Zatímco Hermann Göring (vlevo) byl nacista a vrah, jeho bratr Albert byl...

Zatímco Hermann Göring (vlevo) byl nacista a vrah, jeho bratr Albert byl bonviván, ale též odpůrce nacismu, který dokázal zachránit mnoho Židů. | foto: koláž iDNES.czProfimedia.cz

Sourozenci naruby: Göringův bratr byl antinacista, Al Caponeho policista

  • 13
Ač bratři, každý z nich byl zcela jiný. Zatímco Hermann Göring byl jedním z hlavních vůdců Hitlerovy třetí říše, jeho bratr Albert naopak nacismus nenáviděl a zachraňoval židovské vězně. To bratr mafiána Al Caponeho Vincenzo byl pro změnu policistou a soudcem. Byli zkrátka jako voda a oheň. A toto jsou jejich příběhy.

Göring. To jméno vyvolávalo strach i naději, nenávist, ale také vděk za záchranu života. Záleželo ovšem, které křestní jméno stálo před ním. Zatímco Hermann Göring, od jehož narození 12. ledna uplynulo 125 let, byl jedním z nejmocnějších mužů nacistické říše, později odsouzený k smrti, jeho o dva roky mladší bratr Albert naopak hitlerovský režim nenáviděl. Před smrtí v koncentračních táborech zachraňoval Židy i Čechy pracující pro jím řízený průmyslový gigant Škodovku.

Rozdíly mezi oběma muži byly patrné už od útlého dětství. Bratři se lišili jak po fyzické stránce, tak svými povahami. O dva roky starší Hermann byl modrooký blonďák, sebevědomý vůdce party, kdežto černovlasý, v mladých letech svým způsobem smutný a do nitra zahleděný Albert představoval pravý opak.

Oba vyrůstali v přepychu, Hermann vystudoval vojenskou školu, během první světové války byl esem německého letectva a později se vrhl na politickou kariéru v nacistické straně. Albert vystudoval termodynamiku a odstěhoval se do Rakouska. Jejich politické názory na sebe narazily v roce 1930, kdy se starší z bratrů a pozdější zakladatel tajné policie gestapo ztotožnil s myšlenkou nacismu, zatímco bonviván Albert zvrácenou ideologii od počátku odsuzoval.

Jak zachránit Škodovku

Když se 15. března roku 1939 začaly přes českou hranici valit do vnitrozemí německé okupační síly, nad plzeňskou Škodovkou, strojírenským podnikem světové úrovně, se stahovala mračna. Němečtí velkoprůmyslníci ji chtěli zlikvidovat a stroje převézt do Německa.

„V květnu přijel do Prahy dlouholetý zástupce Škodovky v Rumunsku Rakušan Bruno Seletzky. ‚Mám východisko,‘ navrhl předsedovi správní rady Vilému Hromádkovi a generálnímu řediteli Adolfu Vamberskému,“ popisuje následující vývoj plzeňských závodů Škoda spisovatel Karel Pacner. „Seletzky tehdy prohlásil: Jmenujte obchodním ředitelem pro Balkán Alberta Göringa, bratra říšského ministra letectví, který nyní vede německou filmovou společnost Tobis-Klangfilm v Římě. Albert je Rakušan a antinacista, pomůže vám!“ popisuje Karel Pacner.

Göring mladší funkci přijal a „schoval“ pod sebe ještě Zbrojovku Brno, která byla se Škodovkou ve zbrojní unii. Elegantní čtyřicátník k životu přistupoval s mírnou lehkomyslností, lidé ho jako vtipného společníka často vyhledávali a on sám si liboval v dobrém pití, luxusních hotelích i ženách.

Úplně jiný Göring: antinacista a zachránce Židů

Mladší bratr Hermanna Göringa, druhého muže třetí říše, byl proti Hitlerovi a zachraňoval Židy. A také Čechy, protože pracoval pro koncern Škoda. Vzal si i Češku. Dlouho si pohrával s gestapem, šli po něm K. H. Frank i Heydrich.

Láska k přepychu byla jedním z mála rysů, který měl Albert se svým bratrem společný. Na rozdíl od něho ale nebyl chladný a brutální nacista a Čechy prý slovy „Heil Hitler“ nikdy nezdravil, užíval typické rakouské „Grüss Gott“.

Albert Göring se snažil využívat svého vlivu i v situacích, kdy jeho zaměstnance zatýkalo gestapo. Občas údajně použil i podpis svého bratra nebo vyslal nákladní auta do táborů, kde vyžadoval dělníky, které pak nechal uprchnut.

