

Mým úkolem je zabíjet, prohlašoval. Jeho jednotky smrti ve „válce proti drogám“ skutečně zabíjely. Bez procesu, svévolně, jako na běžícím pásu. Vraždily narkomany, dealery, ale též nevinné, čistily společnost od dětí ulice. Teď někdejší filipínský prezident Rodrigo Duterte kvůli vraždění míří před soud.
Autor: Profimedia.cz
Ony vražedné jednotky města Davao operovaly v noci i za denního světla. Vraždily bez varování, v barech, kavárnách, obchodech, na ulicích.
Autor: Profimedia.cz
Byly složené z civilistů, ale ještě jako šéf tamní radnice je Rodrigo Duterte, na snímku, propletl s policií. Ta je školila, vyzbrojovala. A nejen to
Autor: Profimedia.cz
Policie nebo městští úředníci též eskadrám dávali zakázky. To stát psal seznamy cílů, lidí, které měly jednotky popravit.
Autor: Profimedia.cz
Policie se poté starala o to, aby se stopy zahladily, důkazy ztratily. Aby se nad vraždou zavřela voda – a zůstala jen podkladem pro Duterteho líčení úspěchů jeho kampaně proti drogové kriminalitě.
Autor: Profimedia.cz
Proti drogové kriminalitě, kterou potlačoval s pomocí své vlastní kriminality, nelegálního vraždění. Jednou z obětí se stal v roce 2016 mladík Benjamin Visda. Narkomana podle svědků neuniformovaní muži nejprve bili, poté popravili střelou do hlavy zezadu.
Autor: Profimedia.cz
Kořeny jednotek smrti sahají do roku 1997, tehdy vznikly pro boj s eskadrami ozbrojené větve filipínské komunistické strany, na snímku je jeden z jejích bojovníků. Původně měly mít sedm mužů, mohutnět začaly díky přílivu někdejších policistů.
Autor: Getty Images
Síla jednotek vyrostla na desítky členů, poté jich byly stovky. V roce 2009 již představovaly ilegální sbor o pěti stovkách mužů. Dionisio Abude, na fotce, měl být jedním z nich.
Autor: Profimedia.cz
„Byl jsem jeden z těch, kdo to začali. Prováděli jsme osobní příkazy Duterteho,“ přiznal v roce 2023 jeden z vůdců jednotek Arthur Lascaňas, někdejší policista (na snímku)
Autor: Profimedia.cz
„Všechny vraždy jsme provedli na území Davao. Těla jsme házeli do moře nebo pohřbívali,“ vypověděl.
Autor: Profimedia.cz
Kdo byli jejich oběťmi? Nejen drogoví dealeři, též malí kriminálníčci, ale rovněž děti ulice. Clarita Alia přišla o čtyři sny, eskadry je popravily kvůli drobné kriminalitě a narkomanství.
Autor: Getty Images
Jednotky smrti však měly i jinou agendu. Lascaňas doznal, že Duterte osobně rozhodl o vraždě novináře Juna Pala. Eskadra za ni inkasovala v roce 2003 v přepočtu 80 tisíc dolarů.
Autor: Profimedia.cz
Podle statistik Amnesty International byly jednotky smrti zodpovědné za více než tři stovky vražd v letech 1998 až 2005 a na 720 v letech 2005 až 2008. Kromě toho je Duterte angažoval i pro speciální akce. Po útoku na křesťanskou katedrálu nařídil bombový útok na mešitu.
Autor: Profimedia.cz
Řádění jednotek smrti pokračovalo i po Duterteho nástupu do prezidentské funkce v roce 2016. Válka proti drogám zabila i Jeffryho Mendozu. Prý střílel, rodina to popírala.
Autor: Profimedia.cz
Lascaňasova přiznání byla významná, ale ne první. Ještě před ním promluvil Edgar Matobato (na fotografii), jiný bývalý člen jednotek smrti.
Autor: Profimedia.cz
Již v roce 2016 před filipínským senátem prohlásil, že za dobu, kdy stál Duterte v čele města Davao, zabily eskadry přes tisíc lidí.
Autor: ČTK
Jak nemilosrdně eskadry svou misi plnily, dokládá Lascaňas. Podle rozkazu zavraždil vlastního bratra. „Bylo to pro mě velmi bolestivé. Nikdy jiný nevěděl, co jsem udělal,“ uvedl.
Autor: Profimedia.cz
Samotný Duterte na podzim 2024 existenci eskader smrti potvrdil. Skládaly se z gangsterů, vylíčil. „Zabijte tuto a tuto osobu, protože když to nesplníte, zabiju já vás,“ popsal svůj vztah k jejich působení.
Autor: Profimedia.cz
Eskadry přiznal, jejich vraždění nelitoval. „Mou politiku nezpochybňujte, protože nenabídnu žádnou omluvu, žádné výmluvy. Dělal jsem, co jsem musel, a věřte, nebo ne, dělal jsem to pro svou vlast,“ uvedl. Kvůli službě vlasti měly eskadry povraždit i čtyři syny paní Alie.
Autor: Profimedia.cz
Co všechno jeho služba pro vlast obnášela, bude prověřovat líčení Mezinárodního soudního dvoru. Jedenáctého března byl Duterte na jeho zatykač zadržen. V cele čeká na proces.
Autor: Profimedia.cz