář, kdy někdo v bunkru raketového sila zmáčkne pár čudlíků a vypálí balistickou raketu na vzdálený cíl, který následně vymaže z povrchu Země, narazíme na nejistotu. Takový test provedli Američané všeho všudy jen jednou, v roce 1962. Šlo o odpal z ponorky. Sověti měli náskok, ten samý experiment provedli o rok dříve. A rovněž jen jednou. Čína to po nich zopakovala v roce 1966. A od té doby už nikdo.

Jaderné testování

Mezi lety 1945 a 1996 provedly Spojené státy americké celkem 1 032 testů jaderných zbraní. Sovětský svaz za tutéž dobu realizoval testů 715, Velká Británie 45, Francie 210, Čína 45 a Indie jediný, v roce 1974. Po roce 1996 bylo realizováno jen deset testů jaderných zbraní. Dva v Indii, dva v Pákistánu, oba v roce 1998. Zbylých šest pokusů pak na svém území provedla Korejská lidově demokratická republika. Ta je momentálně jedinou zemí světa, která jaderné zbraně testovala v novém miléniu.

Žádný jiný stát, včetně této trojice velmocí, se už nikdy nepokusil testovat jadernou hlavici nesenou do cíle mezikontinentální balistickou střelou. Proč? O pravých důvodech se dá jen spekulovat, ale zjevně nikdo netoužil nést riziko, že by se střela rozsypala někde cestou, explodovala nad necílovou neutrální oblastí nebo by vybuchla hned na odpalovací rampě.

Je to paradox, na který rád upozorňuje Alex Wellerstein, historik jaderných zbraní Stevensova technologickém institutu v New Jersey. „Je tu hrstka zemí, která víc než přesvědčivě celému světu demonstrovala svůj jaderný potenciál. Ale prakticky žádná z nich opakovaně nedokázala ukázat, že je schopná jadernou hlavici dopravit do cíle připevněním na raketu nebo jiný nosný systém. Nikdo vlastně pořádně neví, jestli to celé funguje,“ říká provokativně.

Mají je. Ale fungují jim?

Ruská invaze na Ukrajinu dala přízraku jaderné války znovu narůst. Uvedení ruského jaderného arzenálu do pohotovosti, demonstrativní jednostranné pozastavení účasti na plnění smluv o snižování počtu jaderných zbraní, to nikomu na náladě nepřidá.

Faktem však zůstává, že necelé dvě tisícovky taktických jaderných hlavic, těch, které by se daly v lokalizovaném válečném konfliktu teoreticky použít, zatím pokojně odpočívají v ruských skladech. „Kdybychom viděli, že se ony taktické hlavice začínají párovat s nosnými systémy, jako jsou například rakety, bylo by to jistě velmi zneklidňující,“ uvádí Lynn Rustenová z organizace Nuclear Threat Initiative, která jaderné hrozby ve světě dlouhodobě monitoruje.

Vasilij Archipov: Muž, který zachoval klid a zabránil jaderné válce

Nic takového se zatím neděje, protože s každou takovou manipulací neúměrně narůstají provozní, bezpečnostní rizika a rovněž ona mocenská. Za ně nechce nikdo nést odpovědnost. Pokazit se totiž může spousta věcí. „A ani sám nosný systém nemusí být spolehlivý,“ zmiňuje bývalý pracovník amerického ministerstva obrany Mark Schneider. „Loni na jaře selhávalo 20 až 60 procent ruských raket, ať už ve smyslu neodpálení, nebo nezasažení zamýšleného cíle,“ ilustruje domněnku.

Pravda, vzhledem k plošnému účinku je u jaderné hlavice přesnost méně důležitá a raketových systémů má Rusko pořád ještě dost na to, aby je až do cíle dostalo. Bude však fungovat sama hlavice? „Jsou to složitá termonukleární zařízení, stroje navržené tak, aby iniciovaly specifickou sekvenci výbuchu, někdy nazývanou štěpná reakce, při níž se uvolní obrovské množství energie,“ vysvětluje Wellerstein. „A u exemplářů, které byly zkonstruovány a zařazeny do výzbroje před desítkami let, jsou však stále ještě aktivní součástí jaderného arzenálu, je výsledek do jisté míry nejistý.“

Kovy uvnitř bojových hlavic mohou časem zkřehnout vzhledem k intenzivnímu záření, kterému jsou vystaveny. A velmi drahé komponenty obsahující tritium, izotopy vodíku, se musejí poměrně pravidelně vyměňovat, protože tritium se časem vyčerpává. S postupem času je třeba pečlivě kontrolovat, zda nedochází k degradaci jejich součástí, renovovat je nebo vyměňovat.

