Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Hrdinové beze zbraní. Pacifista vynesl zpod palby desítky raněných

I když v ruce nikdy nedrželi zbraň, prokázali v bitevní vřavě tolik odvahy, že si vysloužili nejvyšší vojenská vyznamenání. Přečtěte si příběhy hrdinů, kteří šli do boje vyzbrojeni jen svou vírou. Kteří chtěli bojovat, ale ne zabíjet. Zachraňovali raněné, podporovali zajaté.

Desmond Thomas Doss byl neukázněný voják. Zachránil však spoustu životů. | foto: commons.wikimedia.org/Office of Medical History, United States ArmyCreative Commons

Problematický voják, který chce bojovat

Cesta aktivního odpírače válečného zabíjení Desmonda Thomase Dosse za dvěma Purpurovými srdci a dvěma Bronzovými hvězdami za chrabrost rozhodně nebyla bez komplikací. Doss dobrovolně narukoval v dubnu roku 1942, v čase, kdy, slušně řečeno, teklo Spojeným státům v Pacifiku do bot.

Fotogalerie

Coby člen křesťanské církve Adventistů sedmého dne však odmítl sloužit vlasti se zbraní v ruce. Chtěl být zdravotníkem, pomáhat spolubojovníkům nenásilnou formou. Jenže pro tohle hluboké přesvědčení měla americká armáda jen pramalé pochopení.

Nadřízení z něj byli zmatení. Šest dní v týdnu fungoval na jedničku, ale v sobotu ne. Držel šábes. Vojenská strava? Byl přísný vegetarián. Trestů za porušení kázeňského řádu nasbíral Doss hezkou řádku už během základního výcviku v Camp Lee, kde mu bezpočtukrát hrozil polní soud za přímé neuposlechnutí rozkazů od nadřízených.

Pušku, granát nebo pistoli si do rukou prostě nevzal, i když měl ve vězení shnít nebo skončit před popravčí četou. Zkoušeli to na něj tedy jinak. Nechtěl by radši pomáhat válečnému úsilí v zázemí, ve vojenských loděnicích? Nechtěl, chtěl pomáhat své zemi v ohni boje. Selhaly i všechny pokusy „vyřadit jej z činné služby“ podle paragrafu zvaného Sekce 8. V ní tehdy končili homosexuálové a mentálně nezpůsobilí. Doss nebyl typický ulejvák, i když mu to jeho kolegové ve zbrani dávali sežrat. Představa, že jim bude krýt záda modlitbou, je rozhodně nelákala. Časem na něj však názor změnili.

Doss se nakonec dostal do 77. pěchotní divize jako medik, prošel si tuhou kampaní na Filipínách a Guamu. A skutečně se všude obešel bez střelné zbraně. Raněn byl celkem čtyřikrát, vždy při až sebevražedném zápalu, s jakým zachraňoval raněné druhy.

Absolutním vrcholem se však stalo až jeho nasazení při vylodění na Okinawě, v bitvě pod srázem Maeda. Z jedné strany se do mlýnku na maso strkaly hvězdy a pruhy, z druhého konce vypadávala krvavá sekaná. Navzdory tomu že byl sám raněný, snesl z území pod přímou palbou protivníka do zázemí přibližně pětasedmdesát raněných amerických vojáků. Těžko říct, jestli mezi nimi byli i ti, kteří mu v základním výcviku slibovali, že ho radši sami zastřelí, pokud si nevezme pušku do ruky. Za hrdinský výkon byl vyznamenán Medailí cti, kterou mu na hruď osobně zavěsil americký prezident Harry S. Truman.

Nezničitelný kaplan

Po dynamickém vylodění obsadit na krátký čas významný nepřátelský přístav, zajistit tu veškerý zpravodajský materiál a nakonec mola a doky po stažení vlastních vojáků nenávratně poškodit a tím narušit jeho další používání. Zhruba tak vypadal plán Operace Jubilee, která vešla ve známost jako Nájezd na Dieppe.

Bohužel, ani jeden z vytýčených cílů se pěti tisícovkám kanadských a tisícovce britských vojáků v roce 1941 nepovedlo naplnit. Ve skutečnosti bylo po necelých deseti hodinách marného boje 3 623 spojeneckých vojáků mrtvých, kriticky raněných nebo zajatých. Zbytek ve spěchu a se ztrátou většiny nasazených plavidel a techniky prchal zpět k Británii. Akce, která měla prověřit obranyschopnost Třetí říše a významně pozvednout morálku Spojenců, skončila absolutním nezdarem.

Možná proto tolik vyniká případ muže, který ani v bitevní vřavě morálku neztratil. I když tu vůbec být nemusel. Kapitán John Weir Foote byl totiž vojenským pastorem a nadřízení jej k výsadku neplánovali vůbec přidělit. „Museli byste mě zavřít do vězení, abych s nimi nejel,“ řekl jim.

Neztratil se tam, ani když mise rozhodně nešla podle plánu. „Nemít v rukou zbraň znamená, že mám dvě ruce volné k pomoci ostatním,“ říkal. Osm hodin v plné palbě snášel raněné do improvizované polní nemocnice, část z nich ošetřil. Třicet raněných pak naložil na evakuační čluny.

S hrdinskými činy evidentně nehodlal přestat, jen chvilku na to vlastnoručně vyhazoval munici ze zasažené hořící lodě, čímž zabránil ničivé explozi a dalším citelným ztrátám na lidských životech. Vrcholný moment? Když už bylo víceméně po boji a zdecimované zbytky kanadských vojáků odplouvaly od Dieppe, Foote si dobrovolně vystoupil. Aby udělal místo dalším raněným.