Když byl u něčeho Albert chycen nebo když byl dokonce zatčen gestapem, opět rychle využil vlivu svého bratra coby jednoho z nejbližších spolupracovníků Adolfa Hitlera.

Odpor k nacismu

Albert provokoval. Jednou se například zařadil do skupiny židovských žen, které byly nuceny drhnout ulice. Když ho důstojník SS vyzval, ať se identifikuje, a uviděl jeho papíry, polilo ho horko. Celou skupinu následně propustil, aby bratr maršála letectva nebyl veřejně zesměšněn.

Na Göringa mladšího si nedovolili ani dva brutální vládci nad protektorátem – Reinhard Heydrich a K. H. Frank. Hermann si sice několikrát bratra pozval a vynadal mu, ten jeho varování ale vážně nebral, hádal se s ním a obvykle si prosadil svou. Oba bratři se totiž i přes propastné rozdíly v názorech měli pořád rádi.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Článek vyšel v týdeníku 5+2. Nabízí čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

S koncem války se Albert rozhodl vydat Američanům a objasnit svůj vztah s nechvalně proslulým bratrem. Byl ale zatčen a poslán do věznice pro válečné zločince v Norimberku, kde obýval celu jen o patro výš než Hermann. Američané následně předali Alberta československé justici. U ní se ovšem díky svědectví mnoha zachráněných z nacistických lágrů, věznic či koncentračních táborů Albert obhájil a v roce 1947 odjel do Rakouska. Jeho starší bratr byl odsouzen k trestu smrti oběšením, jemuž se vyhnul sebevraždou.

Alberta Göringa však v dalších letech pronásledovala smůla i stín krutého bratra. Nesehnal práci, opustila ho česká manželka, a tak nakonec odjel do Německa, kde v roce 1966 zemřel jako nemajetný občan.

Zatímco mafián Al Capone vraždil, bratr stíhal zločince

Ve chvíli, kdy Albert Göring opouští jako svobodný člověk Československo, umírá na druhé straně Atlantiku jeden z nejznámějších mafiánů Ameriky Al Capone. Jeho přezdívka Scarface neboli Zjizvená tvář poukazuje na táhlou jizvu od nože, která zbyla budoucímu mafiánskému bossovi poté, co urazil coby sedmnáctiletý barman a vyhazovač v jedné osobě ženu jiného mladistvého gangstera.

Jsem jen podnikatel, tvrdil Al Capone

Toužil po tom, aby byl vnímám jako úspěšný Američan. I proto nosil ty nejlepší...

Je ikonou světa mafie a symbolem americké prohibice. Byl médii milovanou celebritou, dovedl k dokonalosti politickou korupci, opěvoval americký kapitalismus a sociální charitou si získával jako filantrop sympatie prostých obyvatel Chicaga. Zemřel právě před 65 lety a jmenoval se Al Capone.

Al Capone vychodil jen pár tříd základní školy, po útoku na učitele byl ve 14 letech ze studia vyloučen, a proto se rozhodl pro život na ulici. Kradl, prodával cigarety a válčil s pouličními gangy. Ve 22 letech už organizoval v Chicagu prostituci a kvůli prohibici vyhlášené v lednu 1920 i prodej a výrobu nelegální whisky.

Caponeho rodiče emigrovali do Spojených států z italské Neapole v roce 1894 a měli celkem sedm synů a dvě dcery. Nejstarší Vincenzo stál na druhé straně barikády než jeho bratr Al. Také on utekl v 16 letech z domova, usadil se o dva tisíce kilometrů dál na západ ve státě Nebraska. Nechal si změnit jméno na Hart a stal se z něj federální agent, který bojoval během prohibice proti výrobě a pašování nelegálního alkoholu – proti podniku, na kterém mladší bratr za pomoci únosů a vražd vydělal miliony dolarů.

Jenže Al se také s oblibou prezentoval před novináři jako ten, kdo rozdává chudým, a novináři posléze objevili pravý původ policisty Harta. Ten se musel kvůli publicitě přestěhovat a věnoval se kriminalitě v indiánských rezervacích. Objasnil přibližně dvacet vražd a nakonec se stal soudcem. Bylo to přibližně v době, kdy byl Al Capone za krácení daně odsouzen k 11 letům vězení. Vincenzo zemřel v 60 letech na infarkt, Al Capone ve 48 na progresi syfilidy jako dementní invalida.

,