Většina položek receptu je docela obvyklá, křepelčí vajíčka, vepřové maso, sušené bambusové výhonky. Houby, rybí pasta, kukuřice. V přepočtu přes tisíc korun a světové renomé si pokrm restaurace Nu Wu Mao Kwai však nezjednal jen tak. Zasloužila se o to nejviditelnější přísada polévky.
Jen dvě porce denně
Je jí krokodýlí noha, konkrétně ta přední. Restaurace však servíruje jen dva talíře denně. Nejen proto, že jakkoli se v zemi krokodýli mohou chovat na maso docela legálně, je obstarávání těchto plazů docela náročné. Uspokojit poptávku vyšší frekvencí podnik nestíhá i kvůli náročnosti přípravy.
Nohu je nejprve potřeba pečlivě omýt, poté se potře alkoholem a směsicí přísad, v níž neschází zázvor, česnek ani jarní cibulka. Následně se dvě hodiny dusí ve vývaru, samozřejmě podle vlastního, střeženého receptu restaurace. Celkem obnáší proces přípravy krokodýlí nohy tři hodiny, shrnuje pro server CNN majitelka podniku.
Polévka zahrnuje více než čtyřicítku koření a jiných přísad. Kuchaři restaurace se však nespokojují ani s exotickým hlavním lákadlem, ani s bohatou a pestrou paletou ingrediencí, sahají k lyrice, a vývar s krokodýlí končetinou opěvují romantikou. Je tak podle nich třeba „všechny složky a energii smíchat a nakonec vařit se všemi výrazy lásky, které k vám patří“.
Nejen to, láskou jsou poté prostoupeni i strávníci. „Srdce vám tluče, nemůžete si pomoci, může se vám nedostávat dechu, vývar pijete a najednou prohlédnete skrze všechna zdání a probudíte ve svém srdci nejryzejší a nejbezpodmínečnější lásku,“ slibuje restaurace, jejíž název se hlásí k čarodějnictví skrze gurmánství a kuchyni.
Obří stejnonožec v talíři
Podnik přitom pomyslně převzal štafetu od restaurace v hlavním městě Tchaj-wanu. Tamní restaurant Ramen boy v Tchaj-peji totiž začal již na jaře 2023 nabízet ramen s tím, co nazval „ingrediencí všech snů“. Stal se jí obří stejnonožec o čtrnácti nohách.
„Je velmi atraktivní díky tomu, jak vyhlíží – vypadá velmi roztomile,“ představil serveru CNN svou interpretaci korýše vyhlížejícího jako rekvizita z béčkového hororu bizarně uskladněného na silném kuřecím a rybím vývaru majitel podniku.
Tchajwanský expert podle CNN identifikoval stejnonožce jako Bathynomus jamesi, vyskytuje se u Prataských ostrovů v Jihočínském moři. Restaurace vsadila na velmi jednoduchou přípravu, korýše prostě před uložením navrch polévky vaří deset minut v páře.
Odborníci podle CNN varují před ekologickými následky, které by masivnější lov přinesl, i zdravotními. Málo známé živočišné druhy totiž mohou obsahovat toxiny nebo těžké kovy.