Zážitek jako BASE jump ve vás zanechá něco napořád. Na rozdíl od hromadění věcí.

Zážitek jako BASE jump ve vás zanechá něco napořád. Na rozdíl od hromadění věcí. | foto: Profimedia.cz

Investujte do zážitků, věci vám štěstí nepřinesou, tvrdí studie

  • 28
Auto, kozačky, plazmová televize, nebo poznávací zájezd, jazykový kurz a horská túra? Sanfranciská univerzita radí zcela jednoznačně: Investujte do zážitků. Ty jsou na rozdíl od věcí zárukou dlouhodobé spokojenosti.

"Šťastné vzpomínky vás nikdy neomrzí, zato věci ano," vysvětlil na webu ScienceDaily.com psycholog Ryan Howell ze San Francisco State University, který provedl se svými spolupracovníky jednoduchý výzkum: ptal se účastníků na emoce spojené s jejich velkými nákupy.

A závěry potvrdily to, co nám zdravý rozum šeptá už dlouho. Žádný nový, drahý krám vám trvalé štěstí nepřinese. To, díky čemu jsme naživu, jsou naopak zážitky.

Podobný výzkum publikoval se stejnými závěry i tým Thomase Giloviche z newyorské Cornell University. "Představte si, že si koupíte velkou televizi a máte z ní radost. Pak ale přijdete ke mně a zjistíte, že mám ještě větší a kvalitnější obrazovku. To vás rozlítí a naštve. Jenže když odjedete na prázdniny do Karibiku a pak zjistíte, že jsem tam byl taky, pořád máte svoje vzpomínky, vaše osobní spojení s Karibikem, které nikdo jiný nemá, a to stále dělá zážitek výjimečným," řekl BBC.

Zážitky vám nikdo neukradne

Důvodů, proč je lepší utrácet za zážitky než za věci, je spousta. Tím prvním je, že často za ně vlastně ani není nutné utrácet. Nemusíte jezdit rovnou do Karibiku, do příměstských lesů nebo na přírodní koupaliště si s nejbližšími můžete vyrazit zadarmo. Muzea mívají dny otevřených dveří a v řadě divadel či klubů nemusíte platit vstupné.

Rodinná dovolená

Společné zážitky mohou upevnit váš vztah nebo rodinu. Když dohromady sjedete řeku nebo se vyřádíte na paintballu, naučíte se lépe spolupracovat v krizových momentech, vybijete agresivitu a budete si mít později o čem povídat. Tohle vám nová televize skutečně nenabídne.

O věci se budete bát po celou dobu, co je budete vlastnit. Mohou se rozbít, někdo je může ukrást nebo záměrně poškodit, nebudete vědět kam s nimi a bude vám líto se jich zbavit. O nastřádané zážitky vás ale nikdo nepřipraví, snad jen zhoršující se paměť.

Zážitků lidé jen málokdy litují, leda že se při nich stane nečekaná špatná věc. Ke každé koupené věci se naproti tomu dříve nebo později najde lepší alternativa. Nové šaty po třech měsících zlevní na polovinu, nadupaný drahý herní počítač bude za rok zastaralý, realitka týden po tom, co koupíte velký dům, začne za stejnou cenu nabízet ještě větší a blíž centru. To samozřejmě neznamená, že máte přestat utrácet za věci. Nesmíte ale zkrátka čekat, že vás učiní dlouhodobě šťastnými.

Je to trochu banální zjednodušení, ale přesto: zážitky z vás na rozdíl od věcí mohou udělat lepšího člověka. Při cestování, sportu nebo vzdělávání můžete nahlédnout sami do sebe, do jiných lidí i do jiných kultur a vše pak mnohokrát využít.

Zážitky vám pravděpodobně nebude závidět tolik lidí jako luxusní zboží. Je jedno, jak poctivě pracujete, ale nové auto nebo boty určitě nějaký tupan ohodnotí oblíbenou otázkou "Kde si na to nakradl(a)?". Když tytéž peníze utratíte za rodinné večeře s dobrým vínem, lekce hry na kytaru nebo jazykové kurzy, báby z pavlače se o tom nikdy nedozví. A vy přitom pravděpodobně budete šťastnější.

Pamatujte, jen proto, že všichni kolem vás mají lepší auto, nemusíte utratit svůj roční plat za nový vůz. Udělá z vás hvězdu jen na pár týdnů. Cestování, vzdělávání se, čas strávený s rodinou vás naplní na celý život.

Článek vznikl ve spolupráci se serverem psychologie.cz