Zapomínat je lidské

„Některé komponenty se mohou stát nedostupnými v důsledku změn výrobních kapacit, může se stát, že bude nutné hledat náhradu za některý konkrétní nevyráběný prvek nebo materiál v hlavici. A bez následného testování celého zařízení můžete jen doufat, že poté bude stále ještě fungovat,“ říká Wellerstein.

Není to fikce. Na počátku roku 2000 řešila armáda Spojených států amerických přesně takový palčivý problém. Sháněla „utajovaný materiál“ pro renovaci některých součástí jaderných zbraní, a jak se ukázalo, musela se znovu učit, jak ho v nových technologických podmínkách vyrábět. „Lze si představit, že Rusové mohou mít podobné problémy,“ dodává Wellerstein.

Rusko dnes má nepochybně robustní kapacitu jaderných zbraní a zahraniční odborníci se shodují na tom, že je moudré spíše předpokládat jejich plnou provozuschopnost. Zrovna tak však dodávají, že existují dostatečně důvodná podezření o průběžné degradaci globálního jaderného arzenálu a jistém omezení jeho funkčnosti.

Nikdo pochopitelně nechce riskovat chybu s fatálními následky, předběžná opatrnost a opatření jsou pořád stejná jako u únosce, který ohrožuje život svého rukojmí zbraní. Dost dobře možná však nechce zbytečně riskovat ani onen „únosce“, který vydírá svět.

Riskovat mohutnou explozi během neobratné manipulace ve skladu jaderných zbraní, dobrat se další „nehody“ během kuřácké pauzy, sledovat selhání při odpalu, riskovat, že polovina z vypálených taktických jaderných střel zasype pozice vlastních vojáků. Mít ve skladech dvě tisícovky jaderných střel je dokonalým a velmi dobře fungujícím strašákem, trumfovou kartou. Dokud s ní nevyrukujete ven.

  • Nejčtenější

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

KVÍZ: Ironické, poučné, překvapivé. Znáte výroky známých osobností?

Poučí, pobaví, možná představí svého autora nebo autorku z neznámé strany. Některé jsou docela známé, jejich autora si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mystérium římských dvanáctistěnů. Artefakty trápí archeology i lovce záhad

Rituální předmět, hrací kostka, sofistikované zařízení, pouhá ozdoba… Nad významem oněch dvanáctistěnů si lámou hlavu...

Masturbace není náhoda. Má svůj přínos, naznačuje ho studie

Vyhlíží jako paradox, z evolučního hlediska působí jako neúsporná, rozmařilá, plýtvavá, nákladná aktivita. Aktuální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Divoký spánek chobotnice Costella. Měl noční můry z bitky, naznačuje studie

Tak normální chování chobotnic nevypadá, nezastírali vědci. Jejich exemplář jménem Costello se ve spánku začal kroutit,...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

OBRAZEM: Feminismus dělá z žen čarodějnice, hlásal Pat Robertson

Věřil v boha a věřil v televizi. A především v politickou moc. Jeho náboženství hledalo nepřátele, jeho politika...

Fenomén hobby horsing. Na neživých koních se nadšenci prohánějí i volnou přírodou

Premium Hobby horsing. Tento sport napodobuje jízdu na skutečných koních. Děti se můžou naučit všechno, co patří k jezdeckému...

Zeť ho zbavil dluhů, hospodář byl místo vděku chamtivý. Spor skončil vraždou

Premium Soužití dvou generací s sebou občas přináší potíže, hádky i hořkost. Mladí i staří mají každý svou pravdu, kterou si...

Diktátoři si chystali půdu a začaly se mrazit potraviny. Přesně před sto lety

Premium V roce 1923 začali vystrkovat rohy budoucí diktátoři a masoví vrazi. K politice přičichl Hitler, Mussolini už...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...