Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Incelové jsou stále větší hrozbou, varuje americká tajná služba

Žijí v nedobrovolném celibátu, protože nedokážou navázat vztah s ženami. Incelové však nejsou pouhými nešťastníky k politování. Spojuje je nenávist k ženám i sexuálně úspěšným mužům, též rasismus. A jsou stále větší násilnou hrozbou, uvádí zpráva americké tajné služby.
Elliot Rodger. V Santa Barbaře vraždil v roce 2014 kvůli nenávisti k ženám....

Elliot Rodger. V Santa Barbaře vraždil v roce 2014 kvůli nenávisti k ženám. Předtím dlouhou dobu publikoval misogynní videa. | foto: Profimedia.cz

„Když nemůžu najít jednu slušnou ženu, s níž bych mohl žít, najdu spoustu neslušných, s nimiž umřu,“ zapsal si čtyřicetiletý Scott Beierle 2. listopadu roku 2018. Téhož dne se poté vydal do jógového studia ve floridském Tallahassee, kde při zběsilé střelbě zasáhl šest žen, dvě z nich smrtelně.

Temný svět mužů, co nenávidí ženy

Právě jeho kauzu si vzala k hlubšímu studiu americká tajná služba. Zjistila, že Beierle vysílal dlouhé roky varovné signály. Že si jich jeho okolí, rodiče, sousedé, kolegové, úřady dokonce všímali. Nikdo je ovšem nedokázal vidět propojené do jednoho obrazu.

Přes kamínky se neviděla mozaika

Na první, povrchní pohled byl docela příkladným občanem. Jako malý ministroval u metodistů, pomáhal sekat trávníky sousedům, jako teenager se vyhýbal metalové muzice, protože její slova sváděla k nepěknému životnímu stylu. Vedlo se mu u skautů. Měl sportovní úspěchy. Později byl vojákem z povolání, učitelem, členem konzervativních uskupení We Are Conservatives a FSU College Republicans.

25. května 2014

Pišme si o ženském zlu. Specifické mužské chaty podněcují nenávist

V přítmí internetových fór a chatů se utvrzují v iracionální i nehumánní...

Žijí v temných zákoutích internetu a spojuje je obviňování žen. Z nadvlády, z manipulace, z toho, že mužům odpírají sex, ale i naopak z promiskuity. Internetové komunity nepřátelské k ženám sahají až k nenávisti, dokonce k propagaci násilí. A síly se v nich přeskupují směrem k těm toxičtějším subkulturám, tvrdí aktuální studie.

Jenže po dlouhé roky vykazoval Beierle známky, že něco není v pořádku, odhalila sonda National Threat Assessment Center do jeho života. Již jako teenager byl obviněný za stalkování, psal příběhy plné násilí. Jeden z nich, nazvaný Odmítnuté mládí, měl úctyhodných jednaosmdesát stran a objevuje se v něm postava muže, který zavraždí několik dívek, poté spáchá sebevraždu. Zavražděnými ženami byly Beierleho skutečné spolužačky na střední škole, jen s lehce upravenými jmény, líčí report.

Když na škole kandidoval do studentské rady, jeho heslo znělo „Volte Scotta Beirleho, protože ženy nepotřebujeme“. Bylo, stejně jako jeho obecný vztah k ženám, pokrytecké. Scott ženy svým způsobem potřeboval, ale nedokázal je nijak zaujmout, nedokázal s nimi navázat ani sexuální, ani romantický vztah.

A jak šly roky, kupilo se to, zaměstnavatelé ho kvůli jeho deliktům vyhazovali z práce, sami jeho sourozenci jej podezírali z toho, že je sériovým vrahem, a zvažovali, že to řeknou na policii. Když vyučoval, čelil mnoha stížnostem studentek. Na internetu publikoval songy plné misogynie a svoje ubrblané proslovy namířené proti mezirasovým vztahům, ilegální imigraci, Afroameričanům. Adoroval Adolfa Hitlera a árijský národ, ve své sociální internetové bublině měl reputaci nacisty.A okolí si Beierleho projevů nemohlo nevšímat. Spolužáci mu přezdívali Ted Bundy podle nechvalně proslulého amerického sériového vraha, třikrát byl zatčený za osahávání žen. Jeho rodiče přiznávali, že se na spaní raději zamykali, že jej museli odvést z rodinné oslavy, protože se na ní neslušně dotýkal dívek. Úřady mu zakázaly přístup na některá veřejná místa, do barů, tělocvičen, univerzitních prostor.

Paradoxní historie incelů

Za dnešním nenávistným hnutím stojí paradoxní kořeny, na začátku byla žena a snaha pomoci mužům. Koncem devadesátých let dvacátého století založila podle americké tajné služby nejmenovaná Kanaďanka internetové fórum, na němž poskytovala psychologickou podporu mužům, kteří usilovali o sexuální vztah, ale partnerku si nebyli schopni najít. Sousloví „nedobrovolný celibát“, „involuntary celibacy“, zavedla jako nehodnotící, neutrální termín, který měl pomoci izolovaným jednotlivcům ke kolektivní identitě.