„Mám pocit, že mě naši zajatí vojáci budou potřebovat víc než hoši, kteří se vrací do Anglie,“ řekl a vydal se vstříc k Němcům. Což mohl být zrovna tak rozsudek smrti. O tom, jak se nacisté chovají k válečným zajatcům, se nic hezkého nevyprávělo. Nezastřelili ho. Tři další roky pak bojoval za lepší podmínky v zajateckých táborech v Bavorsku a pozvedal tím morálku zadržených spolubojovníků.

Vydobude jim lepší příděly, zdravotní péči i balíčky Červeného kříže. Organizuje armádní kapelu, ale také pokusy o útěk. Při jednom z nich je zadržen, ale popravit ho Němci nenechají. Do konce války už totiž zbývalo jen pár dní. Po válce byl dekorován Viktoriiným křížem, nejvyšším vojenským vyznamenáním Spojeného království a dříve i Britského impéria. Jeho kolegové na něj budou vzpomínat slovy: „I když v ruce nikdy nenesl zbraň, mohl nás svým příkladem všechny vést do útoku.“

Čtyři kaplani z Dorchesteru

Věta „Potká se katolický kněz, metodistický pastor, rabín a evangelický kazatel“ zní jako začátek anekdoty, ve skutečnosti však příběh čtyř vojenských kaplanů humorný vůbec není. Je silným příkladem silné víry a sebeobětování.

Čtyři vojenští kaplani George Fox, Alexander D. Goode, Clark V. Poling a John P. Washington se totiž nacházeli na palubě stejné transportní lodi, kterou v mrazivých vodách u Newfoundlandu torpédovala německá ponorka. Plavidlo Dorchester bylo původně stavěno na převoz maximálně tří stovek pasažérů, ale oné nešťastné noci 23. ledna roku 1943 bylo v jeho podpalubí namačkáno přes 900 mužů. Exploze po zásahu torpédem vyřadila z provozu generátor, všechna světla zhasla a evakuace z naklánějící a vodu rychle nabírající lodi se změnila v totální chaos. Naštěstí ne nadlouho.

Do děje totiž vstoupila zmíněná čtveřice duchovních, kteří svým klidem, rozvahou a příkladem upokojili zmatené vojáky a zastavili paniku. Zajistili relativně spořádané nasedání a spouštění záchranných člunů a rozdávání plovacích vest. Záchranné vesty ovšem došly dříve, než se dostalo na všechny.

Čtyři kaplani pak svorně, jak jim velelo jejich náboženské cítění, předali své vlastní vesty jiným mužům. Dál povzbuzovali druhé a modlili se za bezpečí těch, kteří všude kolem opouštěli loď do mrazivých vln. V jisté momenty nehraje roli, jestli promlouváte k Bohu latinsky, hebrejsky nebo anglicky. Potopení Dorchesteru nakonec přežilo jen 226 mužů, ti však budou vyprávět o kaplanech, kteří se na potápějící lodi vzali za ruce a zpívali, bez ohledu na své vyznání.

Silný příběh nezůstal bez odezvy. Brzy o něm psaly všechny noviny ve Spojených státech i Velké Británii. Čtyřem kaplanům byl posmrtně udělen čestný Kříž za vynikající službu, tedy druhé nejvyšší vyznamenání, a také Purpurové srdce. Na nejvyšší vojenské vyznamenání, tedy Medaili cti, nedosáhli. To proto, že jejím formálním požadavkem bylo, aby byl čin vykonán pod nepřátelskou palbou. Americký Kongres však statečným duchovním připravil speciální Medaili Čtyř kaplanů.

Autoři:
  • Nejčtenější

Prsa za zbraně. Sexy fotkami budu vydělávat na boj proti pytlákům, plánuje lovkyně

Premium Loví zvěř v Jižní Africe a trofeje popularizuje na síti. Zároveň se Michaela Fialová rozhodla bojovat proti pytlákům,...

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

Polovina lidí obětuje svůj majetek, aby někdo jiný přišel o zisk, tvrdí vědec

Premium Spolupráci a altruismus, tedy nezištnou pomoc druhým, v sobě máme zakódovanou již od pravěku. Přesto byl svět nejednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafie existuje. Schůze v Apalachinu donutila FBI přiznat, že má problém

Dlouhé roky její existenci popírala. Mafie je výmysl, tvrdila FBI, existuje jediné nebezpečí, rudí levičáci, podvratné...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Sex uvolňuje ucpaný nos, zjistili nositelé humoristické nobelovky

Je to unikátní objev, velkolepý a praktický. Zaslouží si uznání už jen za to, jak všímavě jeho autoři téma své práce...

Chci tetování Pana Fešáka, žádala v Tattoo Fixers čilá důchodkyně

Není to konvenční bytost. Nejen proto, že ve svých čtyřiašedesáti rapuje, udělá provaz a chodí na břišní tance....

OBRAZEM: „Upír“, Máří Magdaléna, vladaři. Díky 3D ožívají lidé minulosti

Žil před čtyřmi stovkami let, můžeme mu však pohlédnout do královské tváře. Díky ostatkům, pokročilé vědě a moderním...

Mafie existuje. Schůze v Apalachinu donutila FBI přiznat, že má problém

Dlouhé roky její existenci popírala. Mafie je výmysl, tvrdila FBI, existuje jediné nebezpečí, rudí levičáci, podvratné...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...