Recept na hovězí s nudlemi má v Číně dlouhou tradici. Jeho prapůvod lze dohledat v éře dynastie Tchang, tedy zhruba v sedmém století našeho letopočtu. Výraznou evoluci od té doby neprodělal. Jeho základem je silný vývar z kostí a podušené hovězí maso, před servírováním se přidají dlouhé nudle. Pak trocha jarní zelené cibulky nebo kousek zelného závitku a můžete podávat.
Dokonalost pokrmu je kouzelná svou jednoduchostí. V zásadě na něm nelze nic pokazit, ale ani vylepšit. Jediné, co rozhoduje o tom, jestli před vámi stojí polévka, nebo plnohodnotný hlavní chod, je množství masa a nudlí v misce. A to ovlivňuje cenu.
Protože je v Číně mezi stánkovým bistrem a luxusní restaurací značný cenový rozptyl, je příhodnější konstatovat, že hovězí polévka s nudlemi bývá zhruba dvakrát dražší než hlavní chod. Obvykle za takový oběd nedáte více než 250 korun.
Proto se v roce 2018 stala senzací malá restaurace Niu Gengtian ve městě
Š’-ťia-čuang. Nabídla lokální variaci na tradiční recept s astronomickou cenou. Hovězí nudle haozonghao ve formě polévky tu prodávali za 13 800 jüanů, v přepočtu asi za padesát tisíc korun. Přitom nejde o luxusní podnik. V pořadí druhá nejdražší položka tamní nabídky, pětichodové menu s kilovým humrem, stála 398 jüanů, tedy asi 1 400 korun.
Jenže astronomická cena v menu nebyla překlepem. Zdejší kuchař a majitel v jedné osobě pan Yan si za cifrou stál. Jak prozradil novinářům, klíčem k dokonalé chuti jsou podle něj suroviny a ty, které používá on, jsou svou povahou velmi nedostupné, nákladné. Čínský recept na hovězí s nudlemi mnoho odchylek nenabízí, proto byl na místě zájem o dotyčné ingredience.
Lokální senzace s globálním přesahem
„Čtyři z nich pocházejí z moře, čtyři ze vzduchu a čtyři ze země,“ prohlásil tajemně. „Objednány musí být v půlročním předstihu a na jejich úpravě musí pracovat dvanáct zkušených kuchařů měsíc před podáváním.“
Dodal ještě, že proces výroby je do krajnosti ztrátový, takže podivně vysokou cenou stěží pokryje náklady. Jeho jedinou motivací je, že chtěl recept vyzkoušet. Zmínil také, že za prvních šest měsíců si hovězí nudle haozonghao objednali jen čtyři lidé. Zámožní místní obchodníci. Víc už z něj nikdo nedostal.
O dosud neznámé restauraci Niu Gengtian začala psát média po celém světě, o dokonalou reklamu měl postaráno. Obyvatelé Š’-ťia-čuang však restauratérovi jeho specialitu oplatili posměšky.
Za jednu misku jeho polévky si totiž každý může koupit celou krávu. Objevily se i oficiální stížnosti podané u provinčního úřadu pro kontrolu cen v Šan-si. Tamní kontroloři však nezaznamenali žádný důvod k zásahu. Přestupek nebo prohřešek proti zákonu nikdo nespáchal, cena za udaný pokrm byla veřejně viditelná a majitel řádně platí daně, konstatovali inspektoři.
Tchajwanský luxus se zdůvodněnímPodnik v Š’-ťia-čuang astronomickou cenou předčil ostrov Tchaj-wan. Právě tamní restaurace Niu Ba Ba předtím držela prvenství, pokud jde o cenu téhož pokrmu. „Nudle v prezidentském provedení“ nabízel v přepočtu za osm tisíc korun. Jeho šéfkuchař Eric Wang Yiin Chyi však s receptem tajnosti nedělal. Cenu podle něj ovlivňovaly náklady na maso z chovů ve Spojených státech a Austrálii, které bylo nutné nakrájet specifickým způsobem tři dny předem. Aby získalo správnou texturu. Tchajwanský recept počítal se směsí pěti druhů masitých vývarů smíchaných ve správném poměru a pořadí. A obsahoval pět druhů nudlí. Po čtrnáct let přitom v Niu Ba Ba pokrm nabízeli bez ceny. Nechali jste za něj tolik peněz, jak vám chutnal. |