Vývoj však nabral směr, který zakladatelka fóra nezamýšlela. Mezi „incely“, jak si uživatelé fóra začali říkat, převládly hlasy, které propagovaly pomstu neslušným, dekadentním, nemravným ženám, nenávist a agresi. Mnohdy ve spojení s ultrapravicovou ideologií, rasismem. Zakladatelka fóra platformu zrušila, komunita si však našla jiná místa na internetu.

Zneklidňujících signálů, které vysílal, byla spousta. Problém byl, že neexistoval nikdo, kdo by je viděl všechny dohromady, celou mozaiku, nejen jednotlivé dva tři kamínky.

Potom si před čtyřmi lety zapsal ona zlověstná slova a doplnil: „Pokud mají ženy v úmyslu odmítat mi život, nemám jinou šanci, než odmítnout ho jim… Jejich arogance, lhostejnost a podvádění bude konečně odhaleno a potrestáno“.

A vydal se do jógového studia střílet. Ne s horkou hlavou, ne v afektu, vše pečlivě a dlouho připravoval, měsíc před útokem se zapsal do online kurzů studia, rezervoval si hotel nedaleko jeho sídla, dokončil svou poslední nenávistnou píseň Fuck ´Em All, nakoupil munici.

Různé charaktery, stejná ideologie a agrese

Výzkum tajné služby podle zprávy seznal, že individuální rysy a profily násilných incelů nebo antifeministů bývají pestré. Beierle byl vzdělaný běloch s dobrým životopisem, pachatelé ideologicky motivovaného násilí proti ženám však mohou mít různou barvu pleti, vzdělání, pracovní historii, odlišný věk. Kromě nenávistné ideologie proti ženám jejich osobnost dobarvují i osobní prvky, pocity zoufalství, beznaděje, potřeba někam patřit, touha po uznání, pozornosti.

Nejvíce však tajná služba vyzdvihuje, že dřív nebo později okolí násilnických incelů zaznamená chování namířené proti ženám, stalkování, násilí, obtěžování, výhrůžky. Misogynní extremismus představuje specifickou hrozbu, zdůrazňuje tajná služba, a vyžaduje včasné poskládání mozaiky, pospojování a vyhodnocení všech oněch signálů. Právě to má šanci podle tajné služby zabránit tragédiím, jako bylo vraždění v Tallahassee nebo v kalifornské Santa Barbaře v roce 2014, kde zavraždil Elliot Rodger šest lidí a čtrnáct zranil, přičemž v pozadí činu bylo jeho pohrdání ženami a mezirasovými páry.

Tajná služba je, připomíná list The Guardian, známá svou ochranou amerických prezidentů, zkoumá však a zavádí programy, jejichž cílem je identifikovat a intervenovat proti lidem, kteří představují nebezpečí páchání cíleného násilí.

Autoři:
  • Nejčtenější

Mizerní válečníci a jejich oligarchie. Renomé Sparty je kolekcí mýtů

Drsní, brilantní bojovníci, kteří si nadevše cenili svobody. Renomé starověké Sparty září aurou válečnické nadřazenosti...

Nebezpečné sexuální pozice. Nemusejí to být ty nejkrkolomnější

Od dob starodávných tantrických textů a egyptských erotických papyrů jich svět vyzkoušel bezpočet. Jenže některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexuální, velikášské. Sny vypoví o našich temných rysech, míní věda

Jak ve dne, tak v noci. Náš bdělý život ovlivňuje ten snový, tvrdí aktuální studie. Konkrétně to vypovídá o třech...

Místo kochání krajinou si měříme tempo. Špičkoví běžci kritizují chytré hodinky

Jako vynikající vysokoškolský běžec na University of Notre Dame v americké Indianě a poté na univerzitě v Tennessee...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neodolatelně vtipný a všudypřítomný. Tajemný Pakalu Papito se stal memem

Koho byste zachránili, kdyby kobra zaútočila současně na vaši tchyni a manželku? „Kobru,“ odpovídal s rozhodností...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

OBRAZEM: Pistole a brnění. Ned Kelly čelil policii jako fantom

Loupil, vraždil, z australské buše vedl zuřivou a marnou válku proti britskému impériu. Stát, jeho úřady a policie ho...

Sebevraždy v Česku. Statistiky vedou muži a oběšení, přibývá dospívajících

Premium Sebevražd je v České republice nejméně za posledních 150 let. Minulý rok si vzalo život 1302 lidí, drtivá většina jsou...

V očekávání války. Roku 1938 se pražskými ulicemi šířily kouř a slzný plyn

Premium Před 85 lety se zraky Čechoslováků upínaly k nebesům. Po vyhlášení mobilizace se očekával úder německé Luftwaffe. ČSR...

Neodolatelně vtipný a všudypřítomný. Tajemný Pakalu Papito se stal memem

Koho byste zachránili, kdyby kobra zaútočila současně na vaši tchyni a manželku? „Kobru,“ odpovídal s rozhodností...

Grafton Recruitment Praha
LOGISTICS COORDINATOR

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 47 000 - 51 000 Kč

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...